Ola Kowalska

Ola Kowalska Restrukturyzacja
finansów

Temat: Wznowienie postępowania cywilnego-PILNA i wielka prośba

Bardzo proszę o informację w następującej sprawie:
Aktualnie prowadzona przeze mnie sprawa o odszkodowanie od Skarbu Państwa jest w toku, a termin rozprawy został wyznaczony na 15. września br.
Tuż przed tym terminem jednak Prokuratoria Generalna wniosła o odrzucenie Pozwu w sprawie mojego męża, ponieważ Prokuratoria zdobyła informację o prawomocnym wyroku (negatywnym) innego sądu z 2009r. w tej samej sprawie. Prokuratoria powołuje się na art. 199 par. 1 pkt 2 k.p.c., twierdząc, że zachodzi przesłanka odrzucenia Pozwu z tego powodu.
Stan faktyczny jest jednak taki, że w 2009r. mąż nie posiadał najbardziej istotnych dowodów i informacji w sprawie, które posiadł dopiero teraz. Po prostu organa państwowe pomimo pisemnych wniosków i kilku skarg w sprawie udostępnienia mu jako stronie dowodów (dokumentów medycznych z WKL) organy pozostawały w bezczynności, a później odpowiadały odmownie na wnioski pełnomocnika posiadającego pełnomocnictwo w oryginale. Ostatecznie mąż w tej chwili posiada zaledwie niewielką część dokumentów medycznych, których nie mógł przedstawić w sprawie sądowej z 2009r. i w związku z tym sprawy tej nie mógł wygrać. A posiadane przez niego aktualnie dowody mogą przesądzić o losach sprawy.
Wobec tego bardzo proszę o informację czy mam rację sądząc, że mogłabym teraz złożyć Skargę o wznowienie postępowania powołując się na art. 403 par 2 k.p.c. w związku z pozyskaniem dowodów mogacych mieć decydujący wpływ na wynik sprawy?
Proszę również o informację czy złożenie teraz Skargi o wznowienie postępowania odbywać się będzie w toku tej aktualnie prowadzonej sprawy o odszkodowanie od Skarbu Państwa czy raczej będzie niezbędne osobne postępowanie sądowe i poniesienie kosztów na kolejną sprawę sądową, tym razem na sprawę o wznowienie postępowania? A jeśli konieczne będzie rozpoczęcie osobnego postępowania sądowego o wznowienie postępowania cywilnego, to jakie będą losy prowadzonej już przez rok sprawy sądowej o odszkodowanie od Skarbu Państwa (tj. tej, w której termin rozprawy jest wyznaczony na 15. września)?
Bardzo proszę również o informację czy jest przymus adwokacki do złożenia Skargi o wznowienie postępowania cywilnego? Ola Kowalska edytował(a) ten post dnia 02.09.11 o godzinie 13:21
Anna L.

Anna L. Lepiej, żebyś
zapomniał i się
uśmiechał niż
pamiętał i by...

Temat: Wznowienie postępowania cywilnego-PILNA i wielka prośba

Wznowienie postępowania cywilnego - dotyczy spraw, które zostały zakończone prawomocnym wyrokiem i w określonych poniżej przypadkach również postanowieniem. Wznowienia postępowania zakończonego wyrokiem lub postanowieniem można żądać z powodu jego nieważności. Nieważność postępowania zachodzi wówczas, gdy:

w składzie sądu uczestniczyła osoba nieuprawniona albo jeżeli orzekał sędzia który powinien być wyłączony z mocy ustawy, a strona przed uprawomocnieniem się wyroku nie mogła domagać się wyłączenia.
jeżeli strona nie miała zdolności sądowej lub procesowej albo nie była należycie reprezentowana bądź jeżeli wskutek naruszenia przepisów prawa była pozbawiona możności działania. Nie można jednak żądać wznowienia, jeżeli przed uprawomocnieniem się wyroku niemożność działania ustała lub brak reprezentacji był podniesiony ( powoływany w sądzie ) w drodze zarzutu albo strona potwierdziła dokonane czynności procesowe.

Wznowienia postępowania zakończonego wyrokiem można żądać również na tej podstawie, że :

wyrok został oparty na dokumencie podrobionym lub przerobionym albo na skazującym wyroku karnym, następnie uchylonym
wyrok został uzyskany za pomocą przestępstwa.( Z powodu przestępstwa można żądać wznowienia jedynie wówczas, gdy czyn został ustalony prawomocnym wyrokiem skazującym, chyba, ze postępowanie karne nie może być wszczęte lub że zostało umorzone z innych przyczyn niż brak dowodów.)

Wznowienia postępowania zakończonego wyrokiem można żądać także w razie późniejszego wykrycia prawomocnego wyroku, dotyczącego tego samego stosunku prawnego, albo wykrycia takich okoliczności faktycznych lub środków dowodowych, które mogłyby mieć wpływ na wynik sprawy, a z których strona nie mogła skorzystać w poprzednim postępowaniu.

Ponadto można żądać wznowienia postępowania, jeżeli na treść wyroku miało wpływ postanowienie niekończące postępowania sprawie, wydane na podstawie aktu normatywnego uznanego przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą, uchylone lub zmienione zgodnie z w/w powodów.

Niedopuszczalna jest skarga o wznowienie postępowania od wyroku orzekającego unieważnienie małżeństwa lub rozwód albo ustalającego nieistnienie małżeństwa, jeżeli choćby jedna ze stron zawarła po jego uprawomocnieniu się nowy związek małżeński.

Do wznowienia postępowania z przyczyn nieważności oraz w związku z tym, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie, z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą, właściwy jest sąd, który wydał zaskarżone orzeczenie, a jeżeli zaskarżono orzeczenia sądów różnych instancji, właściwy jest sąd instancji wyższej. Do wznowienia postępowania na innej podstawie właściwy jest sąd, który ostatnio orzekał co do istoty sprawy.

Skargę o wznowienie wnosi się w terminie trzymiesięcznym. Termin ten liczy się od dnia, w którym strona dowiedziała się o podstawie wznowienia, a gdy podstawą jest pozbawienie możności działania lub brak należytej reprezentacji – od dnia, w którym o wyroku dowiedziała się strona, jej organ lub jej przedstawiciel ustawowy.

W sytuacji, gdy skarżący domaga się wznowienia na tej podstawie, że Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie, z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą, skargę o wznowienie wnosi się w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Po upływie pięciu lat od uprawomocnienia się wyroku nie można żądać wznowienia, z wyjątkiem wypadku, gdy strona była pozbawiona możności działania lub nie była należycie reprezentowania.

Skarga o wznowienie powinna być sporządzona wg takich zasad, jak pozew oraz zawierać oznaczenie zaskarżonego orzeczenia, podstawę wznowienia i jej uzasadnienie, okoliczności stwierdzające zachowanie terminu do wniesienia skargi oraz wniosek o uchylenie lub zmianę zaskarżonego orzeczenia.

Wniesienie skargi o wznowienie nie tamuje wykonania zaskarżonego wyroku. W razie jednak uprawdopodobnienia, że skarżącemu grozi niepowetowana szkoda, sąd może na wniosek strony wstrzymać wykonanie wyroku, chyba, ze strona przeciwna złoży odpowiednie zabezpieczenie.

Uchylając lub zmieniając wyrok, sąd na wniosek skarżącego w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie orzeka o zwrocie spełnionego lub wyegzekwowanego świadczenia lub o przywróceniu stanu poprzedniego. Powyższe nie wyłącza możliwości dochodzenia w osobnym procesie, także od Skarbu Państwa, naprawienia szkody poniesionej wskutek wydania lub wykonania wyroku.



Wyślij zaproszenie do