konto usunięte

Temat: Wytyczenie drogi

15 lat została podpisana umowa przedwstępna kupna - sprzedaży dotycząca wytyczenia drogi, dojazdu do posesji Państwa yyy. Po uregulowaniu wpłat Państwo xxx udostępnili dojazd do posesji Państwa yyy i zobowiązali się nie rościć żadnych pretensji do gruntu. Niestety do dziś na tę okoliczność nie został sporządzony akt notarialny. W związku z tym, że nowy właściciel gruntu chce zamknąć drogę i zrobić osiedle strzeżone, Państwo yyy nie mają w ogóle dojazdu do swojej posesji. Jak można im pomóc?
Paweł K.

Paweł K. księgowy!

Temat: Wytyczenie drogi

Marcinie, sąsiedzie, a o drodze koniecznej nie słyszałeś? Jako radny słyszeć musiałeś ;) A co z MPZP który powinien to regulować?

Artykuł z internetu - jako że to kopia HTML z google, nie mam odpowiedniego linka.

"Droga konieczna – uprawnienie czy obowiązek? "

Zapewne wiele osób spotkało się z problemem braku dojazdu do posiadanej przez siebie lub przez sąsiada nieruchomości. Człowiek dotknięty takim problem pozostaje bowiem całkowicie odcięty od świata. Przyczyną takiej sytuacji jest to często dokonanie podziału danej nieruchomości lub sprzedaży gruntu, w wyniku której niektóre z jej części zostają pozbawione dostępu do drogi publicznej. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy istnieją uregulowania prawne rozwiązujące ten problem?

Odpowiedź znajdziemy w przepisach Kodeksu cywilnego. Ustawodawca przewidział możliwość powstania takiej sytuacji i sposoby jej rozwiązywania.

Istnieją w związku z tym dwie drogi postępowania, bowiem sprawę możemy załatwić bądź ugodowo bądź na drodze postępowania sądowego. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku doprowadzić to może do ustanowienia służebności drogi koniecznej, oczywiście za odpowiednim wynagrodzeniem.

Największe znaczenie, w związku z omawianym przez nas problemem, ma przepis art. 145 kodeksu cywilnego, który mówi wprost, iż jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich właściciel może żądać od właściciela gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej, czyli służebności drogi koniecznej.

CO TO JEST DROGA PUBLICZNA I BUDYNEK GOSPODARSKI?

Wyjaśnić jednak należałoby na początku znaczenie poszczególnych sformułowań użytych przez ustawodawcę, i tak za drogą publiczną uważana jest droga zaliczona na podstawie ustawy o drogach publicznych do jednej z kategorii dróg, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem. Budynkami gospodarskimi są zaś wszelkie budynki związane z nieruchomością zarówno o charakterze użytkowym, jak i mieszkalnym.

CEL USTANOWIENIA DROGI KONIECZNEJ

Jak już powyżej zostało nadmienione, celem ustanowienia drogi koniecznej jest zapewnienie odpowiedniego dostępu, dojazdu, dojścia do nieruchomości i przez to zlikwidowanie jej izolacji. Jednak ustawienia drogi koniecznej nie uzasadnia już nieodpowiedni dostęp do drogi publicznej wywołany np. wzniesieniem budynku na całej szerokości nieruchomości czy też chęć umożliwienia sobie skrócenia dojazdu do własnej nieruchomości. Nie sprzeciwia się natomiast ustanowieniu drogi koniecznej fakt istnienia dostępu grzecznościowego do nieruchomości, bowiem zarówno w takiej sytuacji jak i w we wspomnianym już zupełnym brakiem dostępu do drogi, strony mogą na drodze porozumienia ustanowić służebność drogi koniecznej, za odpowiednim

WYNAGRODZENIEM.

Ważne jest jednak przy tym, aby fakt ustanowienia służebności drogi koniecznej sporządzony był w formie aktu notarialnego, stanowiącego oświadczenie właściciela nieruchomości przez którą droga będzie przebiegać.

W sytuacji jednak gdy między zainteresowanymi nie dojdzie do porozumienia, przebieg drogi koniecznej jak i wysokość wynagrodzenia ustali sąd, niezależnie od ewentualnych żądań odszkodowawczych właściciela nieruchomości, przez którą droga przebiegnie. Wynagrodzenie może być zaś ustalone zarówno w formie jednorazowej opłaty jak i w formie świadczeń okresowych (miesięcznych, kwartalnych, rocznych), zaś sama wysokość takiego wynagrodzenia będzie mogła być potem modyfikowana w razie zmiany stosunków.

DLA KOGO DROGA KONIECZNA?

Uprawnionym do żądania ustanowienia drogi koniecznej zgodnie z przepisami jest:

* właściciel nieruchomości pozbawionej odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich,
* współwłaściciele takiej nieruchomości,
* użytkownik wieczysty takiej nieruchomości,
* samoistny posiadacz (najemca, dzierżawca) takiej nieruchomości (może żądać tylko ustanowienia służebności osobistej nie gruntowej) oraz
* spółdzielnia produkcyjna, nawet jeżeli nie jest posiadaczem gruntu

WNIOSEK O USTANOWIENIE DROGI

Z wnioskiem takim zainteresowany musi wystąpić do właściwego ze względu na położenie danej nieruchomości, sądu rejonowego. W samej treści wniosku należy wskazać uczestników danego postępowania, czyli właściciela, na którego nieruchomości droga ma być ustanowiona oraz właściciela nieruchomości, dla którego ma być ona ustanowiona.

Jeżeli zaś dla nieruchomości pozbawionej odpowiedniego dostępu do drogi lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich prowadzona jest księga wieczysta albo zbiór dokumentów, do wniosku należy więc dołączyć odpis z księgi wieczystej albo zaświadczenie o stanie prawnym, jaki wynika ze zbioru dokumentów.


POSTĘPOWANIE SĄDOWE


Wniosek o ustanowienie drogi koniecznej rozpatrywany będzie na rozprawie, w trybie postępowania nieprocesowego. Sąd przed wydaniem postanowienia o ustanowieniu drogi koniecznej powinien też przeprowadzić dowód z oględzin nieruchomości, chyba że okoliczności istotne dla ustanowienia drogi koniecznej będą bezsporne i przeprowadzanie dowodu okaże się tym samym bezzasadne. Rozstrzygnięcia sądu są jednak z reguły poprzedzane opinią biegłego geodety, która pozwala na ocenę, czy przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpiło z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości, dla której została ustanowiona przy najmniejszym obciążeniu nieruchomości, na której droga została ustanowiona.

Oczywiście od orzeczenia sądu w przedmiotowej sprawie każdej ze stron przysługuje prawo wniesienia odwołania do sadu wyższej instancji.

WSZYSTKO KOSZTUJE…

Niestety jak wszystko, również postępowanie przed sądem, w którym walczymy o własne prawa kosztuje. Na samym początku zobowiązani będziemy do wniesienia tzw. wpisu stałego od wniosku o ustanowienie drogi koniecznej w wysokości 100 zł. Dodatkowo pamiętać też należy o ewentualnych kosztach postępowania takich jak zwrot wydatków z tytułu diet, kosztów podróży lub ryczałtu należnego sędziom i pracownikom sądowym w związku z dokonywaniem oględzin nieruchomości jak i należności biegłego geodety.

Pamiętać należy również o tym, iż każdy z uczestników postępowania, zainteresowany jest w różnym stopniu w wyniku postępowania, stąd w zależności od okoliczności sąd może obciążyć kosztami postępowania według swojego uznania, stosunkowo obie strony lub tylko jedną z nich. Sąd może w związku z tym, na uczestnika postępowania, którego wnioski zostały oddalona lub odrzucone nałożyć obowiązek zwrotu kosztów postępowania poniesionych przez innego uczestnika, w tym też wynagrodzenie jego pełnomocnika procesowego.

Jak widać z powyższego opisu prawo przewiduje ochronę naszego posiadania oraz zapewnienia, w razie oczywistej potrzeby, dostępu do naszej nieruchomości. Odbyć się to może zarówno na drodze ugodowej jak i sądowej, jednak w każdym przypadku nie spowoduje to przekroczenia ani naruszenia słusznych interesów żadnej ze stron, a tym bardziej strony, na której nieruchomości droga jest ustanawiana.


Jakub Depa

Aplikant Radcowski

Wielkopolska Izba RolniczaPaweł K. edytował(a) ten post dnia 01.10.09 o godzinie 13:43

konto usunięte

Temat: Wytyczenie drogi

Witam Sąsiada:)))))

Tak, słyszałem. W ewidencji i m.p.z.p droga widnieje jako współwłasność prywatna 4 właścicieli, właśnie 1 z nich 15 lat temu podpisał umowę zapewniającą dojazd do posesji, a dziś już dorosły inny współwłaściciel stwierdził że drogę zamyka, a osoba która podpisała 15 lat temu nie chce stanąć do podpisania aktu notarialnego i koło się zamyka. Jak prawnie można nie dopuścić do zamknięcia drogi/ dojazdu do posesji przez yyy ?Marcin KANIA edytował(a) ten post dnia 01.10.09 o godzinie 17:51

Następna dyskusja:

Protest przeciwko budowie d...




Wyślij zaproszenie do