Temat: Zakaz konkurencji na umowie cywilno-prawnej o współprcę
I: Co do zasadności wynagrodzenia za miesiąc maj:
należy dokładnie przeanalizować umowy jakie wiążą Pan z dotychczasowym "pracodawcą", mając na uwadze jednak art. 746 Kodeksu cywilnego:
Art. 746. § 1. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
§ 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
§ 3. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.
W tym miejscu powstaje pytanie, czy odmowa podpisania "lojalki" jest ważnym powodem? Moim zdaniem może być, ale tylko w pewnych okolicznościach i zależy to m.in. od postanowień takiej umowy oraz rodzaju informacji z jakimi Pan pracuje.
a ponadto:
Art. 751. Z upływem lat dwóch przedawniają się:
1) roszczenia o wynagrodzenie za spełnione czynności i o zwrot poniesionych wydatków przysługujące osobom, które stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa trudnią się czynnościami danego rodzaju; to samo dotyczy roszczeń z tytułu zaliczek udzielonych tym osobom;
2) roszczenia z tytułu utrzymania, pielęgnowania, wychowania lub nauki, jeżeli przysługują osobom trudniącym się zawodowo takimi czynnościami albo osobom utrzymującym zakłady na ten cel przeznaczone.
II: wracając do umowy o zakazie konkurencji:
króciutko - rozstrzyga umowę, która Pan podpisał.