Temat: wzor pisma o przedawnienie dlugu
Robert M.:
Małgorzata P.:
tej sytuacji chyba zapomniałeś dodać że kancelaria która kupiła dług może wystąpić do sądu w trybie nakazowym i Krzysztof nie zostanie wezwany na rozprawe a nawet nie dostanie wyroku sądu, i obudzi sie z ręką w nocniku jak mu przyjdzie komornik.
Nakazy zapłaty też są zaskarżalne. Jarek zresztą o tym napisał.
no dokładnie można zaskarżyć ale biorąc pod uwage działania firm i kancelarii windykacyjnych wygląda to tak że "dłużnik" dowiaduje sie o wszystkim dopiero jak zapuka komornik (oczywiście można zaskarżyć czynności komornicze ale to niestety już dalszy etap)
Nie, dłużnik dowiaduje się o tym z sądu, jak dostaje nakaz zapłaty wraz z pozwem i pouczeniem o sposobie i terminie w jakim może zaskarżyć nakaz zapłaty.
Sposób działania form windykacyjnych nie ma tu nic do rzeczy - prawo jest jednakowe i dla firm windykacyjnych i innych. Moja Kancelaria też zajmuje się między innymi windykacją należności, więc gdyby to o czym piszesz było możliwe, zapewniam, że sam z uśmiechem na ustach bym takie możliwości wykorzystywał ;)
To, o czym piszesz to prawdopodobnie możliwość zabezpieczenia roszczenia (zabezpieczenia dokonuje Komornik) na podstawie nieprawomocnego nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym, ale to zupełnie inna bajka, niezwiązana z tematem wątku. Podstaw do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, o czym pisałem powyżej, w tej sprawie nie ma, z uwagi na rygory formalne określone w art. 485 k.p.c.
Na marginesie w takiej sytuacji (gdy chodzi o zabezpieczenie) nie skarży się czynności komorniczych, lecz wraz z zarzutami do nakazu zapłaty lub w toku procesu, składa się do sądu wniosek o uchylenie lub zmianę sposobu zabezpieczenia.
Jest tylko jedna możliwość, gdy nakaz zapłaty jest wykonalny, także wtedy, gdy wniesiono do niego zarzuty - gdy nakaz zapłaty został wydany na podstawie weksla lub czeku, którego prawdziwość nie budzi wątpliwości. Ale taka sytuacja nie występuje w omawianej sprawie.