Monika K.

Monika K. Specjalista ds
administracyjno
biurowych i
technicznych

Temat: wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony

Witam.W dzniu 20-10-2010 r dostałam wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony bez podania przyczyny, bez inf. o odprawie i możliwości odwołania się do Sadu Pracy.22-10-2010 r pracodawca wręczył mi pismo, iż przywraca mnie do pracy i cofa wcześniejsze wypowiedzenie. Do pracy miałam się stawić 26-10-2010r., co tez uczyniłam. W tym tez dniu spytałam pracodawcę, czy nadal mam świadczyć obowiązki służbowe, czy coś uległo zmianie. Usłyszałam że mam wracać do pracy i dostanę przydział nowych obowiązków.Po godzinie czasu wręczono mi kolejne wypowiedzenie, tym razem już zawierające inf. o przyczynie zwolniwenia-likwidacja miejsca pracy,o odprawie i odszkodowaniu i inf. nt. możliwości odwołania się do Sądu pracy. Wysłano mnie również na urlop, o którego udzielenie nie występowałam i nie podpisałam żadnego wniosku urlopowego.Okres wypoeidzenia skrócono mi z 3 miesięcy(pierwsze wypowiedzenie) do 1 miesiąca(drugie wypowiedzenie).Pracowałam w tej firmie od czerwca 2007 roku z zarobkami od stucznia 2009 - 1500 zł brutto. Proszę o pomo, co mam w tej sytuacji zrobić i jaka kwota odprawy i odszkodowania mi się należy.

konto usunięte

Temat: wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony

No, wygląda że w międzyczasie poradzili się prawnika i naprawili błąd. Na pierwszy rzut oka to drugie wypowiedzenie wygląda prawidłowo (o ile faktycznie następuje likwidacja stanowiska pracy).

Tylko jeszcze kwestia skrócenia okresu wypowiedzenia - jest mowa o odszkodowaniu za pozostałe dwa miesiące?

To pierwsze wypowiedzenie było wadliwe - więc można o nim zapomnieć.

Napisz więcej o tym drugim - jakie przepisy zostały przywołane? Czy firma zatrudnia ponad 20 osób? Za co dokładnie i na podstawie jakich przepisów dostaje odprawę i odszkodowanie?Mariusz G. edytował(a) ten post dnia 06.11.10 o godzinie 10:33
Monika K.

Monika K. Specjalista ds
administracyjno
biurowych i
technicznych

Temat: wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony

Oparli sie o art. 32 Kodeksu Pracy i zgodnie z art. 30 i 36(1) Kp rozwiązali ze mną umowę zawartą na czas nieokreślony z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia, który zamiast 3 miesięcy wynosi miesiąc i upłynie w dniu 30 listopada 2010r.. Przyczyna wypowiedzenia umowy wg nich jest wdrożenie z dniem 1 listopada 2010 r zmian w strukturze organizacjyjnej Firmy polegających na likwidacji mojego dotychczasowego stanowidka pracy, co pozwoli im obniżyć koszty bieżącego funkcjonowania firmy. Jednocześnie stwierdzili że nie dysponują możliwością powierzenie mi innego stanowiska..Za skrócony okres wypowiedzenia os 01-12-2010 do 31-01-2011 zostanie mi wypłacone odszkodowanie w wysokości jak za urlop wypoczynkowy, ponadto zważywszy że jedyna przyczyna rozwiązania umowy o pracę dotyczy reorganizacji zakładu pracy zostanie mi dodatkowo wypłacona odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia.
Co najfajniejsze w br. zatrudnili 3 nowe przcownice, które nie miały "zielonego pojęcia" o pracy w tej branży, a moje dotychczasowe obowiązki wykonuje dziewczyna, która została przyjeta w maju br.Z tym że czały problem w tym że ona została zatrudnona na stanowisku specjalisty ds rozliczania budów, a ja byłam zatrudniona jako specjalista ds adninistracyjno-biurowych i technicznych. Osoba ta dokładnie wykonuje te same obowiązki, które ja miałam powierzone.
Firma w okresie od maja do listopada zatrudnia ok 70 pracowników.

konto usunięte

Temat: wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony

Samo wypowiedzenie - formalnie OK. Powinno tez być wspomniane o Ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania umów... i odprawie na tej podstawie - jest?

Ale skoro zatrudniają na stanowiskach, gdzie wymagane są podobne kwalifikacje (nie ważna nazwa stanowiska) to można próbować odwołać się do sądu pracy. Trudno mi oceniać szanse. Możesz też złożyć oświadczenie o gotowości podjęcia pracy, gdyby pracodawca zatrudniał na stanowiskach wymagających podobnych kwalifikacji (w ciągu roku od zwolnienia masz wtedy pierwszeństwo).

Art. 9.
1. W razie ponownego zatrudniania pracowników w tej samej grupie zawodowej pracodawca powinien zatrudnić pracownika, z którym rozwiązał stosunek pracy w ramach grupowego zwolnienia, jeżeli zwolniony pracownik zgłosi zamiar podjęcia zatrudnienia u tego pracodawcy w ciągu roku od dnia rozwiązania z
nim stosunku pracy.
2. Pracodawca powinien ponownie zatrudnić pracownika, o którym mowa w ust. 1, w okresie 15 miesięcy od dnia rozwiązania z nim stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia.
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony

Likwidacja stanowiska pracy a zwolnienie grupowe to dwie rózne rzeczy
Tu o likwidacji (rzekomej i prawdziwej):
http://www.monitorprawapracy.pl/index.php?mod=m_aktual...

Następna dyskusja:

wypowiedzenie umowy na czas...




Wyślij zaproszenie do