Temat: zakup samochodu z uszkodzonym silnikiem (wada ukryta) -...
Grzegorz N.:
Witam,
Zakupilem samochod ktorego silnik po miesiacu i 10 dniach wykazal olej w ukladzie chlodzenia i stoji w warsztacie gdyz nie wyklucza sie rowniez uszkodzenia bloku silnika (olej w ukladzie chlodzenia)
Mam rowniez fax na ktorym Pani co mi go sprzedala potwierdza ze glowica juz byla robiona (fax otrzymalem po poinformawaniu jej o tym iz samochod jest u mechanika i stwierdzono ingerencje w glowicy)
Co robic ? pomozcie:/
Pani co mi go sprzedala ma szanse wygrac?
Dziekuje za jakakolwiek pomoc
Przede wszystkim żeby skorzystać z rękojmi za wady rzeczy sprzedanej musisz dokonać tzw. aktów staranności, czyli zawiadomić sprzedawcę o wadzie - masz na to miesiąc czasu licząc od wykrycia wady. Jeżeli tego nie zrobisz, tracisz definitywnie uprawnienia z rękojmi. Ważne jest, że do zachowania powyższego terminu wystarczy nadanie zawiadomienia o wadzie listem poleconym (art. 563 kodeksu cywilnego). Zatem bezwzględnie powinieneś zacząć od tej czynności.
Napisałeś co prawda, że informowałeś sprzedawcę o wadzie, nie wiem jednak w jakiej formie - jeżeli ustnie, to możesz tego nie udowodnić. Nie jesteś ograniczony powyższym terminie, tylko wtedy, gdy kupujący zapewnił Cię (w umowie), że wady nie ma, lub ją podstępnie zataił (art. 564 k.c.). Jeżeli jednak nie ma w umowie odpowiednich zapisów, to trudno będzie tę okoliczność wykazać.
Nie pytaj o szanse na wygraną na podstawie tak skromnego opisu. Sprawdź przede wszystkim zapisy na umowie, czy nie ma tam czasem wzmianki o tej wadzie (wtedy roszczenia Ci nie przysługują). Dalej, sam fakt, że głowica była "robiona" nie świadczy jeszcze o wadzie. Z wadą będziesz miał do czynienia wtedy, gdy się okaże, że głowica była nieprawidłowo naprawiona. Obawiam się jednak, że bez opinii rzeczoznawcy motoryzacyjnemu tej kwestii nie będziesz w stanie wykazać, dlatego też rozważ zlecenie tejże opinii jako drugi krok.
Jeżeli naprawa głowicy byłą źle wykonana, to przysługują Ci roszczenia od sprzedawcy z tytułu rękojmi za wady, zaś sprzedawca będzie miał roszczenie regresowe (zwrotne) do warsztatu samochodowego.
W ramach rękojmi możesz żądać obniżenia ceny lub jeśli wada jest tego rodzaju, że uniemożliwia korzystanie z rzeczy zgodnie z jego przeznaczeniem, możesz od umowy odstąpić - wtedy zwracasz samochód, a kupujący cenę, jaką mu zapłaciłeś. Od umowy nie możesz odstąpić tylko wtedy, gdy kupujący oświadczy, że niezwłocznie usunie wadę (art. 560 k.c.)