konto usunięte

Temat: Wypowiedzenie umowy agencyjnej

Wypowiedzenie umowy agencyjnej (przed upływem ważności)
wymaga podania szczegółowych powodów rezygnacji z dalszej
współpracy? Przesłanki: dochodzą wieści,że np.zleceniodawca
działa "nie fair" i agent stara się jak najszybciej zerwać
kontakt.Jak powinien brzmieć prawidłowy tekst wypowiedzenia.
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Pozdrawiam!
Krzysztof W.

Krzysztof W. radca prawny/Partner
zarządzający
Kancelaria Lawards
Sule...

Temat: Wypowiedzenie umowy agencyjnej

Jeżeli umowa agencyjna zawarta została na czas oznaczony i nie wprowadza możliwości jej wypowiedzenia w terminie w niej określonym, to jej wypowiedzenie możliwe jest wyłącznie w oparciu o art. 764(2) k.c.

Art. 764(2). § 1. Umowa agencyjna, chociażby była zawarta na czas oznaczony, może być wypowiedziana bez zachowania terminów wypowiedzenia z powodu niewykonania obowiązków przez jedną ze stron w całości lub znacznej części, a także w przypadku zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności.
§ 2. Jeżeli wypowiedzenia dokonano na skutek okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność druga strona, jest ona zobowiązana do naprawienia szkody poniesionej przez wypowiadającego w następstwie rozwiązania umowy.

Jednym z obowiązków stron umowy agencyjnej, wyraźnie skodyfikowanym jest obowiązek lojalnego współdziałania.

Art. 760. Każda ze stron obowiązana jest do zachowania lojalności wobec drugiej.

Naruszenie tego obowiązku oznacza niewykonanie/ nienależyte wykonanie umowy, przynajmniej w części. Może więc stać się podstawą wypowiedzenia umowy bez zachowania terminów wypowiedzenia, czyli ze skutkiem natychmiastowym. Musisz jednakże pamiętać, że naruszenie obowiązku lojalnego współdziałania ze strony dającego zlecenie musi mieć konkretnyu charakter i musi się odnosić do Ciebie, nie zaś do stron innych umów. W przepisie mowa bowiem o niewykonaniu lub nienależytym wykonaniu umowy, której dotyczyć ma wypowiedzenie.

Drugą przyczyną wypowiedzenia umowy agencyjnej są "nadzwyczajne okoliczności". Okoliczności nadzwyczajne to takie, których strony nieprzewidywały i nie mogły przewidzieć przy zachowaniu należytej staranności w chwili zawierania umowy. Nadto muszą to być tego typu okoliczności, które że dalszed trwanie w stosunku agencyjnym byłoby dla agenta pozbawione racji gospodarczych i mogłoby narazić go na szkodę większą niż ta, którą poniesie doprowadzając do wygaśnięcia zobowiązania ze skutkiem natychmiastowym.

Aż roi się tu od zwrotów niedookreślonych przez co można upierać się przy swoim. Mogę wyobrazić sobie sytuację, kiedy w momencie zawierania umowy dający miał opinię dobrze wywiązującego się ze swoich obowiązków, natomiast w trakcie trwania umowy agencyjnej okazało się, że dający zlecenie rażąco i masowo nie wywiązuje się z wykonywania umów agencyjnych z innymi agentami postępując wobec nich nielojalnie. Tego typu sytuację możnaby uznać za nadzwyczajną okoliczność, o jakiej mowa w cyt. wyżej przepisie.

Jeśli więc jesteś zdeterminowany na wypowiedzenie umowy niezależnie od tego, że dający może nie odpuścić i wziąść się z tobą na udry, to możesz sformułować oświadczenie o wypowiedzeniu w następujący sposób:

Oświadczam, że na podstawie art. 765(2) par. 1 k.c. wypowiadam ze skutkiem natychmiastowym umowę agencyjną z dnia ....... .
Powodem rozwiązania umowy jest wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności, polegających na rażącym i powszechnym naruszaniu przez dającego zelcenie obowiązku lojalności (art. 760 k.c.) wobec innych agentów (tytułem przykładu: ............). Okoliczność ta powoduje utratę po mojej stronie niezbędnego zaufania do stałego partnera gospodarczego, jakim jest dający zlecenie, co pozbawia dalsze trwanie w stosunku umownym racji gospodarczych.

konto usunięte

Temat: Wypowiedzenie umowy agencyjnej

Dotyczy :

Oświadczam, że na podstawie art. 765(2) par. 1 k.c. wypowiadam ze skutkiem natychmiastowym umowę agencyjną z dnia ....... .
Powodem rozwiązania umowy jest wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności, polegających na rażącym i powszechnym naruszaniu przez dającego zlecenie obowiązku lojalności (art. 760 k.c.) wobec innych agentów (tytułem przykładu: ............)*.

* Faktycznych ,rażących powodów rozwiązania umowy nie ma; są
tylko niepokojące sygnały dotyczące działalności zleceniodawcy.

Par.8 umowy brzmi :"....Czas obowiązywania umowy przedłuża się automatycznie na okres 12 m-cy pod warunkiem,że żadna ze stron nie powiadomi drugiej strony o zamiarze jej rozwiązania.Powiadomienie powinno zostać dokonane w formie pisemnej pod rygorem bezskuteczności co najmniej na 3-mce przed upływem obowiązywania umowy.....".

Niedługo kończy się termin ważności umowy i czy lepiej,na 3 m-ce przed upływem obowiązania umowy,napisać wypowiedzenie? Jak powinien brzmieć tekst wypowiedzenia?
Dziękuję serdecznie za pomoc.
Krzysztof W.

Krzysztof W. radca prawny/Partner
zarządzający
Kancelaria Lawards
Sule...

Temat: Wypowiedzenie umowy agencyjnej

Bezpieczniej jest w tej sytuacji zakończyć umowę w sposób przewidziany w jej treści. Jedno zdanie powinno wystarczyć:

"Zgodnie z par 8 umowy agencyjnej z dnia ......... powiadamiam o zamiarze rozwiązania umowy z dniem ......... (tutaj wstaw dzień upływu 12 miesięcznego okresu). Oświadczenie niniejsze wyłącza dalsze automatyczne przedłużenie umowy na okres kolejnych 12 miesięcy."

Pamiętaj, żeby wysłać oświadczenie w ten sposób, aby dotarło do adresata na co najmniej 3 miesiące przed zakończeniem umowy. Najlepiej wyślij priorytetem za zwrotnym poświadczeniem odbioru.

Następna dyskusja:

wypowiedzenie umowy agencyjnej




Wyślij zaproszenie do