Aga Bora

Aga Bora makijaż,
stylizacja.

Temat: Wynajem mieszkania i kwestie kaucji

dzień dobry,
użyłam, rzecz jasna, wyszukiwarki w celu niepowielania tematu, jednak nie znalazłam takiej tematyki.
Może źle szukałam?;)

Ale do rzeczy:
Dziś wieczorem podpiszę umowę na wynajem mieszkania.
Mieszkanie wymaga gruntownego odświeżenia [malowanie]
- w pokoju, z racji tego, że jest to ostatnie piętro i dwie zimy temu nastąpiło zalanie wynikające z uszkodzonego dachu [ponoć już dach jest naprawiony]
na suficie widnieją spore plamy i zacieki. Niby zostało to zamalowane, jednak nie wygląda to estetycznie.
Poza tym są ciemne smugi na jednej ze ścian, tej gdzie znajduje się grzejnik.
W przedpokoju również ściany nie są pierwszej świeżości, podobnie ma się sprawa w kuchni, gdzie są plamy, które powstały zapewne podczas gotowania. Dość duże, rzucające się w oczy.

Rozmawiałam z wynajmującym, zasugerowałam, że warunkiem wynajęcia przeze mnie tego mieszkania będzie odmalowanie ścian.
Nie wiem, może jestem w błędzie, ale wydaje mi się, że czyste i zadbane ściany to raczej takie minimum, którego mogę wymagać. Proponowałam, że zajmę się osobiście malowaniem pomieszczeń bądź znajdę fachową ekipę, jednakże oczekiwałam, że koszty związane z owym 'odświeżaniem' mogę sobie odliczyć od kaucji, bądź pierwszego czynszu [mowa o farbach, pędzlach, ew. kosztach robocizny, gdybym musiała to komuś zlecić]
Na tę propozycję nie przystał jednak wynajmujący- tzn. na odliczenie tych kosztów od kaucji czy też potrącenie z czynszu.
Poza tym, chyba nie ufając mojemu gustowi;),zarzekł się, że sam może odmalować mieszkanie i zapewnił, że to zrobi.
Mnie taka opcja oczywiście nawet bardziej odpowiadała, bo to jednak całkiem ciężka robota, zaoszczędzam i własne siły, i czas.
Jednakże w tzw. międzyczasie pan zmienił zdanie, gdyż jak twierdzi- wyjeżdża na wakacje i nie wyrobi się czasowo.

Zatem pytanie:czy mam prawo do odliczenia wszelkich kosztów związanych z malowaniem mieszkania?
Czy jest to jedynie kwestia 'dobrej woli' wynajmującego, że przystanie na ten mój warunek.
będę wdzięczna za podpowiedzi, na które po cichu liczę:).
Zarówno ze strony prawników, ale także i osób, które są najemcami lub wynajmującymi.
Tak z Waszego doświadczenia.

Dziękuję z góry, życzę miłego dnia.

Aga
Grażyna T.

Grażyna T. specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...

Temat: Wynajem mieszkania i kwestie kaucji

jest to obowiazek tego co wynajmuje nam miekszknaie,sama kilka lat mieszkłam na wynajmie,więc wiem z doswiadczenia..tak jak i obowiazek meldowania,czego w wiekszosci nie robia..

konto usunięte

Temat: Wynajem mieszkania i kwestie kaucji

Aga B.:
Aga, kwestia dobrej woli- nie musi się zgodzić, byś to odjęła od pierwszego czynszu.

Cokolwiek jednak zrobisz, to wszystko miej na piśmie. Wszystko. Po drugie- jeśli są zacieki od zalania, to zastanów się, czy tam chcesz mieszkać- może być pod zaciekami grzyb, który Ci wylezie gdy będzie chłodno i mokro.
Aga Bora

Aga Bora makijaż,
stylizacja.

Temat: Wynajem mieszkania i kwestie kaucji

Aha, czyli że mam jednak prawo odliczyć owe koszty malowania?

Tak jak wspomniałam, zgodziłam się na 'własnoręczne' malowanie, bądź też znalezienie ekipy, która się tym zajmie, więc i tak uważam, że jestem w porządku.
Chciałabym jednakże mieć pewność iż mam prawo związane z tym koszty odliczyć od kwoty, którą przekażę wynajmującemu. Czy to w formie kaucji, czy też czynszu.
:).

konto usunięte

Temat: Wynajem mieszkania i kwestie kaucji

tak poza prawnie - to ja bym się jednak zastanowił głęboko nad wynajmem takiego mieszkania skoro już na wstępie są jakieś problemy z dostosowaniem go do warunków wynajmu

póki co jest lato (chociaż te burze też mogą "spłatać niezłego figla" na suficie tudzież tych ścianach), a co będzie jak przyjdzie zima? Jeśli się okaże że to łatanie po tym zalaniu okaże się fuszerką? A Ty musisz gdzieś tez mieszkać...

konto usunięte

Temat: Wynajem mieszkania i kwestie kaucji

Aga B.:
Zatem pytanie:czy mam prawo do odliczenia wszelkich kosztów związanych z malowaniem mieszkania?
Czy jest to jedynie kwestia 'dobrej woli' wynajmującego, że przystanie na ten mój warunek.

Kwestia jak się dogadacie. Za co odpowiada własciciel jest dokładnie napisane w ustawie o ochronie praw lokatorów:

Art. 6a
1. Wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami.

2. W razie oddania w najem lokalu opróżnionego przez dotychczasowego najemcę, wynajmujący jest obowiązany wymienić zużyte elementy wyposażenia lokalu.

3. Do obowiązków wynajmującego należy w szczególności:

1) utrzymanie w należytym stanie, porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku, służących do wspólnego użytku mieszkańców, oraz jego otoczenia,

2) dokonywanie napraw budynku, jego pomieszczeń i urządzeń, o których mowa w pkt 1, oraz przywrócenie poprzedniego stanu budynku uszkodzonego, niezależnie od przyczyn, z tym że najemcę obciąża obowiązek pokrycia strat powstałych z jego winy,

3) dokonywanie napraw lokalu, napraw lub wymiany instalacji i elementów wyposażenia technicznego w zakresie nieobciążającym najemcy, a zwłaszcza:

a) napraw i wymiany wewnętrznych instalacji: wodociągowej, gazowej i ciepłej wody - bez armatury i wyposażenia, a także napraw i wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, instalacji elektrycznej, anteny zbiorczej - z wyjątkiem osprzętu,

b) wymiany pieców grzewczych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych, a także tynków.

Art. 6b
1. Najemca jest obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia, do używania których jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym określonym odrębnymi przepisami oraz przestrzegać porządku domowego. Najemca jest także obowiązany dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego użytku, jak dźwigi osobowe, klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia zsypów, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku.

2. Najemcę obciąża naprawa i konserwacja:

1) podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych,

2) okien i drzwi,

3) wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą,

4) trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą,

5) osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej,

6) pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów,

7) etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku gdy nie zostało ono zainstalowane na koszt wynajmującego, także jego wymiana,

8) przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności,

9) innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych przez:

a) malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów,

b) malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych.

Art. 6c
Przed wydaniem lokalu najemcy strony sporządzają protokół, w którym określają stan techniczny i stopień zużycia znajdujących się w nim instalacji i urządzeń. Protokół stanowi podstawę rozliczeń przy zwrocie lokalu.

Art. 6d
Najemca może wprowadzić w lokalu ulepszenia tylko za zgodą wynajmującego i na podstawie pisemnej umowy określającej sposób rozliczeń z tego tytułu.

Art. 6e
1. Po zakończeniu najmu i opróżnieniu lokalu najemca jest obowiązany odnowić lokal i dokonać w nim obciążających go napraw, a także zwrócić wynajmującemu równowartość zużytych elementów wyposażenia technicznego, wymienionych w art. 6b ust. 2 pkt 4, które znajdowały się w lokalu w chwili wydania go najemcy. Jeżeli najemca w okresie najmu dokonał wymiany niektórych elementów tego wyposażenia, przysługuje mu zwrot kwoty odpowiadającej różnicy ich wartości między stanem istniejącym w dniu objęcia lokalu oraz w dniu jego opróżnienia. Należne kwoty oblicza się według cen obowiązujących w dniu rozliczenia.

2. Wynajmujący może żądać usunięcia ulepszeń wprowadzonych przez najemcę z naruszeniem art. 6d i przywrócenia stanu poprzedniego, jeżeli nie naruszy to substancji lokalu, albo ulepszenia zatrzymać za zwrotem ich wartości uwzględniającej stopień zużycia według stanu na dzień opróżnienia lokalu.Jacek Kustra edytował(a) ten post dnia 19.08.11 o godzinie 13:17
Aga Bora

Aga Bora makijaż,
stylizacja.

Temat: Wynajem mieszkania i kwestie kaucji

Karolina Ł.:
Aga B.:
Aga, kwestia dobrej woli- nie musi się zgodzić, byś to odjęła od pierwszego czynszu.
No OK, Ty, Karola, twierdzisz, że to kwestia dobrej woli, Grażyna zaś twierdzi, że jest to obowiązkiem wynajmującego. Więc jak widać, ile głów..tyle opinii. Zaczekam więc może na poradę prawnika czy też osoby, która jest biegła w kwestiach związanych z nieruchomościami. No więc czekam;))).
Cokolwiek jednak zrobisz, to wszystko miej na piśmie. Wszystko. Po drugie- jeśli są zacieki od zalania, to zastanów się, czy tam chcesz mieszkać- może być pod zaciekami grzyb, który Ci wylezie gdy będzie chłodno i mokro.
Sama nie wiem. Może masz rację, może nie. Jednak decyzję już podjęłam, dziś podpisuję umowę. Nie mam już ani czasu ani siły na kolejne wertowanie ofert nieruchomości i oglądanie nor zwanych mieszkaniami.
to nie jest również doskonałe, jednak ma w sobie to 'coś' co sprawiło, że mogę tam zamieszkać.
:)))

konto usunięte

Temat: Wynajem mieszkania i kwestie kaucji

Grażyna T.:
jest to obowiazek tego co wynajmuje nam miekszknaie,sama kilka lat mieszkłam na wynajmie,więc wiem z doswiadczenia..tak jak i obowiazek meldowania,czego w wiekszosci nie robia..

Obowiązek meldunkowy to spoczywa akurat na najemcy.
Piotr Czwarkiel

Piotr Czwarkiel geolog, redaktor
naczelny

Temat: Wynajem mieszkania i kwestie kaucji

To nie jest obowiązek wynajmującego.
Jesli jest spoko gość to zrobi to.
A jeśli nie ma tego zapisane w umowie co do tego że to uczyni albo że możesz to Ty zrobić i odliczyć to nie ma co tego ruszać.
Najlepiej to znaleźć inne mieszkanie, bo ciągnące się rozmowy niekoniecznie przyniosą oczekiwany wynik.

konto usunięte

Temat: Wynajem mieszkania i kwestie kaucji

Aga B.:
Sama nie wiem. Może masz rację, może nie. Jednak decyzję już podjęłam, dziś podpisuję umowę. Nie mam już ani czasu ani siły na kolejne wertowanie ofert nieruchomości i oglądanie nor zwanych mieszkaniami.
to nie jest również doskonałe, jednak ma w sobie to 'coś' co sprawiło, że mogę tam zamieszkać.
:)))

Pamiętaj aby sporządzić protokół zdawczo odbiorczy i zapisać wszystkie widoczne wady i uszkodzenia. Możesz zrobić także dokumentację fotograficzną i odnotować ten fakt w protokole.

Jęśli tego nie zrobisz, to potem się może okazać, że to Ty porobiłaś zacieki i inne rzeczy, które zgodnie ze wspomnianą ustawą będziesz musiała usunąć na swój koszt.
Aga Bora

Aga Bora makijaż,
stylizacja.

Temat: Wynajem mieszkania i kwestie kaucji

Jacek Kustra:

Pamiętaj aby sporządzić protokół zdawczo odbiorczy i zapisać wszystkie widoczne wady i uszkodzenia. Możesz zrobić także dokumentację fotograficzną i odnotować ten fakt w protokole.
Taki mam zamiar. Zacieki i plamy już mam udokumentowane w postaci foto. Lubię takie rzeczy zatrzymywać w kadrze;).
Jęśli tego nie zrobisz, to potem się może okazać, że to Ty porobiłaś zacieki i inne rzeczy, które zgodnie ze wspomnianą ustawą będziesz musiała usunąć na swój koszt.
Jasna sprawa!
Aga Bora

Aga Bora makijaż,
stylizacja.

Temat: Wynajem mieszkania i kwestie kaucji

Jacek Kustra:
3. Do obowiązków wynajmującego należy w szczególności:

1) utrzymanie w należytym stanie, porządku i czystości
pomieszczeń
ciekawam zatem, jak się mają do tego owe brudne ściany z zaciekami i plamami.

Art. 6e
1. Po zakończeniu najmu i opróżnieniu lokalu najemca jest obowiązany odnowić lokal
No właśnie, jak to ma się do owych ścian, które na tzw. dzień dzisiejszy czyli w momencie podpisania przeze mnie umowy najmu- nie są odnowione?
Hm...
Artur R.

Artur R. Prawnik, AiM
Nieruchomości
Kancelaria Prawna

Temat: Wynajem mieszkania i kwestie kaucji

Aga B.:
Karolina Ł.:
Aga B.:
Aga, kwestia dobrej woli- nie musi się zgodzić, byś to odjęła od pierwszego czynszu.
No OK, Ty, Karola, twierdzisz, że to kwestia dobrej woli, Grażyna zaś twierdzi, że jest to obowiązkiem wynajmującego. Więc jak widać, ile głów..tyle opinii.

moim zdaniem wszystko powyższe jest kwestią do ustalenia z wynajmującym. Powinni Państwo ująć to w umowie. Do tego co wkleił Pan Jacek Kustra, doklejam kolejny art. tejże ustawy:

Art. 6f
W umowie najmu lokalu niewchodzącego w skład publicznego zasobu mieszkaniowego, strony mogą ustalić odmiennie prawa i obowiązki wymienione w art. 6a-6e

Podobnie jak Pan Piotr, ja również zastanowiłbym się nad najęciem takiego mieszkania.

pozdrawiam
a.r.Artur R. edytował(a) ten post dnia 19.08.11 o godzinie 14:33
Dominik N.

Dominik N. EMEA Distribution
Planning Manager

Temat: Wynajem mieszkania i kwestie kaucji

Aga B.:
Aha, czyli że mam jednak prawo odliczyć owe koszty malowania?

Tak jak wspomniałam, zgodziłam się na 'własnoręczne' malowanie, bądź też znalezienie ekipy, która się tym zajmie, więc i tak uważam, że jestem w porządku.
Chciałabym jednakże mieć pewność iż mam prawo związane z tym koszty odliczyć od kwoty, którą przekażę wynajmującemu. Czy to w formie kaucji, czy też czynszu.
:).

masz prawo odliczyć to, co ustalisz z wynajmującym. W przeciwnym razie trudno jest mi wyobrazić sobie sytuację, kiedy to stawiasz właściciela przed faktem, albo wykonujesz prace na które się nie zgodził. W przeciwnym razie Bogu dziękować, że tylko o malowanie poszło... bo tu byłby tylko krok do sytłacji gdzie np... wynajmuję mieszkanie, uważam, że podłoga jest stara i zniszczona i postanawiam wymienić na piękną i nową, odliczając sobie wszystko od czynszu i pozostawiając właściciela bez przychodów z czynszu przez kolejne 6 miesięcy.
Uświadommy sobie - to jest wolny rynek, Ty widzisz co on oferuje, negocjujecie warunki (w tym malowanie) spisujecie umowę, zawierajającą wspomniane i tyle. Inaczej tego nie widzę :) jak mówi, że Ci odmaluje, niech się pod tym podpisze, jak nie chce i nie zgadza się na zwrot kosztów - szukaj innego ;)
Aga Bora

Aga Bora makijaż,
stylizacja.

Temat: Wynajem mieszkania i kwestie kaucji

Dominik N.:
masz prawo odliczyć to, co ustalisz z wynajmującym.
To oczywiste.
Dlatego właśnie założyłam wątek i dlatego właśnie spytałam w nim, czy mogę [ czy mam prawo] oczekiwać, że mieszkanie ma być świeżo odmalowane i czy wynajmujący ma obowiązek owego malowania się podjąć ...bądź koszty z tym związane odliczyć mi z kaucji bądź czynszu.
W przeciwnym razie trudno jest mi wyobrazić sobie sytuację, kiedy to stawiasz właściciela przed faktem, albo wykonujesz prace na które się nie zgodził.
mnie jest również to sobie trudno to sobie wyobrazić;).
W przeciwnym razie Bogu dziękować, że tylko o malowanie poszło... bo tu byłby tylko krok do sytłacji gdzie np... wynajmuję mieszkanie, uważam, że podłoga jest stara i zniszczona i postanawiam wymienić na piękną i nową, odliczając sobie wszystko od czynszu i pozostawiając właściciela bez przychodów z czynszu przez kolejne 6 miesięcy.
Oczywiście, planuję w przyszłym miesiącu również dobudować co najmniej jedno piętro i zamontować windę, bo wchodzenie na 4-te piętro mnie męczy:DDD
<żarcik, żarcik... gdyby to nie było takie oczywiste]

> Uświadommy sobie - to jest wolny rynek, Ty widzisz co on oferuje,
negocjujecie warunki (w tym malowanie) spisujecie umowę, zawierajającą wspomniane i tyle. Inaczej tego nie widzę :) jak mówi, że Ci odmaluje, niech się pod tym podpisze, jak nie chce i nie zgadza się na zwrot kosztów - szukaj innego ;)

Z tym 'szukaniem innego' to już pisałam. Nie mam czasu, nie mam siły, nie mam ochoty.
Chcę wynająć TO mieszkanie i pytam, jakie są możliwości i granice, w których mogę coś wynegocjować z wynajmującym.
Nie oczekuję od niego cudów, na montowanie fontanny z wodotryskiem nie będę go namawiać.
Chcę mieszkać w przyzwoitych warunkach, między innymi patrząc każdego dnia na czyste ściany. I tyle.
:).
Dzięki za głos w dyskusji.Aga B. edytował(a) ten post dnia 19.08.11 o godzinie 14:33
Aga Bora

Aga Bora makijaż,
stylizacja.

Temat: Wynajem mieszkania i kwestie kaucji

Artur R.:
moim zdaniem wszystko powyższe jest kwestią do ustalenia z wynajmującym.

Czyli, jak rozumiem, wynika z powyższego, że wynajmujący może ale nie musi zgodzić się na sfinansowanie malowania. Właściwie zrozumiałabym to, gdyby była to kwestia mojego widzimisię. Czyli że np. ściany w mieszkaniu są czyste, ale np. różowe. A ja ponieważ nie znoszę różowego, proszę wynajmującego o możliwość przemalowania.
I w tej sytyuacji byłabym skłonna przyjąć do wiadomości, że wynajmujący ma prawo odmówić mi możliwości przemalowania ścian, a tym bardziej sfinansowania mojej zachcianki.

Jednak w przypadku, kiedy ściany ewidentnie są 'zapuszczone' czyli nie pierwszej świeżości i wymagają malowania, wydaje mi się, iż mam prawo może nie tyle siłą wyegzekwować, co negocjować w tej kwestii.
A może powinnam zaproponować podział owych kosztów 50/50?
Powinni Państwo ująć to w umowie. Do tego co wkleił Pan Jacek Kustra, doklejam kolejny art. tejże ustawy:
W umowie najmu lokalu niewchodzącego w skład publicznego zasobu mieszkaniowego, strony mogą ustalić odmiennie prawa i obowiązki wymienione w art. 6a-6e
Rozumiem, dziękuję za informację. Toteż dążę właśnie do owego 'ustalenie odmiennych praw i obowiązków',
Podobnie jak Pan Piotr, ja również zastanowiłbym się nad najęciem takiego mieszkania.
niestety z różnych przyczyn [głównie czasowych] na 'zastanawianie się' czasu mi już brak.

Pozdrawiam:).
Artur R.

Artur R. Prawnik, AiM
Nieruchomości
Kancelaria Prawna

Temat: Wynajem mieszkania i kwestie kaucji

Aga B.:
Artur R.:
moim zdaniem wszystko powyższe jest kwestią do ustalenia z wynajmującym.

Czyli, jak rozumiem, wynika z powyższego, że wynajmujący może, ale nie musi zgodzić się na sfinansowanie malowania.

Tak.

Jednak w przypadku, kiedy ściany ewidentnie są 'zapuszczone' czyli nie pierwszej świeżości i wymagają malowania, wydaje mi się, iż mam prawo może nie tyle siłą wyegzekwować, co negocjować w tej kwestii.
A może powinnam zaproponować podział owych kosztów 50/50?

a dlaczego nie 25/75? (na Pani korzyść). Moim zdaniem to kwestia:
- Pani zdolności negocjacyjnych (a właściwie obu stron),
- np szacowanych kosztów przywrócenia lokalu to pożądanego przez Panią stanu.

Zwracam też uwagę na następujące przepisy cytowanej wyżej ustawy:
- art. 6a ust. 2: "W razie oddania w najem lokalu opróżnionego przez dotychczasowego najemcę, wynajmujący jest obowiązany wymienić zużyte elementy wyposażenia lokalu."
- art. 3 ust. 1: "W razie oddania do używania lokalu, z którego właściciel przejściowo nie korzysta w całości lub w części w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, przepisów ustawy nie stosuje się, z wyjątkiem art. 10 ust. 1-3, art. 11 ust. 1 i 2 pkt 1-3, art. 13 i art. 18 ust. 1 i 2."

Serdecznie pozdrawiam i trzymam kciuki za pozytywne dla Pani rozstrzygnięcie.
a.r.Artur R. edytował(a) ten post dnia 19.08.11 o godzinie 22:05
Aga Bora

Aga Bora makijaż,
stylizacja.

Temat: Wynajem mieszkania i kwestie kaucji

Artur R.:

a dlaczego nie 25/75? (na Pani korzyść). Moim zdaniem to kwestia:
- Pani zdolności negocjacyjnych (a właściwie obu stron),
- np szacowanych kosztów przywrócenia lokalu to pożądanego przez Panią stanu.
umowę podpisałam już właściwie. Wynajmujący ostatecznie zgodził się na pokrycie kosztów farby i 'narzędzi'.
Tak że chyba jednak moje zdolności negocjacyjne nie są na najniższym poziomie:).
Zwracam też uwagę na następujące przepisy cytowanej wyżej ustawy:

ojojoj, ile cyferek...
Chyba muszę przysiąść na dłużej i się zagłębić.
Bo jako że po północy już, czytanie..a tym bardziej zrozumienie nie idzie mi najlepiej.
A od rana.. niestety obowiązki zawodowe czekają.
Serdecznie pozdrawiam i trzymam kciuki za pozytywne dla Pani rozstrzygnięcie.
a.r.
Jeszcze nie dziękuję, coby nie zapeszyć.

Pozdrawiam:).

konto usunięte

Temat: Wynajem mieszkania i kwestie kaucji

Akurat kolega Jacek Kustra zna się na rzeczy doskonale i to z doświadczenia.

Swoją drogą jak bardzo trzeba być zdesperowanym aby decydować się na najem takiego mieszkania i na niejasnych warunkach. Czy zgodę na pokrycie kosztów wyraził ustnie czy na piśmie w umowie?
Aga Bora

Aga Bora makijaż,
stylizacja.

Temat: Wynajem mieszkania i kwestie kaucji

Dariusz K.:
Akurat kolega Jacek Kustra zna się na rzeczy doskonale i to z doświadczenia.
Super. Dlatego właśnie korzystam z wiedzy i doświadczenia biegłych w temacie, wszystkim dziękuję za opinie tu wyrażone.
Swoją drogą jak bardzo trzeba być zdesperowanym aby decydować się na najem takiego mieszkania i na niejasnych warunkach. Czy zgodę na pokrycie kosztów wyraził ustnie czy na piśmie w umowie?
Wynajem tego mieszkania nie był aktem desperacji, bynajmniej:D.
Podoba mi się jego klimat, aura. Jest słoneczne i całkiem przestronne, właściciel zgodził się na wyniesienie większości mebli, które tam były, tak że mam dużą swobodę w zaaranżowaniu go według własnej inwencji, dzięki czemu mam możliwość wprowadzenia w te cztery kąty 'własnego ja'.
Tej możliwości nie miałam w przypadku większości oglądanych przeze mnie mieszkań.
Brudne ściany są akurat niewielkim problemem, bo to dwa dni roboty i będą jak nowe.
Mam nadzieję;))).
A co do niejasnych warunków [?] to nie wiem, co masz na myśli....
Czy zgodę na pokrycie kosztów wyraził ustnie czy na piśmie w umowie?

A jak myślisz, Darku?
Naprawdę nie jestem w ciemię bita i nie urodziłam się wczoraj.

Pozdrowienia i fajnego weekendu Wam życzę:).Aga B. edytował(a) ten post dnia 20.08.11 o godzinie 09:45

Następna dyskusja:

Zwrot kaucji za wynajem mie...




Wyślij zaproszenie do