Szymon Stefaniszyn

Szymon Stefaniszyn Starszy Specjalista
ds. Ubezpieczeń
CAR/EAR

Temat: zasiedzenie - grunt

Witam, sprawa wygląda następująco: pewna osoba zakupiła 32 lata temu za 2 krowy (poważnie) działkę. Spisana została umowa, jednak nie ma żadnego aktu notarialnego. Poprzedni właściciel rości sobie prawo do ziemi twierdząc, ze jest dalej jej właścicielem. Zażyczył sobie od obecnego właściciela (tak będę nazywał osobę posiadającą umowę kupna) dodatkowych 10.000zł twierdząc, ze wtedy te 2 krowy to było za mało. Zgodnie z KC art. 172 obecny właściciel ma prawo złożyć wniosek do sądu o potwierdzenie (?), ze ziemia należy do niego a nie do poprzedniego właściciela. Jeśli chodzi o świadków, to cała wieś jest przekonana o własności obecnego właściciela, a nie poprzedniego. Obecny właściciel płacił podatek za grunt nosząc pieniądze do poprzedniego właściciela i pieniądze do US trafiały z rąk poprzedniego właściciela. PYTANIA: Czyja jest de facto ta ziemia? Czy po złożeniu wniosku o zasiedzenie jest możliwość, ze sąd zasądzi na niekorzyść obecnego właściciela w świetle powyższego? Dziękuję za odpowiedź.
Piotr Dobrowolski

Piotr Dobrowolski Dobrowolski -
Adwokaci i Radcowie
Prawni radca prawny

Temat: zasiedzenie - grunt

Jeżeli nie było aktu notarialnego, to umowa taka nie jest ważna. Zatem własność nie została skutecznie przeniesiona. W grę faktycznie może wchodzić wniosek o stwierdzenie zasiedzenia. W dobrej wierze dokonuje się tego po 20 latach, w złej wierze po 30 latach.

"Nie jest w dobrej wierze posiadacz samoistny, który nabył posiadanie nieruchomości na podstawie umowy mającej na celu przeniesienie własności, zawartej bez zachowania formy aktu notarialnego; osoba taka bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że nie nabywa prawa własności" (uchwała SN z dnia 6 grudnia 1991 r., III CZP 108/91, OSNCP 1992, nr 4, poz. 48; glosy aprobujące: J. Gajda, PiP 1992, z. 5 s. 116; M. Wolanin, PS 1993, nr 6, s. 82).

Przesłanką do nabycia własności w drodze zasiedzenia jest jej posiadanie samoistne. Posiadacz samoistny to ten, kto postępuje z rzeczą jak właściciel, o czym świadczą okoliczności dostrzegalne dla innych osób, wyrażając tym samym wolę wykonywania względem niej prawa własności. Zatem wykazanie tej przesłanki będzie kluczowe dla ustalenia, czy doszło do zasiedzenia, czy nie.

Następna dyskusja:

Sprzedaz garazu, a dzierza...




Wyślij zaproszenie do