Dominika Dorozewycz

Dominika Dorozewycz Student, Uniwersytet
Rzeszowski

Temat: Wynagrodzenie chorobowe dla współpracownika.

Witam wszystkich Forumowiczów.
Będąc na chorobowym mam problem z uzyskaniem środków pieniężnych z tego tytułu.
-Od listopada 2009 roku jestem zatrudniona i przez ten czas płacone były za mnie składki bez żadnych zaniedbań.
-Od 4 czerwca 2011 roku jesteśmy z moim pracodawcą małżeństwem, dlatego w ZUS-ie dokładnie 22 czerwca (taki mają zapis w papierach) z pracownika stałam się współpracownikiem. Oczywiście mąż nadal płaci na mnie wszystkie składki w terminie. Wiem też, że za współpracownika składki chorobowe płaci się dobrowolnie i my takowe płacimy.
-Dnia 16 czerwca byłam w szpitalu i od tego dnia do dzisiejszego (i na pewno jeszcze przez jakiś czas) jestem na zwolnieniu lekarskim.
-Dziś zadzwoniłam do ZUS-u z zapytaniem, kiedy zostaną przelane na moje konto pieniążki. Dowiedziałam się, że 8 sierpnia została wysłana do mnie decyzja odmowna. Decyzja do mnie nie dotarła. Poinformowałam o tym pracownika ZUS-u i uzyskałam informację, że decyzja odmowna jest uwarunkowana faktem, że jako współpracownikowi nie przysługuje mi prawo do pobierania chorobowego. Moje argumenty o płaconych składkach skwitowała tym, że to nie ma znaczenia. Czy miała rację?
Zaznaczę jeszcze, że jestem w ciąży, która ewidentnie wyklucza wykonywanie przeze mnie dotychczasowej pracy.
Bardzo proszę o informację, czy rzeczywiście jako współpracownikowi nie przysługuje mi prawo do pobierania chorobowego? Bo jeśli tak, to jest to jakiś absurd! Proszę również o informację jak to będzie wyglądało w przypadku macierzyńskiego i wychowawczego.
Bardzo proszę o pomoc, bo ta sprawa nie daje mi spokoju.
Pozdrawiam - Dominika
Wiesław Jan Tomczak

Wiesław Jan Tomczak doradca podatkowy
(wpis Min Fin.
03697)

Temat: Wynagrodzenie chorobowe dla współpracownika.

http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=429
Od dnia 1 stycznia 2009 r. osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie prawo do zasiłku chorobowego nabywa po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia.
Wcześniej podlegałaś ubezpieczeniu obowiązkowemu z tytułu bycia pracownikiem ale ... Do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje objętym ubezpieczeniem chorobowym:
osobom prowadzącym pozarolniczą działalność oraz osobom z nimi współpracującym,
Zasiłek chorobowy nie przysługuje:

za okresy, w których ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych,
======================
Objęcie dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek w tej sprawie został zgłoszony.
Od 4 czerwca podlegasz pod ubezpieczenie jako osoba współpracujaca i nie wiem dlaczego w ZUS mają Ciebie zaewidencjonowaną jako osobę współpracującą dopiero od 22 czerwca.
Jeżeli zgłoszenie do do ubezpieczenia jako osoba współpracujaca nastąpiło dopiero z dniem 22 czerwca i od tego dnia nastąpił wybór dobrowolnego chorobowego to mimo uchybienia że powinnaś w ciągu 7 dni od zmiany tytułu do ubezpieczeń czyli w terminie do 11 czerwca wyrejestrować się jako pracownik i zgłosić jako osoba współpracujaca. - to nastąpiła przerwa ale zaledwie kilkudniowa.
======================
Prawdopodobna wydaje mi się też argumentacja że pieniadze z tej wspólnie prowadzonej działalności gospodarczej trafiają do wspólnej rodzinnej kasy i nawet chora osoba współpracujaca czerpie w tym czasie zyski z działalnosci gospodarczej.
Jesli ZUS użył tego argumentu - bliżej o tym mówi Wyrok SN z dnia 5 kwietnia 2005 r. I UK 370/04

Pracą zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o
świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (jednolity tekst: Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267) jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim.
--------------------
Rzeczywiscie nie można w czasie choroby prowadzić jakiejkolwiek działalności ale jesli są pracownicy, wspólnik, lub przedsiębiorca z którym się współpracuje - to biznes się kreci, ale osoba chora może czerpać zyski ale nie wykonuje przecież żadnej pracy.

Nie podoba mi się termin zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego - nastąpił w trakcie choroby t.j. 22 czerwca.
--------------------------------------
zasiłek chorobowy zgodnie z ustawą z ustawą z 25 czerwca 1999r. o świadzceniach pienięznych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 10.05.2010 r. Nr 77, poz. 512 i Nr 225, poz. 1463)przysługuje:
- art.6. 1. ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.
- art 13. 1. zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy:
2) kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby; (...) :
zasiłek chorobowy nie przysługuje osobie prowadzącej działalność albo osobie z nią współpracującej, jeżeli działalność lub współpraca są nadal prowadzone,
==========================

!!!!!! To są oczywiscie tylko przypuszczenia. Ważne jest w tej chwili to jakiego argumentu użył ZUS w decyzji, zawsze mozna to przeanalizować i ewentualnie się odwoływać !!!!! Masz na to 14 dni od otrzymania decyzji


W przypadku powrotu do zdrowia warto w granicach zdrowego rozsądku skorzystac z mozliwości podwyższenia zasiłków poprzez opłacanie wyższych skłądek
http://www.eporady24.pl/zasilek_chorobowy_i_macierzyns...
http://www.vat.pl/0811_zasilek_chorobowy_i_macierzynsk...Wiesław Jan Tomczak edytował(a) ten post dnia 19.08.11 o godzinie 21:25
Wiesław Jan Tomczak

Wiesław Jan Tomczak doradca podatkowy
(wpis Min Fin.
03697)

Temat: Wynagrodzenie chorobowe dla współpracownika.

Radzę też przeczytać
http://www.zus.pl/pliki/poradniki/porad8.pdf
Przykład
Osoba, która rozpoczęła prowadzenie działalności pozarolniczej od 1 lutego, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Osoba ta stała się niezdolna do pracy w dniu 22 sierpnia. Zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego na druku ZUS ZUA wypełniła w dniu 22 sierpnia. Zgłoszenie do ubezpieczenia wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w dniu 26 sierpnia i od tej daty osoba ta została objęta ubezpieczeniem chorobowym. Niezdolność do pracy z powodu choroby trwała od 22 sierpnia do 3 listopada. Ponieważ niezdolność do pracy powstała przed objęciem ubezpieczeniem, zasiłek chorobowy nie przysługuje ubezpieczonemu za cały okres niezdolności do pracy.
Dominika Dorozewycz

Dominika Dorozewycz Student, Uniwersytet
Rzeszowski

Temat: Wynagrodzenie chorobowe dla współpracownika.

Jeśli nawet weźmiemy pod uwagę możliwość, że ZUS uznał okres od 3 czerwca do 21 czerwca jako dziurę w ubezpieczeniu (co i tak jest śmieszne, bo składka była zapłacona) to przerwa ta nie przekracza 30 dni. W takim razie do okresu ubezpieczenia powinni zaliczyć poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego jeszcze z czasu podlegania ubezpieczeniu obowiązkowemu z tytułu bycia pracownikiem.
Nie wiem czy dobrze to zrozumiałam.Dominika Dorozewycz edytował(a) ten post dnia 19.08.11 o godzinie 21:48
Dominika Dorozewycz

Dominika Dorozewycz Student, Uniwersytet
Rzeszowski

Temat: Wynagrodzenie chorobowe dla współpracownika.

Tu rzeczywiście jest wszystko wyjaśnione:

"Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Nie nabędzie więc prawa do tego zasiłku osoba prowadząca działalność pozarolniczą lub osoba z nią współpracująca, która wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym zgłosiła już po powstaniu niezdolności do pracy. Zasiłek chorobowy nie będzie w takim przypadku przysługiwał za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy z powodu choroby."

Ja choruję od 16 czerwca, a jako współpracownik figuruję od 22 czerwca.
Rzeczywiście zasiłek chorobowy nie przysługiwałby mi gdyby nie dalszy ciąg:

"Warunek powstania niezdolności do pracy w czasie ubezpieczenia chorobowego uważa się jednak za spełniony, jeżeli nieprzerwana niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu. Taka sytuacja ma miejsce m. in. w przypadku, gdy osoba prowadząca działalność pozarolniczą lub osoba z nią współpracująca będąca równocześnie pracownikiem, do ubezpieczenia chorobowego z tytułu prowadzenia działalności (współpracy) przystąpiła po ustaniu zatrudnienia, ale zachorowała jeszcze w czasie trwania zatrudnienia i choruje nieprzerwanie po jego ustaniu. Mimo że niezdolność do pracy z powodu choroby powstała przed objęciem ubezpieczeniem z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej, ubezpieczony nabędzie prawo do zasiłku chorobowego z tej działalności od daty objęcia ubezpieczeniem, gdyż nieprzerwana niezdolność do pracy powstała w czasie ubezpieczenia chorobowego, któremu ubezpieczony podlegał jako pracownik. Ubezpieczony będzie miał prawo do zasiłku nawet wówczas, gdy przystąpi do ubezpieczenia chorobowego od następnego dnia po ustaniu poprzedniego ubezpieczenia, jak i gdy do ubezpieczenia chorobowego przystąpi po przerwie, oraz jeśli przerwa w ubezpieczeniu nie przekroczyła 30 dni i nie było przerwy w niezdolności do pracy. W takim przypadku do nabycia prawa do zasiłku ubezpieczony musi posiadać wymagany okres ubezpieczenia tzw. okres wyczekiwania (który został przedstawiony w dalszej części opracowania)."

Ja do dnia przed ślubem, czyli do 3 czerwca byłam pracownikiem i z tego tytułu posiadałam ubezpieczenie chorobowe. Jako współpracownik figuruję od 22 czerwca i od tego dnia opłacam dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Wynik jest taki, że od 3 do 22 czerwca nie upłynęło 30, a 19 dni przerwy w ubezpieczeniu, które są dopuszczalne. Jeszcze tylko tzw. okres wyczekiwania:

"Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie wymaganego okresu ubezpieczenia. Okres ten dla osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, a więc i dla osób prowadzących działalność pozarolniczą i osób z nimi współpracujących, od 1 stycznia 2009 r. wynosi 90 dni, przed ta datą wynosił 180 dni.
Do okresu ubezpieczenia, od którego uzależnione jest prawo do zasiłku chorobowego, zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, zarówno obowiązkowo jak i dobrowolnie, pod warunkiem jednak, że przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni."

Tak jak poprzednio, od 3 do 22 czerwca nie upłynęło 30, a 19 dni przerwy w ubezpieczeniu, które są dopuszczalne.

Także jak dla mnie wniosek jest taki, że zasiłek chorobowy jak najbardziej mi przysługuje ale nie od dnia przejścia na zwolnienie lekarskie, czyli 16 czerwca, a od dnia kiedy zostałam współpracownikiem, czyli 22 czerwca.Dominika Dorozewycz edytował(a) ten post dnia 19.08.11 o godzinie 22:22
Wiesław Jan Tomczak

Wiesław Jan Tomczak doradca podatkowy
(wpis Min Fin.
03697)

Temat: Wynagrodzenie chorobowe dla współpracownika.

Dominika Dorozewycz:
Tu rzeczywiście jest wszystko wyjaśnione:

"Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Nie nabędzie więc prawa do tego zasiłku osoba prowadząca działalność pozarolniczą lub osoba z nią współpracująca, która wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym zgłosiła już po powstaniu niezdolności do pracy. Zasiłek chorobowy nie będzie w takim przypadku przysługiwał za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy z powodu choroby."
Jesli po przerwie nie dłuższej niż 30 dni przystapi się ponownie do ubezpieczenia to jest to traktowane jako kontynuacja i nie ma tak zwanego okresu wyczekiwania.
Tutaj mamy jednak do czynienia z inną sytuacją:
1. okres do 3 czerwca - obowiązkowe ubezpieczenie jako pracownik
2. okres po 4 czerwca - kończy sie obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe, zmianie ulega również tytuł do ubezpieczeń, od tego dnia też powstaje możliwość wyboru dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, nie jest ono automatycznie narzucane - jest to więc krótszy niż 30 dni okres przerwy w ubezpieczeniu ale... jest to jednak okres przerwy.
3. 16 czerwca w okresie przerwy nastąpiła choroba
4. 22 czerca rozpoczęło się znów ubezpieczenie

Gdyby choroba nastąpiła przed 3 czerwca i trwała do dziś - nie byłoby żadnego problemu
Gdyby choroba nastąpiła po 22 czerwca - też nie byłoby żadnego problemu.
Istotne jest to w cytowanym wyżej tekscie ze niezdolnośc musi powstać w czasie trwania ubezpieczenia a powstała w czasie przerwy.

ZUS uznał ten okres jako dziurę w ubezpieczeniu, składka mogła być zapłacona ale została zapłacona w zbyt dużej wysokości.
do 3 czerwa jako pracownik tylko za 3 dni
po 3 czerwca nie było zgłoszenia więc nie było potrzeby opłacania skłądek.

Wiem że to niesprawiedliwe ale w tym przypadku pzrepisy są bezwzględne. Jest możliwość że ZUS może ale nie musi uznać jako kontynuację ubezpieczenia niewielkie okresy opóźnienia w opłacaniu skladek, oczywiscie tylko wtedy gdy ubezpieczony o to poprosi a ZUS zaakceptuje tę prośbę. Nie przypominam sobie jednak żadnego tzw. "wyjścia awaryjnego" w tym przypadku.

Prawdopdoobnie najlepszym sposobem jest zakończyć okres niezdolności do pracy i opłacać składki tak aby w przyszłości móc skorzystać z dalszych świadczeń zasiłkowych.
Dominika Dorozewycz

Dominika Dorozewycz Student, Uniwersytet
Rzeszowski

Temat: Wynagrodzenie chorobowe dla współpracownika.

A co w przypadku, kiedy przerwę okres niezdolności do pracy i rozpocznę go znów w ciągu np. tygodnia?
Wiesław Jan Tomczak

Wiesław Jan Tomczak doradca podatkowy
(wpis Min Fin.
03697)

Temat: Wynagrodzenie chorobowe dla współpracownika.

Okresu niezdolnosci do pracy nie mozna tak łatwo przerwac.

Lekarz wystawia zaświadczenie o niezdolnosci do wykonywania pracy w okresie od ... do .... i jest to czas dany na to by organizm mógł dojśc do stanu równowagi fizycznej i psychicznej na tyle aby bez uszczerbku dla zdrowia pracować dalej (to oczywiscie tylko teoretycznie, bo czasem praca, którą wykonuje się z radoscią daje wiecej satysfakcji niż męcząca bezczynność)

Każda aktywnosć zawodowa w tym okresie jest traktowana jako działanie na szkodę zdrowia. Wykonywanie pracy przedłużać może okres choroby jeśli ktos zamiast się leczyć z kataru - wykonuje swoja prace zawodowa polegajacą na przykład na kierowaniu ruchem ulicznym w rzesistym deszczu i zamiast chorować dwa tygodnie choruje cały miesiąc.
Po pierwsze - przedłuża się okres za który nie płaci się skłądek ZUS
Po drugie - zamiast otrzymywac zasiłek za dwa tygodnie - taki policjant wyłudza go na okres miesieczny.

Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktowana jest niemożność wykonywania pracy w wyniku decyzji wydanej na podstawie przepisów o zwalczaniu chorób zakaźnych lub o zwalczaniu gruźlicy oraz z powodu przebywania w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego albo w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych, a także wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.
- Po prostu - w tym czasie nie wolno nam wykonyważ żadnej pracy zawodowej

Lepiej wiec nie kwestionować danego przez lekarza okresu potrzebnego do powrotu do zdrowia.
Nie znam procedury, ale.. jest chyba mozliwosc aby to zmienić. Są przecież błedy lekarskie i są też nieoczekiwane wyzdrowienia.
Postaram się to sprawdzić Są przecież przypadki gdy ktos otrzyma bardzo długie zwolnienie lekarskie a okaże się że z dnia na dzien wyzdrowieje.
==========================
http://www.podatki.biz/artykuly/26_28.htm Tu jest przykłąd, który prawie identycznie pasuje do tej sytuacji

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Nie nabędzie więc prawa do tego zasiłku osoba prowadząca działalność pozarolniczą lub osoba z nią współpracująca, która wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym zgłosiła "już po powstaniu niezdolności do pracy". Zasiłek chorobowy nie będzie w takim przypadku przysługiwał za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy z powodu choroby.

Przykład
Osoba, która rozpoczęła prowadzenie działalności pozarolniczej od 1 lutego, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Osoba ta stała się niezdolna do pracy w dniu 22 sierpnia. Zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego na druku ZUS ZUA wypełniła w dniu 22 sierpnia. Zgłoszenie do ubezpieczenia wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w dniu 26 sierpnia i od tej daty osoba ta została objęta ubezpieczeniem chorobowym. Niezdolność do pracy z powodu choroby trwała od 22 sierpnia do 3 listopada. Ponieważ niezdolność do pracy powstała przed objęciem ubezpieczeniem, zasiłek chorobowy nie przysługuje ubezpieczonemu za cały okres niezdolności do pracy.

Warto więc wykorzystać czas zwolnienia lekarskiego na takie podreperowanie stanu zdrowia aby nie było potrzeby po jego zakończeniu brania kolejnego zaświadczenia o niezdolnosci do pracy jak również aby w dniu zakończenia tego okresu aby nie znaleźć się w szpitalu co automaycznie przedłuża okres niezdolnosci do pracy nie zwiazanej z prawem do zasiłku
Dominika Dorozewycz

Dominika Dorozewycz Student, Uniwersytet
Rzeszowski

Temat: Wynagrodzenie chorobowe dla współpracownika.

Ja bym bardzo prosiła o sprawdzenie, czy będzie przysługiwał mi zasiłek chorobowy wtedy, kiedy przerwę na chwilę zwolnienie lekarskie i później znów na nie wrócę. Po prostu nie dam się okradać, bo przez tyle czasu wszystkie składki były za mnie płacone i teraz chyba coś mi się za to należy.
Teraz zaczynam się martwić czy przypadkiem prawa do zasiłku macierzyńskiego również mi nie odbiorą.

Proszę jeszcze mi powiedzieć, co by było w takiej sytuacji.
Zwolnienie lekarskie kończy mi się w dniu 8 sierpnia i wtedy też mam wizytę u lekarza. Co w przypadku kiedy on już nie wypisze mi wtedy zwolnienia lekarskiego tzn nie przedłuży okresu niezdolności do pracy, a ja w ciągu kilku dni trafię do szpitala, co wiąże się z kolejnym zwolnieniem lekarskim, które zostanie przedłużone w dniu wyjścia ze szpitala.
Bardzo Pana proszę o poradę i pomoc.Dominika Dorozewycz edytował(a) ten post dnia 21.08.11 o godzinie 08:56
Wiesław Jan Tomczak

Wiesław Jan Tomczak doradca podatkowy
(wpis Min Fin.
03697)

Temat: Wynagrodzenie chorobowe dla współpracownika.

Cytuję fragment przykładu z ostatniej wypowiedzi: "Zgłoszenie do ubezpieczenia wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w dniu 26 sierpnia i od tej daty osoba ta została objęta ubezpieczeniem chorobowym. Niezdolność do pracy z powodu choroby trwała od 22 sierpnia do 3 listopada."
ZUS uznał za dzień objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym - dzień 22 czerwca 2011. Objęta ubezpieczeniem powinna wiec byc każda niezdolnosc do pracy powstała po tym terminie.
Domyslam sie ze chodzi tu nie o 8 sierpnia a o 8 wrzesnia. 8 wrzesnia skonczy się okres niezdolnosci do pracy. Jest kilka mozliwych opcji:
1.Jesli 8 sierpnia lekarz stwierdzi zdolnosc do pracy - na pewno nie wypisze zaświadczenia o niezdolnosci
2. Lekarz może stwierdzić niezdolnosc do pracy i koniecznosc zachowania pewnej ostrożnosci w zwiazku z ciazą, ale nawet jeśli nie wystawi zaświadczenia o niezdolnosci do pracy - ZUS może cały czas obstawać przy tym że jest to ten sam okres niezdolnosci do pracy, ponadto w takim przypadku pojawi się koniecznśc opłacania składek od tego dnia.
3. W przypadku przesuniecia terminu wizyty lekarskiej na przykład na 15 wrzesnia - lekarz prowadzacy nie bedzie miał prawa wystawić zaświadczenia o niezdolnosci do pracy za okres dłuzszy niż 3 dni wstecz i będzie mógł je wystawić tylko za okres od 12 wrzesnia do ...... nastapi więc zakończenie starego okresu niezdolnosci i po kilku dniach rozpoczecie nowego okresu niezdolnosci za które moim powinien już przysługiwać zasiłek. ZUS jednak zawsze moze próbowac walczyc o swoje tłumaczac że jest to przesuniete specjalnie po to by "wyłudzić" świadczenie.

Ubezpieczenie chorobowe - daje tylko prawo do zasiłku w przypadku dłuższej choroby.
Prawo do leczenia - daje ubezpieczenie zdrowotne, które jest obowiazkowe.
Po skończeniu okresu zaświadczenia o niezdolnosci do pracy powstaje znów obowiązek opłącania składek, w tym skłądki na ubezpieczenie zdrowotne. terminem opłącania skłądki na ubezpieczenie będzie październik ale okres objęcia ubezpieczeniem rozpoczyna się z dniem zakończenia zwolnienia lekarskiego. Nie traci się wiec prawa do opieki lekarskiej.
Dominika Dorozewycz

Dominika Dorozewycz Student, Uniwersytet
Rzeszowski

Temat: Wynagrodzenie chorobowe dla współpracownika.

Co chodzi o składkę, to jest ona opłacana ciągle bez zmian tak, jakbym nie była na żadnym zwolnieniu lekarskim, bo dostajemy do zapłacenia cały czas tą samą kwotę.
Już sama nie wiem co zrobić, ta cała sytuacja zaczyna mnie przerastać i załamywać.
Wiesław Jan Tomczak

Wiesław Jan Tomczak doradca podatkowy
(wpis Min Fin.
03697)

Temat: Wynagrodzenie chorobowe dla współpracownika.

Dominika Dorozewycz:
Co chodzi o składkę, to jest ona opłacana ciągle bez zmian tak, jakbym nie była na żadnym zwolnieniu lekarskim, bo dostajemy do zapłacenia cały czas tą samą kwotę.
Już sama nie wiem co zrobić, ta cała sytuacja zaczyna mnie przerastać i załamywać.

Wysłałem wiadomość na PRIV,
Na pewno nie dostajecie do zapłacenia tych samych kwot. ZUS podaje tylko minimalną wysokosć składek obowiazujacą przedsiebiorców a
1. przedsiębiorca może wybrać sobie inną, wyższa podstawę naliczania składek
2. w przypadkach przerw w działalnosci (zawieszenie, choroba) przedsiębiorca powinien samodzielnie wyliczyć sobie należne skłądki (1/30 lub 1/31 za każdy dzień prowadzenia działalnosci)
Warto wiec sporzadzic korekty deklaracji ZUS za ten okres

Następna dyskusja:

wynagrodzenie chorobowe




Wyślij zaproszenie do