Temat: Zadłużenie rodziców/współmałżonka... Jak odstąpić od tego?

Witam.. Mam taką zagmatwaną sprawę, otóż moi rodzice w pewnym okresie swojego życia oboje nie pracowali - nie, bo im się nie chciało.. Tylko przyczyny jasne - -brak pracy.. Taki stan panował jakieś 1.5 roku.. Po tym okresie w końcu znaleźli prace, ale były dwa długi - bankowy i mieszkaniowy.. Jakiś czas temu bankowy został przedawniony, więc jeden z głowy.. Ale mieszkaniowy nadal jest... I teraz tak - jeden z ludzi, który prowadzi sprawę moich rodziców, poradził im, żeby poświadczyli i oni i ja i świadkowie, że z chwila ukończenia 18 lat nie mieszkałam z moimi rodzicami, mimo, że jestem tam nadal zameldowana.. Jak na razie wszystko jest ok.. Ale nie wiem, czy tak do końca to załatwia sprawę... Jeśli mógłby mi ktoś powiedzieć jak to jest, będę wdzięczna - to, że mogę się zrzec 'majątku' po śmierci, to wiem... Ale na chwilę obecną, czy jest coś takiego, żebym mogła już teraz poczynić jakieś kroki ku temu, żeby nie odpowiadać w przyszłości za moich rodziców?

I druga sprawa... Pieniądze na długi są odciągane jedynie z pensji mojego taty, ponieważ wszystko jest na niego.. Ale teraz sytuacja się trochę komplikuje... Moja mama jest po drugiej operacji na raka, sytuacja między moimi rodzicami nie robi się za wesoła - zresztą już od kilkunastu lat... I moja mama myśli o rozwodzie.. I wiadomo jak to później jest - jak się rozwodzą - podział długu, jeśli tata nie będzie spłacał, to ona musi to za niego robić... I mam tutaj pytanie, czy jest taka możliwość, żeby moja mama prosiła o umorzenie jej części długu, czy też całości, żeby jako rozwódka, która jest chora mogła wieść spokojne życie? Ponieważ nie ukrywam, bardzo mnie to trapi - kiedy tata narobił długu - w szczególności bankowego, ponieważ mieszkaniowy był ich, a bankowy jego... A i tak wiadomo jak polskie prawo to widzi - że to ich wspólny dług, a nieważne, że mama o tym nie wiedziała.. Jednak czy z racji jakiś wyjątkowych sytuacji, gdzie mama jest osobą niepełnosprawną - pierwszy stopień, a do tego nie dostaje renty - ZUS jej nie przyznał, co jest karygodne :/ jest zmuszona do pracy, a do tego życie z człowiekiem, który tylko uprzykrza jej życie dobija ją dodatkowo psychicznie i ona chce z tego zrezygnować.. Ale znając swoją mamę - wiem, że ta się boi, że nie da sobie rady, ponieważ będzie musiała wynajmować jakieś malutkie mieszkanko/pokoik do tego oddawać część pieniędzy na komornika i jeszcze z tego wyżyć.. Nie mówiąc już o jeżdżeniu na chemioterapię i jej lekarstwa... Powiedzcie mi, co można zrobić, jak działać?! Bo już nie wiem, jak mogę jej pomóc ;(
Agnieszka Swaczyna

Agnieszka Swaczyna Adwokat,
www.blogrozwod.pl
www.childabductionbl
og.pl

Temat: Zadłużenie rodziców/współmałżonka... Jak odstąpić od tego?

Za życia rodziców można tylko podpisać umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia. Wtedy ani Pani, ani Pani dzieci nie dziedziczą. Po śmierci rodziców można odrzucić spadek w terminie 6 miesięcy (trzeba też złożyć takie oświadczenie za małoletnie dzieci, za zgodą sądu). Ewentualnie można przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Fakt, że ktoś jest chory niestety nie powoduje obowiązku umorzenia długu po stronie wierzyciela. Kwestią czysto praktyczną jest, czy wierzyciel miałby z czego egzekwować swoje roszczenia. Muszę podkreślić natomiast, że sąd przy podziale majątku nie dzieli długów, a tylko aktywa. Długami trzeba się zająć we własnym zakresie

Temat: Zadłużenie rodziców/współmałżonka... Jak odstąpić od tego?

Ok, ale teraz proszę mi powiedzieć - ponieważ zastosowałam pismo, że nie mieszkam z moimi rodzicami od ukończenia 18 roku życia.. Potwierdziłam to stosownie... I ostatnio przyszły dalsze wezwania do zapłaty - jak to jest w tym przypadku, ale wyjątkowo nie na mnie - czyli mogę się nie obawiać, że to nade mną wisi? Czy to tylko tymczasowe rozwiązanie? Bo to, że mogę zrzec się dziedziczenia - to wiem... Ale chodzi mi konkretnie o to, czy po tym piśmie, które złożyłam jest wolna od długu rodziców?
Agnieszka Swaczyna

Agnieszka Swaczyna Adwokat,
www.blogrozwod.pl
www.childabductionbl
og.pl

Temat: Zadłużenie rodziców/współmałżonka... Jak odstąpić od tego?

To jak się potoczy dalej sprawa zależy od wynajmującego.
Art. 688(1). § 1 k.c. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.
§ 2. Odpowiedzialność osób, o których mowa w § 1, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.
Problem polega na udowodnieniu faktu, że Pani nie mieszkała z rodzicami po osiągnięciu pełnoletniości.Agnieszka Swaczyna edytował(a) ten post dnia 17.04.11 o godzinie 10:21

Temat: Zadłużenie rodziców/współmałżonka... Jak odstąpić od tego?

No, ale ja już udowodniłam, że nie mieszkałam z nimi od chwili ukończenia 18 lat - nie mam na to żadnego pisma, ponieważ nigdzie nie byłam zameldowana nawet tymczasowo - ale są świadkowie, którzy zostali podani - z tego, co wiem, to nawet nikt się z nimi nie kontaktował - co bardzo mnie zdziwiło.. A po tym piśmie, które ja wystosowałam, nie jestem już nękana pismami w związku z zadłużeniem mieszkania.. Dlatego pytam, czy jest to możliwe, że jestem od tego uwolniona..
Agnieszka Swaczyna

Agnieszka Swaczyna Adwokat,
www.blogrozwod.pl
www.childabductionbl
og.pl

Temat: Zadłużenie rodziców/współmałżonka... Jak odstąpić od tego?

Jak rozumiem nie toczy się żadna sprawa przed sądem o zapłatę. Na Pani pytanie nikt nie potrafi odpowiedzieć. Jeżeli wynajmujący wytoczy sprawę o zapłatę, to dopiero prawomocne orzeczenie sądu przesądzi o tym, czy jest Pani dłużnikiem, czy nie.

Następna dyskusja:

alimenty, separacja - jak s...




Wyślij zaproszenie do