konto usunięte

Temat: Wypowiedzenie umowy zlecenia...

Jest umowa zlecenie na 3 miesiące, xxx zł za miesiąc pracy płatne każdego 20go dnia miesiąca, nie ma mowy w tej umowie o wypowiedzeniu żadnej ze stron. Jeśli zleceniobiorca zrezygnuje z tej umowy po miesiącu, po wpłacie. Przepracuje porządnie miesiąc oczywiście i zrezygnuje to czy mogą go spotkać konsekwencje? Czy zleceniobiorca może zażądać zwrotu wynagrodzenia za pierwszy miesiąc? Jak to wygląda? Proszę o info! Z góry dziękuję!
Bartosz Czuba

Bartosz Czuba Analityk ryzyka,
Raiffeisen Bank
Polska S.A.

Temat: Wypowiedzenie umowy zlecenia...

Domyślam się, że chodzi o sytuację, w której rezygnuje zlecenioBIORCA, a żądać zwrotu ma zlecenioDAWCA?
Art. 746 par. 2
"Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę".
Jeśli nie nastąpiła szkoda bezpośrednio związana z wypowiedzeniem umowy zlecenia, zleceniodawca nie może żądać zwrotu wynagrodzenia (w zasadzie to i tak nie chodzi o wynagrodzenie, tylko o poniesioną szkodę).
Art. 746 par. 1
"Dający zlecenie (...) powinien jednak zwrócić przyjmującemu wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom (...)".
Z tego wynika, że tylko zleceniobiorca może żądać wynagrodzenia za miesiąc, który faktycznie przepracował.
Podsumowując - zleceniodawca żądać zwrotu wynagrodzenia nie może. Zleceniobiorcy należy się wynagrodzenie za przepracowany miesiąc.
Ale może bardziej wiarygodnej odpowiedzi udzieli prawnik-zawodowiec :))

konto usunięte

Temat: Wypowiedzenie umowy zlecenia...

Serdecznie dziękuję! :) Przyjemności!!!!! ;p

Następna dyskusja:

Wypowiedzenie umowy zleceni...




Wyślij zaproszenie do