Małgorzata Sanecka Trener, psycholog
Adrian
G.
Zarządzanie
inwestycjami w
budownictwie
Temat: wypowiedzenie czy rozwiązanie za porozumieniem
Zarowno przy porozumieniu jak i przy wypowiedzeniu nie musisz lub musisz pojawiac sie w pracy to zalezy tylko i wylacznie od ustalenia warunkow porozumienia/wypowiedzenia.Agnieszka Kosz (Nowek) RADCA PRAWNY
Temat: wypowiedzenie czy rozwiązanie za porozumieniem
Jeżeli miałaś umowę o pracę na czas nieokreślony, to w wypowiedzeniu pracodawca musi podać przyczynę. Jeżeli będzie to przyczyna niedotycząca pracownika (np. likwidacja stanowiska), to w sumie nie ma dla Ciebie znaczenia, czy to wypowiedzenie czy porozumienie stron. Gorzej, jeżeli przyczyną będzie jakieś Twoje zachowanie lub zaniechanie - wtedy takie wypowiedzenie nie stawia Cię w najlepszym świetle.Jeżeli tak czy tak Twój stosunek pracy ma się zakończyć i sprawa rozbija się tylko o formę - ja brałabym porozumienie stron.
Pozdrawiam
Agnieszka Kosz (Nowek) RADCA PRAWNY
Temat: wypowiedzenie czy rozwiązanie za porozumieniem
Jeszcze jedno - w okresie wypowiedzenia możesz wziąć urlop i nie pojawiać się w pracy. Często też pracodawcy rozwiązując stosunek pracy, zwalniają pracowników z obowiązku świadczenia pracy. Możesz poprosić o coś takiego.Pozdrawiam
Marta
Małasiewicz
radca prawny,
doradca podatkowy
Temat: wypowiedzenie czy rozwiązanie za porozumieniem
AGNIESZKA NOWEK:
Jeżeli miałaś umowę o pracę na czas nieokreślony, to w wypowiedzeniu pracodawca musi podać przyczynę. Jeżeli będzie to przyczyna niedotycząca pracownika (np. likwidacja stanowiska), to w sumie nie ma dla Ciebie znaczenia, czy to wypowiedzenie czy porozumienie stron. Gorzej, jeżeli przyczyną będzie jakieś Twoje zachowanie lub zaniechanie - wtedy takie wypowiedzenie nie stawia Cię w najlepszym świetle.
Jeżeli tak czy tak Twój stosunek pracy ma się zakończyć i sprawa rozbija się tylko o formę - ja brałabym porozumienie stron.
Pozdrawiam
z tym, że przyszły pracodawca chyba i tak nie będzie wiedział o przyczynie wypowiedzenia. Takiego info nie zamieszcza się chyba w świadectwie pracy (pozostają tylko w aktach osobowych, które zostają u pracodawcy?). no... a wypowiedzenie chyba zostanie u pracownika = nie będzie trzeba się nim chwalić przyszłemu pracodawcy (?)
Agnieszka Kosz (Nowek) RADCA PRAWNY
Temat: wypowiedzenie czy rozwiązanie za porozumieniem
Zgadza się, przyczyny nie wpisuje się do świadectwa pracy - jest tam jedynie wzmianka o podstawie rozwiązania stosunku pracy. Stąd wiadomo, czy było to porozumienie stron, czy wypowiedzenie, a w przypadku wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony - wiadomo, że była przyczyna.Nie musi to mieć znaczenia dla przyszłego pracodawcy (znam przypadki, że nie ma), ale może mieć:)
konto usunięte
Temat: wypowiedzenie czy rozwiązanie za porozumieniem
Przy wypowiedzeniu, jeżeli firma zatrudnia powyżej 20 pracowników należy się odprawa (1-3 miesięczne wynagrodzenie w zależności od stażu pracy).Do tego przy wypowiedzeniu zasiłek dla bezrobotnych masz "od razu" - przy porozumieniu dopiero po 3 miesiącach "wyczekiwania" i o te trzy miesiące krótszy okres zasiłku.
To chyba najważniejsze różnice. Oczywiście w porozumieniu można zapisać, że pracodawca wypłaci "odprawę". Teoretycznie tryb rozwiązania nie ma wpływu na to, czy odprawa się należy - ale w porozumieniu nie ma obowiązku wpisywania przyczyny, więc jak nie wypłaci "po dobroci" to trudno w sądzie dowieść, że to pracodawca zwolnił z przyczyn ekonomicznych likwidując stanowisko (może nawet powiedzieć, że to Ty chciałaś się zwolnić i poszedł Ci na rękę).
konto usunięte
Temat: wypowiedzenie czy rozwiązanie za porozumieniem
Mariusz G.:
Przy wypowiedzeniu, jeżeli firma zatrudnia powyżej 20 pracowników należy się odprawa (1-3 miesięczne wynagrodzenie w
zależności od stażu pracy).
Czy mógłbyś rozwinąć ten temat? To jest bezwzględnie obowiązująca zasada w każdej firmie >20 pracowników i w każdym przypadku umowy o prace, czy są jakieś wyjątki? Ta odprawa jest niezależna od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia? I jak staż pracy wpływa na wysokość tej odprawy?
konto usunięte
Temat: wypowiedzenie czy rozwiązanie za porozumieniem
USTAWAz dnia 13 marca 2003 r.
o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy
z przyczyn niedotyczących pracowników
Art. 10.
1. Przepisy art. 5 ust. 3-7 i art. 8 stosuje się odpowiednio w razie konieczności rozwiązania
przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków
pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią
wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego
rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym
30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1.
Więcej w ustawieMariusz G. edytował(a) ten post dnia 12.12.08 o godzinie 10:48
Paulina
U.
starszy specjalista
ds. organizacyjnych,
Polkomtel Sp. z ...
Temat: wypowiedzenie czy rozwiązanie za porozumieniem
jeżeli jesteś zwalniana na mocy wspomnianej wyżej ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracyz przyczyn niedotyczących pracowników to nie ma dla ciebie znaczenia czy wypowiedzenie, czy porozumienie stron. w świdectwie pracy będziesz miała napisane, że to na mocy tej ustawy. ważne by w porozumieniu stron było napisane, że podstawą prawną rozwiązania umowy jest właśnie ta ustawa, dobrze też by był paragraf, w którym podana jest wysokość odprawy.
w wypowiedzeniu musisz mieć klauzulę, że masz 7 dni na odwołanie się do sądu; w porozumieniu jest zazwyczaj, że żadna ze stron nie ma roszczeń wobec drugiej.
wydaje mi się, że zarówno w wypowiedzeniu, jak i porozumieniu stron pracodawca może ci na okres wypowiedzenia udzielić urlopu, zwolnić z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia lub kazać przychodzić do pracy, a za urlop wypłacić ekwiwalent.
przy wypowiedzeniu masz dodatkowo dwa dni wolne na szukanie pracy, nie wiem czy coś takiego jest w porozumieniu stron.
konto usunięte
Temat: wypowiedzenie czy rozwiązanie za porozumieniem
Odnośnie tematu odpraw - czy ktoś z prawników mógłby skomentować w takim razie poniższy wątek (szczególnie pierrwszą odpowiedź na zadane pytanie):http://www.goldenline.pl/forum/prawo-pracy-i-ubezpiecz...
konto usunięte
Temat: wypowiedzenie czy rozwiązanie za porozumieniem
Maciej Wronski:
Odnośnie tematu odpraw
Wszystko masz w tamtym temacie.
Wypowiedzenia umowy na czas określony nie trzeba uzasadniać. Więc nie do udowodnienia jest, że przyczyna podpadała pod wspomnianą ustawę. No, chyba, że sam pracodawca dobrowolnie się zgodził na wypłatę odprawy, gdy podpada pod ustawę i poda w wypowiedzeniu i świadectwie pracy przyczynę "ekonomiczną".
To jedna z podstawowych wad umowy na czas określony - można ją rozwiązać bez powodu i uzasadnienia.
Dorota Wysocka ...
Temat: wypowiedzenie czy rozwiązanie za porozumieniem
Maciej Wronski:czyt. w wątku http://www.goldenline.pl/forum/prawo-pracy-i-ubezpiecz...
Odnośnie tematu odpraw - czy ktoś z prawników mógłby skomentować w takim razie poniższy wątek (szczególnie pierrwszą odpowiedź na zadane pytanie):
http://www.goldenline.pl/forum/prawo-pracy-i-ubezpiecz...
Podobne tematy
-
Bezpłatne porady prawne » Lepsze wypowiedzenie czy rozwiązanie umowy z... -
-
Bezpłatne porady prawne » wypowiedzenie a rozwiązanie za porozumieniem stron -
-
Bezpłatne porady prawne » czy mozna wręczyć wypowiedzenie pracownikowi na urlopie? -
-
Bezpłatne porady prawne » wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron -
-
Bezpłatne porady prawne » Rozwiązanie czy likwidacja Spółki Jawnej -
-
Bezpłatne porady prawne » wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony w trakcie... -
-
Bezpłatne porady prawne » Rozwiązanie czy odstąpienie od umowy? -
-
Bezpłatne porady prawne » Umowa na czas próbny a rozwiązanie za porozumieniem stron -
-
Bezpłatne porady prawne » rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron -
-
Bezpłatne porady prawne » Wypowiedzenie umowy najmu z okresem wypowiedzenia czy bez? -
Następna dyskusja: