Temat: wynagrodzenie netto
Mamy jednak do czynienia z pracą która ma swoją wartość rynkową i spisujac umowę spisujemy ją na taką kwotę ile warta jest ta praca.
Kwota brutto nazywana jest wynagrodzeniem a dopiero od kwoty wynagrodzenia dokonuje się lub nie dokonuje różnych potraceń.
Jest to przede wszystkim umowa cywilno-prawa zawarta kilka, kilknascie, kilkadziesiąt dni przed wykonaniem umowy i w momencie zawarcia takiej umowy możemy tylko przypuszczać, ale nigdy nie możemy mieć pewności jaka będzie kwota netto.
1. Może okazać się (co zdarza się bardzo rzadko) że zleceniobiorca będzie w stanie wykazać wyższe koszty uzyskania przychodu niż ryczałtowe 20 lub 50%. wtedy automatycznie zmiania się kwota potrącanego podatku.
2. Może okazac się że dana osoba w trakcie wykonywania dzieła stanie się pracownikiem zlecającego wiec - przy wypłacie wynagrodzenia (nawet od umów o dzieło) trzeba będzie naliczyć składki ZUS
3. Może okazać się że wykonawca dzieła wyprowadzi się za granicę i będzie rezydentem podatkowym innego kraju i wysokość podatku zależna będzie od zawartych umów międzynarodowych.
Wykonane dzieło ma swoją wartość rynkową i tylko od innych czynników zależy to czy wynagrodzenie będzie obciażone podatkami ZUS. Nie możemy uzalezniać wartości dzieła od naszej sytuacji podatkowej.
Typowym przykładem jest cena rynkowa mieszkania sprzedawanego na przełomie lat w których likwidowany jest podatek.
W grudniu cena rynkowa mieszkania wynosi 200.000 a sprzedajacy musi zapłacić podatek.
W styczniu cena tynkowa wynosi tyle samo ale.. na przykład nie płacimy już podatku od tej transakcji.