Temat: wycofanie roszczeń wobec oskarżonego
Dorota Cichocka:
Witam,
poszukuję informacji w jaki sposób pokrzywdzony może zrezygnować z roszczenia wobec oskarżonego. Sprawa po latach ujrzała światło dzienne, kwota niewielka, w sierpniu jest rozprawa, jest kilku pokrzywdzonych w tej sprawie. Czy wystarczy, że pokrzywdzony złoży w sądzie stosowne oświadczenie woli o rezygnacji ?
Dziękuję i pozdrawiam Was
Najpierw trzeba by wiedzieć, czy to jest przestępstwo ścigane z urzędu, czy na wniosek. Jeżeli bowiem jest ono ścigane z urzędu (np. kradzież - art. 278 par. 1 k.k.), to stanowisko pokrzywdzonego nie ma żadnego znaczenia - nie wiąże ono ani Prokuratora, ani Sądu i postępowanie będzie toczyć się nadal, nawet pomimo sprzeciwu pokrzywdzonego.
Jeśli jednak jest to przestępstwo ścigane na wniosek (np. kradzież na rzecz osoby najbliższej - art. 278 par. 4 k.k.), to cofnięcie wniosku o ściganie jest możliwe w postępowaniu przygotowawczym za zgodą Prokuratora, zaś za zgodą Sądu do rozpoczęcia przewodu Sądowego (art. 12 kodeksu postępowania karnego).
Zatem od rodzaju przestępstwa zależy to, czy stanowisko pokrzywdzonego będzie miało w ogóle jakiekolwiek znaczenie, czy też nie.