Temat: Zakup samochodu ktory okazal sie po wypadku
Anna K.:
Witam,
Moja kolezanka kupila wczoraj samochod. Podczas ogledzin byly wlasciciel powiedzial ze mial tylko lekko stukniety lewy blotnik. Starszy mezczyzna byl podobno bardzo wiarygodny. Troche sie pospieszyla i kupila go, podpisujac umowe. Dzis w warsztacie okazalo sie ze jest on bardziej nic troche stukniety. Czy moze dochodzic zwrotu gotowki?
Pozdrawiam
Witaj,
Rozumiem, że sprzedawca samochodu nie zajmuje się profesjonalnie sprzedażą aut?
Jeśli nie, wówczas dla dochodzenia swoich roszczeń będziesz musiała skorzystać z kodeksu cywilnego.
Masz do wyboru kilka możliwości. Przede wszystkim należy sięgnąć do przepisach o rękojmi za wady rzeczy sprzedanej.
Art. 556 par. 1 zakreśla jej granicę:
"Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne)."
Warto dodać, że sprzedawca odpowiada za wady które powstały przed przejściem własności rzeczy na kupującego chyba że wady te wynikły z przyczyny tkwiącej w rzeczy sprzedanej jeszcze przed przejściem własności.
W opisywanym przez Ciebie przypadku rzecz zarówno ma wady zmniejszające ich wartość jak i nie posiada właściwości, o których istnieniu zapewnił Ciebie sprzedawca. Nie ma również wątpliwości co do tego, że samochód był uszkodzony przed przejściem na Ciebie jego własności.
Wprawdzie sprzedawca mógłbym się zwolnić od odpowiedzialności wówczas jeśliby wykazał, że wady samochodu były Tobie znane. Z tego co piszesz jest jednak dokładnie na odwrót - sprzedawca podstępnie zataił wady.
W związku z powyższy przysługują więc Tobie roszczenia z tytułu rękojmi.
Aby nie utracić uprawnień z tytułu rękojmi należy w ciągu miesiąca od dostrzeżenia wady zawiadomić sprzedawcę o jej istnieniu. Wprawdzie terminu tego nie stosuje się jeśli sprzedawca wadę podstępnie zataił, ale z ostrożności procesowej takie zawiadomienie należy wystosować.
Proponuję więc wysłać listem poleconym na adres sprzedawcy szczegółowe informacje o tym jakie dokładnie wady posiada rzecz.
Następnie musisz wybrać jedno z uprawnień przysługujących na mocy przepisu art. 560 k.c. Stosownie do tego przepisu możesz:
1)żądać obniżenia ceny;
2)odstąpić od umowy - pod warunkiem że sprzedawca nie wymieni niezwłocznie wadliwej rzeczy na wolną od wad.
Odstąpić od umowy nie możesz jeśli wady byłyby nieistotne - myślę, jednak że w Twoim wypadku uszkodzenia samochodu mają zasadniczy charakter i są bardzo istotne.
Oprócz poinformowania sprzedawcy o wadach proponuję więc wysłać jeszcze wezwanie do wymiany samochodu na taki sam tylko wolny od wad w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania (wyślij je listem poleconym za potwierdzeniem odbioru), pod rygorem odstąpienia od umowy.
Możesz też alternatywnie wysłać mu żądanie obniżenia ceny - jeśli samochód w takim stanie się Tobie przyda. Zakładam jednak że wybierzesz wariant z odstąpieniem od umowy, dlatego dalej piszę już tylko o tej możliwości.
Sprzedawca oczywiście samochodu nie wymieni bo nie ma drugiego takiego samego, tylko sprawnego. Wówczas, po upływie terminu wyślesz do niego kolejny list polecony za potwierdzeniem odbioru z oświadczeniem o odstąpieniu od umowy i wezwaniem do zwrotu zapłaconej ceny. Wyznaczysz mu na zwrot powiedzmy 3-7 dniowy termin. W wezwaniu wskaż sposób w jaki sprzedawca ma zwrócić pieniądze (przelew na konto; przekaz pocztowy - wedle Twojego uznania).
Jeśli sprzedawca nie przeleje pieniędzy, wówczas piszesz pozew, do którego załączasz wszystkie przesłane wcześniej dokumenty wraz z dowodami nadania przesyłek poleconych i potwierdzeniami odbioru.
To jest rozwiązanie które rekomenduję.
Jeśli nie chcesz skorzystać z rękojmi, możesz dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych .
Odszkodowanie przysługuje Ci w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez sprzedawcę. Twoją szkodą będzie różnica w wartości samochodu: to ile kosztowałby gdyby nie miał wad minus to ile kosztuje obecnie. Podstawa prawna Twojego roszczenia odszkodowawczego to art. 471 k.c.
Na koniec wreszcie przysługują Ci roszczenia o charakterze deliktowym - nie ma sensu jednak na ten temat się rozpisywać.
Tak jak napisałem wcześniej - proponuję skorzystać z przepisów o rękojmi i podjąć czynności zmierzające do odstąpienia od umowy.
Pozdrawiam,
Tomek
Tomasz Święch edytował(a) ten post dnia 08.12.09 o godzinie 13:40