konto usunięte

Temat: Zachowek

Witam. Mam pytanie dotyczące zachowku. Druga żona mojego dziadka napisała testament, w którym powołała mnie jako jedyną spadkobierczynię do swojego majątku. Ma jednak dzieci z pierwszego małżeństwa, które postały pominięte w testamencie (nie opiekowały się matką, kontakty nie były częste, lecz w testamecie nie ma wydziedziczenia). Przedmiotem spadku jest połowa mieszkania (druga połowa należała do mojego dziadka, który zmarł rok przed babcią). Mam zatem pytanie, które dotyczy wielkości zachowku, który będę musiała jej dzieciom zapłacić (bo chyba co do tego nie ma wątpliwości). Jak zostanie oszacowana wielkość zachowku i jak wygląda zobligowanie przez sąd do zapłaty? Czy określany jest termin, do którego trzeba go zapłacić, czy istnieje możliwość rozłożenia tej płatności na raty? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

konto usunięte

Temat: Zachowek

O zachowek trzeba pozwać.
Roszczenie o zachowek przedawnia się z upływem lat trzech od ogłoszenia testamentu.
W wyroku zasądzającym sumę pieniężną równą naleznemu zachowkowi sąd może na wniosek odroczyć termin jej zapłaty lub też rozłożyć ją na raty. Czyni to jednak wyjątkowo. Zazwyczaj trzeba zatem płacić z chwilą uprawomocnienia się wyroku.
Przy obliczaniu wysokości zachowku należy ustalić czystą wartość spadku czyli różnicę pomiędzy wysokością aktywów wchodzących w skład spadku a wysokością długów spadkowych.
Obliczenie zachowku następuje na podstawie wartości spadku ustalonej według cen z daty orzekania o roszczeniach z tego tytułu (uchw. SN z dnia 17 maja 1985 r., III CZP 69/84, OSNC 1986, nr 3, poz. 24; uchw. SN z dnia 26 marca 1985 r., III CZP 75/84, OSNC 1985, nr 10, poz. 147).

konto usunięte

Temat: Zachowek

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Następna dyskusja:

Przekazanie gospodarstwa ro...




Wyślij zaproszenie do