Temat: zamknięta droga

Witam,mam pytanie,otoz dziadek (zmarl 24 lata temu)podzielil dzialke na 4 osoby(wlascicieli) bez wyznaczonej drogi ktora juz istniala przd podzialem pomiedzy 4 dzialkami , uzywano ja przez 36 lat bez sporow,w chwili obecnej nowy wlasciciel drogą zamkną dla pozostalych 3 wlascicieli dzialek twierdzac ze drogi niema w mapach i jezdzili bez prawnie .Co mozna zrobic zeby tą droge odzyskac i LEGALNIE ja uzywac?czy jest cos takiego jak prawo uzywania przez jakis duzszy okres (36 lat)bardzo prosze o odpowiedz...

konto usunięte

Temat: zamknięta droga

Wystąpić o ustanowienie służebności drogi, jeśli przechodzi ona przez czyjąś posesję. Do każdej działki powinien być w tym kraju dojazd i w zasadzie pilnuje się, by dzieląc działki taki dojazd był gwarantowany.

konto usunięte

Temat: zamknięta droga

Poszedł bym dalej i stwierdził, że w tym wypadku mogło dojść do zasiedzenia służebności (art. 292 k.c.). Powołany przepis stanowi jednak, że aby mogło dojść do zasiedzenia służebności, to korzystanie z niej musiało polegać na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia - w tym wypadku z drogi.

Aby można się skutecznie powołać na zasiedzenie służebności przechodu (przejazdu), to droga ta nie może być zatem li tylko wydeptaną ścieżką, ale musi nosić cechy "trwałego i widocznego urządzenia" tj. powinna być np. utwardzona, albo wybrukowana itp. "Przepis art. 292 KC nie wyłącza nabycia przez zasiedzenie służebności drogi. Nabycie uzależnione jest jednak, prócz innych warunków, od tego, czy korzystanie z cudzej nieruchomości dla celów przejazdu łączyło się z urządzeniem na tej nieruchomości trwałej i widocznej drogi. Przejeżdżanie bez urządzenia drogi nie może doprowadzić do zasiedzenia." (postanowienie Sądu Najwyższego z 2006-10-05, IV CSK 165/06).

Jeśli zatem droga miała taki właśnie charakter i korzystano z niej nieprzerwanie przez 36 lat tj. ponad okresy, o których mowa w art. 172 k.c., to mogło dojść do zasiedzenia tej służebności.

Z tego względu rozważyłbym złożenie w Sądzie wniosku o zasiedzenie służebności. W takim postępowaniu należy wykazać przede wszystkim okres nieprzerwanego i niezakłóconego korzystania z tej drogi przez każdoczesnego posiadacza nieruchomości, no i to, co wskazałem wyżej - sposób wykonywania tej służebności tj. urządzenie w tym miejscu trwałej drogi.

Jeśli jednak droga nie ma powyższych cech (np. nie została sztucznie utwardzona), to pozostaje wniosek o ustanowienie służebności.

konto usunięte

Temat: zamknięta droga

Jarosław Markieta:
Aby można się skutecznie powołać na zasiedzenie służebności przechodu (przejazdu),

A to będzie skuteczne jeśli to wcześniej była jedna działka (w jakim momencie nastąpiło dzielenie)?

konto usunięte

Temat: zamknięta droga

Jerzy Bielec:
Jarosław Markieta:
Aby można się skutecznie powołać na zasiedzenie służebności przechodu (przejazdu),

A to będzie skuteczne jeśli to wcześniej była jedna działka (w jakim momencie nastąpiło dzielenie)?

To zależy od tego, kiedy działka została podzielona. Jeżeli przed terminami zasiedzenia (dwadzieścia lat w dobrej wierze, a trzydzieści lat w złej), to moim zdaniem będzie to skuteczne.

Samo pytanie nie dostarcza tu jednoznacznej odpowiedzi, ale wiemy z niego, że działka musiała zostać podzielona co najmniej 24 lata temu, skoro uczynił to dziadek przed śmiercią. Zatem wnioskuję z tego, że co najmniej zasiedzenie w dobrej wierze mogłoby wchodzić w grę.

Następna dyskusja:

Droga wewnętrzna




Wyślij zaproszenie do