Temat: Zakaz konkurencji w umowie zlecenie/agencyjnej
Witam
Generalnie za powstrzymywanie się od prowadzenia działalności konkurencyjnej po ustaniu umowy zlecenia czy o dzieło należy się odpowiedni ekwiwalent, podobnie jak przy umowie o pracę. Zastrzeżenie klauzuli konkurencyjnej bez odszkodowania ze strony zleceniodawcy/zamawiającego jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. W tej części umowa jest więc nieważna (art. 58 par. 2 i 3 k.c.). Po zakończeniu współpracy należy domagać się od kontrahenta wypłaty odszkodowania (co miesiąc przynajmniej 1/4 wynagrodzenia otrzymywanego przed ustaniem umowy). Zakaz konkurencji przestanie obowiązywać, jeśli zleceniodawca nie będzie wywiązywał się z tego obowiązku. SN wydał w tej kwestii 11.09.2003 r. orzeczenie (III CKN 579/01, OSNC 2004/10/167).
Pan Rafał zrzeka się jednak roszczeń wobec zleceniodawcy. To zrzeczenie znowu oceniamy wg art. 58 k.c. Sprzeczność z ustawą i zmierzanie do jej obejścia odpada, ponieważ kwestia ograniczenia dział. konkurencyjnej przy um. zlecenia nie została uregulowana przez ustawodawcę. Można próbować udowadnić właśnie sprzeczność z zasadami współżycia społecznego, posiłkować się kodeksem pracy. Może sąd podzieli naszą interpretację. Nie orientuję sie jak wygląda linia orzecznicza w tej kwestii.
Jeżeli opisana umowa jest umową agencyjną, zasady ograniczenia działalności agenta po rozwiązaniu umowy regulują art. 764^6 -764^8 k.c. Ograniczenie nie może być zastrzezone na dłużej niż 2 lata. Ograniczenie jest ważne, jeśli:
* zostało sporządzone w formie pisemnej,
* ograniczenie dotyczy grupy klientów lub obszaru geograficznego, objętych działaniem agenta oraz rodzaju towarów lub usług stanowiących przedmiot umowy,
* dający zlecenie, jest obowiązany do wypłacania agentowi odpowiedniej sumy pieniężnej (wynagrodzenie dla agenta) za ograniczenie działalności konkurencyjnej w czasie jego trwania, chyba że co innego wynika z umowy, albo że umowa agencyjna została rozwiązana na skutek okoliczności, za które agent ponosi odpowiedzialność.
Umowa może więc przewidywać nieodpłatność ograniczenia działności konkurencyjnej. Pozostałe warunki muszą być jednak spełnione- pisemne ograniczenie musi określać grupę klientów lub obszar itd. Jeśli warunki nie są spełnione- ograniczenie jest nieważne. Poza tym, jeśli agent wypowie umowę z powodu okoliczności, za które odpowiedzialność ponosi dający zlecenie, agent może się zwolnić od ww. obowiązku przez złożenie oświadczenia na piśmie przed upływem 1 m-ca od dnia wypowiedzenia.