Katarzyna Z.

Katarzyna Z. Kadry i płace

Temat: wypowiedzenie zmieniające

W piątek 30.12 wręczono mi wypowiedzenie zmieniające. Jako przyczynę wskazano "reorganizację działu Obsługi Klienta". Zmianie ulec ma nazwa stanowiska oraz zakres obowiązków na poprzednie jakie miałam w tej firmie. Wynagrodzenie pozostaje bez zmian. Do 15 grudnia mam czas na podjęcie decyzji. Dla mnie jest to degradacja z przyczyn nie lezących po mojej stronie. Zwłaszcza, że mam być na równi z ludźmi, których do tej pory oceniałam (nie byłam ich przełożoną, po prostu moje stanowisko jest poniekąd kontrolne). Powiedziano mi też, że moje dotychczasowe obowiązki przejmą inni pracownicy. Stanowczo zaprzeczono jakoby firma borykała się z jakimikolwiek problemami finansowymi.
Pytanie: czy należy mi się odprawa w sytuacji, gdy odmówię przyjęcia nowych warunków?
Mój pracodawca twierdzi, że nie ponieważ to było wypowiedzenie zmieniające, a nie definitywne i kiedy odrzucę nowe warunki, przyczyniam się do rozwiązania umowy.
Nie ma możliwości, bym zaakceptowała "degradację". Żaden pracownik będący na moim miejscu, nie zgodziłby się na to. To krok w tył w moim rozwoju zawodowym. Kto ma rację? Ja czy pracodawca?
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: wypowiedzenie zmieniające

jeśli w momencie składania oświadczenia woli o wypowiedzeniu pracownikowi dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie istnieją jakiekolwiek przyczyny leżące po stronie pracownika uzasadniające to wypowiedzenie, to w razie ustania stosunku pracy z tego powodu, mamy do czynienia z wypowiedzeniem z przyczyn niedotyczących pracownika, z konsekwencją obowiązku wypłacenia pracownikowi należnej odprawy na podstawie art. 8 cyt. ustawy z dnia 13 marca 2003 r., przy zachowaniu innych przewidzianych w niej warunków

w wyroku z 9 listopada 1990 r. (I PR 335/90, OSP 1991/9/212) Sąd Najwyższy orzekł, iż w pewnych przypadkach odmowa przyjęcia nowych warunków pracy lub płacy może być potraktowana jako współprzyczyna rozwiązania stosunku pracy. Skutkuje to brakiem prawa do odprawy. Zasadnicze znaczenie ma w tej sytuacji ocena, czy proponowane warunki były na tyle niekorzystne, że można było z góry zakładać, iż pracownik ich nie przyjmie. Ocena tej okoliczności należy do sądu (wyrok SN z 12 sierpnia 2009 r., II PK 38/09, LEX nr 560731).

Z nielicznych orzeczeń Sądu Najwyższego w tego typu sprawach można wysnuć wniosek, że decydujące jest, czy po wypowiedzeniu zmieniłyby się drastycznie warunki wynagradzania pracownika. Jeżeli tak, to należy się spodziewać, że pracownik odmówi ich przyjęcia i będzie miał prawo do odprawy. Jeśli natomiast zmieniłyby się inne warunki zatrudnienia, np. miejsce pracy pracownika, można oczekiwać, że postępując racjonalnie, pracownik powinien je przyjąć.
Wydaje mi się iż w przypadku wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy (a nie płacy) nie dochodzi do drastycznego pogorszenia pracy pracownika, a tym samym odprawa się nie należy. Ale pewnie tylko sąd może to rozstrzygnąć.Małgorzata Z. edytował(a) ten post dnia 08.12.12 o godzinie 20:44
Katarzyna Z.

Katarzyna Z. Kadry i płace

Temat: wypowiedzenie zmieniające

Pani Małgorzato dziękuję za odpowiedź.
Proszę jeszcze o podpowiedź jaki stosowny pozew powinnam złożyć w sądzie w tej sprawie?
Czy w Pani ocenie powrót do starych obowiązków byłby rażącą zmianą? Po prostu chciałabym ocenić realnie swoje szanse...
Miejsce pracy pozostaje bez zmian, wynagrodzenie również. Chodzi wyłącznie o niezasłużoną"degradację", która jest dla mnie upokorzeniem, niesprawiedliwością i krzywdą. Przecież jednym z obowiązków pracodawcy jest podnoszenie kwalifikacji pracownika...
Jarosław Rostek

Jarosław Rostek ***GG:324952***
Skype:
jaroslaw.rostek

Temat: wypowiedzenie zmieniające

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artyk...

Swoją drogą pracodawca ma obowiązek ułatwiać podnoszenie kwalifikacji, a nie podnosić kwalifikacje (Art. 94 pkt. 6)

Nie wiem co jest lepsze uzyskać miesięczną odprawę i nie pracować czy pracować za te same pieniądze i szukać sobie czegoś innego ...
Wybór jak zwykle należy do osoby wybierającej.
Pracodawca i tak wg mnie zachowuje się kulturalnie, w większości firm rozwiązano by z taką osobą umowę oszczędzając na wynagrodzeniu - niestety takie są praktyki...
Katarzyna Z.

Katarzyna Z. Kadry i płace

Temat: wypowiedzenie zmieniające

Panie Jarosławie, dziękuję za odpowiedź. Jednak nie ze wszystkim mogę się zgodzić. To, że w praktyce pracodawcy różnie postępują z pracownikami, nie znaczy, że tak powinno być. Przestrzeganie prawa winno być standardem, nie przywilejem dla nielicznych. Być może mniej ambitni uznaliby, że powinnam zostać i z pocałowaniem ręki zgodzić się na degradację za de facto te same pieniądze. Lecz dla mnie przyjęcie tej propozycji jest niedopuszczalne. Nie zasłużyłam na to, by mnie zdegradowano, a stawianie mnie pod ścianą uważam za niesprawiedliwe. Wolę pozostać bezrobotna, a zachować godność i iść dalej, niż pozostać i stać w miejscu, a nawet cofnąć się w swoim rozwoju zawodowym. Potrzebuję jedynie oceny na ile mam szanse wygrać w sądzie z moim pracodawcą? Stawką jest dwumiesięczna odprawa, gdyż pracuję tam na umowę o pracę od października 2010.

PS. "Podnoszenie kwalifikacji" czy "ułatwianie podnoszenia" i tak wiadomo o co chodzi, choć pomińmy ten aspekt, gdyż doczytałam, że "Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą." i nie jestem przekonana czy dotyczy to mojego pracodawcy:)

konto usunięte

Temat: wypowiedzenie zmieniające

Występując do sądu może Pani zasadniczo dochodzić roszczeń dwojakiego rodzaju.

Pierwsze roszczenie dotyczy prawa do odprawy. Prawo do odprawy będzie Pani przysługiwać jedynie wówczas, gdy zdoła się wykazać przed sądem, że zaproponowane warunki były na tyle niekorzystne, że oczywiste jest, że by ich Pani nie przyjęła. Czyli, że zasadniczym celem pracodawcy nie było doprowadzenie do zmiany warunków pracy , ale do pozbycia się Pani z pracy. Biorąc pod uwagę obecną sytuacje na rynku pracy nie jet to łatwe do wykazania, zwłaszcza, że wypowiedzenie zmieniające nie prowadzi do obniżenia wynagrodzenia.

Drugie roszczenie jakie może Pani przysługiwać to albo żądanie przywrócenia poprzednich warunków pracy (jeżeli przyjmie Pani wypowiedzenie zmieniające), albo przywrócenie na poprzednie zajmowane stanowisko pracy lub odszkodowanie za niezgodne z prawem lub nieuzasadniane wypowiedzenie umowy o pracę (jeżeli nie przyjmie Pani wypowiedzenia). Dochodzenie takich roszczeń nie jest jednak proste z uwagi na fakt, że przyjmuje się pracodawca ma prawo decydować o ilości zatrudnionych pracowników w zakładzie pracy oraz na poszczególnych stanowiskach. W praktyce można więc skarżyć tylko kryteria jakimi kierował się pracodawca dokonując doboru poszczególnych pracowników. Tomasz G. edytował(a) ten post dnia 11.12.12 o godzinie 00:56
Jarosław Rostek

Jarosław Rostek ***GG:324952***
Skype:
jaroslaw.rostek

Temat: wypowiedzenie zmieniające

Pani Katarzyno, moim celem było jedynie sugerowanie, że w sądzie będzie ciężko Pani udowodnić, że pracodawca zaproponował niekorzystne dla Pani warunki pracy. Jak sama Pani wspomniała pracodawca dokonał zmiany w zakresie Pani obowiązków. Zmiana ta została przeprowadzona przez likwidację stanowiska pracy. Nie uległo zmianie Pani wynagrodzenie a mogło bo wypowiedzenie zmieniające może też zawierać ten warunek.

Dodatkowo de facto, nie została Pani postawiona pod ścianą, ponieważ otrzymała Pani tylko wypowiedzenie zmieniające, a nie wypowiedzenie ze względu na likwidację stanowiska pracy.

Jeśli te warunki Pani nie odpowiadają sugeruję dogadać się polubownie, a nie iść do sądu (wyciągać armat) lepiej je zachować, gdy już nie będzie innego rozwiązania.

konto usunięte

Temat: wypowiedzenie zmieniające

Jarosław Rostek:
Pani Katarzyno, moim celem było jedynie sugerowanie, że w sądzie będzie ciężko Pani udowodnić, że pracodawca zaproponował niekorzystne dla Pani warunki pracy. Jak sama Pani wspomniała pracodawca dokonał zmiany w zakresie Pani obowiązków. Zmiana ta została przeprowadzona przez likwidację stanowiska pracy. Nie uległo zmianie Pani wynagrodzenie a mogło bo wypowiedzenie zmieniające może też zawierać ten warunek.
Pozostawienie dotychczasowego wynagrodzenia wcale nie musi oznaczać, że nowe warunki pracy nie oznaczają drastycznego pogorszenia sytuacji pracownika. Sam fakt, że ktoś zajmował stanowisko kierownicze i został przesunięty na stanowisko szeregowe razem ze swoimi dotychczasowymi podwładnymi ,może być nawet gorszym upokorzeniem, niż obniżenie wynagrodzenia przy zachowaniu dotychczasowego stanowiska pracy. Jeżeli połączy się to z innymi okolicznościami, nawet nie prawnymi, ale czysto faktycznymi, których tutaj nie znamy, to coś takiego daje się obronić.

Ale oczywiście nieuprawnione byłoby stawianie tezy, że byłaby to łatwa sprawa.
Katarzyna Z.

Katarzyna Z. Kadry i płace

Temat: wypowiedzenie zmieniające

Jarosław Rostek:
Pani Katarzyno, moim celem było jedynie sugerowanie, że w sądzie będzie ciężko Pani udowodnić, że pracodawca...

Panie Jarosławie przepraszam, że urywam w pół, ale chciałabym się krótko odnieść do Pańskich słów. Doskonale zdaję sobie sprawę, że łatwo nie będzie i oczywiście nie zamierzam iść na wojnę... od razu. Doceniam również Pańskie szczere podejście i dziękuję za nie.
Dogadanie polubowne raczej nie jest możliwe. Nie do przyjęcia są dla mnie nowe (a raczej stare) warunki zatrudnienia, a Pracodawca uparcie stoi na stanowisku, że odprawa się nie należy.
Zatem nie ma o czym dalej dyskutować...

Panie Tomaszu: nie mogę się też nie odnieść do Pańskich słów, gdyż pisze Pan w sposób dla mnie bardzo konkretny, co szczególnie mi się podoba:)
Jestem w o tyle złej sytuacji, że nie miałam podwładnych. Stanowisko jakie zajmowałam było w pewnej części kontrolne (m.in. wydawałam polecenia młodszym stażem pracownikom, by dokonali stosownych poprawek swoich błędów) i to była moja cała styczność z nimi. Ani jeden z nich natomiast nie podlegał bezpośrednio pode mnie w strukturze działu. Moje stanowisko nie było kierownicze niestety, lecz rzeczywiście hierarchicznie wyżej położone niż specjaliści mailowi i telefoniczni. Zostało ono zlikwidowane wyłącznie z nazwy ponieważ nie ukrywano, że moje dotychczasowe obowiązki zostaną rozdane. Wskazano również jedną z głównych osób, która miałaby je przejąć. Osoba ta niedawno w cudowny sposób zmieniła stanowisko Team Leadera i zajęła nowe, bliżej nieokreślone (raporty, grafiki, zestawienia + część moich obowiązków po zmianach).
Co do innych okoliczności wyłączając upokorzenie i tu się jakieś znajdą. Odkąd zostałam analitykiem już kilka razy zmieniały się procedury (zmiany to standard w naszej firmie). Zatem ze wszystkim musiałabym się na nowo zapoznawać, a pracodawca nie ma w zwyczaju organizować szkoleń dla pracowników, którzy już zajmowali się określonym tematem w przeszłości. Ponadto nowa umowa miałaby obejmować również odbieranie połączeń przychodzących. Wprawdzie powiedziano mi, że są skłonni "posadzić" mnie na samych mailach, ale skoro mam w umowie telefony, to nie wierzę, że za jakiś czas w chwili kryzysu, ktoś nie zgłosi się do mnie z prośbą bym "poodbierała". Takie sytuacje miały już miejsce w stosunku do innych pracowników, zatem nie ufam w słowne zapewnienia, a pracodawca wiedział co robi pozostawiając na umowie te telefony:)

Co do części wcześniejszej pragnę dopytać o 2 rzeczy:
1. Kiedy następuje przedawnienie roszczeń z tytułu dochodzenia praw do odprawy?
2. Gdy nie przyjmę nowych warunków pracy przy wypowiedzeniu zmieniającym, co pracodawca powinien wpisać w świadectwie pracy jako powód rozwiązania umowy?
Dziękuję za odpowiedź.

konto usunięte

Temat: wypowiedzenie zmieniające

Katarzyna Zabielska:
1. Kiedy następuje przedawnienie roszczeń z tytułu dochodzenia praw do odprawy?
3 lata
2. Gdy nie przyjmę nowych warunków pracy przy wypowiedzeniu zmieniającym, co pracodawca powinien wpisać w świadectwie pracy jako powód rozwiązania umowy?
Wypowiedzenie umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika.

konto usunięte

Temat: wypowiedzenie zmieniające

Katarzyna Zabielska:
Co do części wcześniejszej pragnę dopytać o 2 rzeczy:
1. Kiedy następuje przedawnienie roszczeń z tytułu dochodzenia praw do odprawy?

Zgodnie z Art. 291§1 Kodeksu Pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
2. Gdy nie przyjmę nowych warunków pracy przy wypowiedzeniu zmieniającym, co pracodawca powinien wpisać w świadectwie pracy jako powód rozwiązania umowy?

Zgodnie z art 42§3 w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. W związku z art 42§1 stosuje się tutaj przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę. Więc jeśli nie przyjmiesz nowych warunków pracy, to wypowiedzenie umowy następuje z winy pracodawcy.

Czyli na świadectwie będziesz mieć wpisane, że umowa o pracę została rozwiązana zgodnie z art 30§2, czyli przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresy wypowiedzenia.

PS. Pamiętaj, że odmowa przyjęcia nowych warunków pracy musi być na piśmie. W przeciwnym razie, domniemywa się, że nowe warunki pracy lub płacy zostały przyjęte.

konto usunięte

Temat: wypowiedzenie zmieniające

Jarosław Rostek:
Dodatkowo de facto, nie została Pani postawiona pod ścianą, ponieważ otrzymała Pani tylko wypowiedzenie zmieniające, a nie wypowiedzenie ze względu na likwidację stanowiska pracy.

Oczywiście, że została postawiona pod ścianą. Pracodawcy często stosują tego typu praktyki. W dodatku, zgodnie z przepisami, nieprzyjęcie nowych warunków pracy, skutkuje tym samym czym wypowiedzenie z zachowaniem okresy wypowiedzenia.

Jeśli te warunki Pani nie odpowiadają sugeruję dogadać się polubownie, a nie iść do sądu (wyciągać armat) lepiej je zachować, gdy już nie będzie innego rozwiązania.

Jeśli pracodawca, licząc na niewiedzę pracownika, nie chce załatwić sprawy polubownie to pozostaje tylko i wyłącznie sąd.

konto usunięte

Temat: wypowiedzenie zmieniające

Jacek Kustra:
Zgodnie z art 42§3 w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. W związku z art 42§1 stosuje się tutaj przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę. Więc jeśli nie przyjmiesz nowych warunków pracy, to wypowiedzenie umowy następuje z winy pracodawcy.
Nie z winy pracodawcy tylko "z przyczyn niedotyczących pracownika".
Czyli na świadectwie będziesz mieć wpisane, że umowa o pracę została rozwiązana zgodnie z art 30§2, czyli przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresy wypowiedzenia.
Zgodnie z Komentarzem J. Skoczyńskiego do art. 97 kp: Jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w drodze wypowiedzenia przez pracodawcę lub w drodze porozumienia stron z przyczyn określonych w ustawie z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, to informacja o tym powinna być zamieszczona w świadectwie pracy. (...) W innych przypadkach przyczyny rozwiązania stosunku pracy nie umieszczą się w świadectwie pracy.Tomasz G. edytował(a) ten post dnia 11.12.12 o godzinie 10:31
Katarzyna Z.

Katarzyna Z. Kadry i płace

Temat: wypowiedzenie zmieniające

Jacek Kustra:
PS. Pamiętaj, że odmowa przyjęcia nowych warunków pracy musi być na piśmie. W przeciwnym razie, domniemywa się, że nowe warunki pracy lub płacy zostały przyjęte.

Tak się tylko zastanawiam.. Zdaje się, że swoją decyzję muszę podać do wiadomości pracodawcy w sposób umożliwiający mu zapoznanie się z nią, a zatem chyba, by moje oświadczenie woli było skuteczne, wystarczy że wyślę stosownego maila (z przełożonym na kopii), czy mam rację? Tak mnie poinstruowano przy wręczaniu wypowiedzenia zmieniającego.
Jeśli pracodawca, licząc na niewiedzę pracownika, nie chce załatwić sprawy polubownie to
pozostaje tylko i wyłącznie sąd.

Można się zafiksować z tymi opiniami:). Wstrzymuję się z pójściem do sądu tylko dlatego, że nie mam pojęcia o ewentualnych kosztach pełnomocnictwa czy procesu w razie przegranej i czy kolokwialnie mówiąc w związku z tym gra jest warta świeczki. Liczyłam też na logiczne podejście pracodawcy. Widzę jednak, że wcale nie traktuje on lepiej zasłużonych pracowników. Niestety udowodnienie, że chciano się mnie pozbyć jest niemal niemożliwe.

Tomasz G.:
Nie z winy pracodawcy tylko "z przyczyn niedotyczących pracownika".

Panie Tomaszu, to znaczy, że gdyby chciano mi wcisnąć świadectwo z widniejącym powodem w stylu: "rozwiązanie umowy za porozumieniem stron" lub z powodu "nieprzyjęcia przez pracownika warunków wypowiedzenia zmieniającego", mogę spokojnie prosić o sprostowanie?

konto usunięte

Temat: wypowiedzenie zmieniające

Katarzyna Zabielska:
Można się zafiksować z tymi opiniami:). Wstrzymuję się z pójściem do sądu tylko dlatego, że nie mam pojęcia o ewentualnych kosztach pełnomocnictwa czy procesu w razie przegranej i czy kolokwialnie mówiąc w związku z tym gra jest warta świeczki. Liczyłam też na logiczne podejście pracodawcy. Widzę jednak, że wcale nie traktuje on lepiej zasłużonych pracowników. Niestety udowodnienie, że chciano się mnie pozbyć jest niemal niemożliwe.
Udowodnienie, że chciano się Pani pozbyć będzie możliwe, ale tylko w przypadku, gdy rzeczywiście nie przyjmie Pani wypowiedzenia zmieniającego. Wtedy rzeczywiście prowadzenie takiej sprawy miałoby sens. Myślę jednak, że powinna się Pani zastanowić, czy samo odejście z pracy jest dla Pani opłacalne, biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy.
Jeśli natomiast chodzi o koszty ewentualnej przegranej, to zależą one od przede wszystkim od wartości przedmiotu sporu. Wartość przedmiotu sporu zależy natomiast od stażu pracy u danego pracodawcy. Jeżeli pracodawca będzie reprezentowany przez fachowego pełnomocnika a wartość przedmiotu sporu będzie się wahać w przedziale 5.000- 10.000 zł to wyniosą one 900 zł, jeżeli przekroczy 10.000 zł, to wyniosą one 1800 zł.
Tomasz G.:
Nie z winy pracodawcy tylko "z przyczyn niedotyczących pracownika".

Panie Tomaszu, to znaczy, że gdyby chciano mi wcisnąć świadectwo z widniejącym powodem w stylu: "rozwiązanie umowy za porozumieniem stron" lub z powodu "nieprzyjęcia przez pracownika warunków wypowiedzenia zmieniającego", mogę spokojnie prosić o sprostowanie?
Tak.
Katarzyna Z.

Katarzyna Z. Kadry i płace

Temat: wypowiedzenie zmieniające

Nie przyjęłam warunków wypowiedzenia, rozwiązano ze mną umowę o pracę, ale...
w świadectwie pracy napisano, że "Stosunek pracy ustaw w wyniku: rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem (Art. 30.§1.Pkt2. kp)"
czyli: przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za
wypowiedzeniem),
z czym nie do końca mogę się zgodzić, ponieważ inicjatywna wypowiedzenia zmieniającego należała do pracodawcy, a podany powód tego nie precyzuje, a wręcz sugeruje mój udział w tym rozwiązaniu.
Czy w takiej sytuacji moje żądanie sprostowania świadectwa pracy, tzn. powodu rozwiązania na bardziej konkretny jest zasadne?Katarzyna Zabielska edytował(a) ten post dnia 07.01.13 o godzinie 15:18

konto usunięte

Temat: wypowiedzenie zmieniające

Katarzyna Zabielska:
Nie przyjęłam warunków wypowiedzenia, rozwiązano ze mną umowę o pracę, ale...
w świadectwie pracy napisano, że "Stosunek pracy ustaw w wyniku: rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem (Art. 30.§1.Pkt2. kp)"
czyli: przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za
wypowiedzeniem),
z czym nie do końca mogę się zgodzić, ponieważ inicjatywna wypowiedzenia zmieniającego należała do pracodawcy, a podany powód tego nie precyzuje, a wręcz sugeruje mój udział w tym rozwiązaniu.
Czy w takiej sytuacji moje żądanie sprostowania świadectwa pracy, tzn. powodu rozwiązania na bardziej konkretny jest zasadne?
Z cytowanego przeze mnie w tym wątku komentarza do Kodeksu Pracy wynika, że taka informacja powinna znaleźć się w świadectwie pracy. Dlatego zasadne jest wystąpienie do pracodawcy o jego sprostowanie. We wniosku o sprostowanie proszę przytoczyć umieszczony przeze mnie fragment komentarza.
Katarzyna Z.

Katarzyna Z. Kadry i płace

Temat: wypowiedzenie zmieniające

Panie Tomaszu, komentarz jest w porządku, ale czy nie lepiej powołać się na Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania, który wskazuje, że pracodawca podaje jeden z trybów rozwiązania stosunku pracy określonych w art. 30 § 1 Kodeksu pracy, a w przypadku rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia - dodatkowo wskazuje stronę stosunku pracy składającą oświadczenie woli w tej sprawie?

konto usunięte

Temat: wypowiedzenie zmieniające

Katarzyna Zabielska:
Panie Tomaszu, komentarz jest w porządku, ale czy nie lepiej powołać się na Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania, który wskazuje, że pracodawca podaje jeden z trybów rozwiązania stosunku pracy określonych w art. 30 § 1 Kodeksu pracy, a w przypadku rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia - dodatkowo wskazuje stronę stosunku pracy składającą oświadczenie woli w tej sprawie?
Ani z ww. rozporządzenia, ani z będącego podstawą jego wydania art. 97 k.p. nie wynika wprost obowiązek wskazania strony, która wypowiedziała umowę o pracę ani, że nastąpiło to z przyczyn niedotyczących pracownika. Dlatego można przywołać jako podstawę art. 97 par. 2 k.p. oraz par. 1 ust. 1 pkt 1a rozporządzenia, ale należy przede wszystkim podeprzeć się komentarzem.
Katarzyna Z.

Katarzyna Z. Kadry i płace

Temat: wypowiedzenie zmieniające

Tak też uczynię. Dziękuję:)



Wyślij zaproszenie do