Temat: Wspołwlasnosc , co po smierci drugeigo wspołwlasciciela...
po pierwsze - możesz o tym po prostu nie wiedzieć...
Terminy i skutki uchybienia terminowi
Wszystkie oświadczenia co do przyjęcia spadku należy złożyć w terminie 6 miesięcy- liczonych od dnia, w którym dany spadkobierca dowiedział się o podstawie dziedziczenia. W praktyce termin ten biegnie:
od dnia otwarcia spadku dla spadkobierców ustawowych;
od dnia ogłoszenia testamentu dla spadkobierców testamentowych.
Początek biegu terminu może ulegać pewnym komplikacjom:
jeśli spadkobierca nie wiedział o śmierci spadkodawcy – termin biegnie od dnia, w którym się o niej dowiedział (jeśli jest spadkobiercom ustawowym) lub od dnia, w którym dowiedział się o ogłoszeniu testamentu. Powołując się na tą okoliczność- należy ją jednak dobrze udowodnić- sąd nie da nam wiary „na słowo”.
jeśli spadkobierca ustawowy, wiedział o testamencie- nie musi mieć interesu w składaniu oświadczeń. Jeśli jednak spadkobierca testamentowy odrzuci spadek – powołani w jego miejsce spadkobiercy ustawowi powinni mieć 6 miesięcy, licząc od dnia w którym dowiedzieli się o odrzuceniu na złożenie stosownego oświadczenia.
Co do zasady jeśli w przedstawionym wyżej terminie nie złożymy stosownego oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku – uznaje się, że spadek został przyjęty wprost. Wyjątek od tej sytuacji dotyczy małoletnich (przyjmujących wówczas spadek z dobrodziejstwem inwentarza). Podobnie jeśli – jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza- pozostali spadkobiercy, którzy nie złożyli żadnego oświadczenia- również przyjmują go w ten sposób.
Odrzucenie spadku po terminie
Są sytuacje, w których spadkobierca może odrzucić spadek nawet po latach. Jeśli spadkobierca nie złożył żadnego oświadczenia lub przyjął spadek – który lepiej było by odrzucić (lub przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza)- może to zrobić o ile oświadczenia (lub brak oświadczenia) wynikły z błędu lub groźby.
Jest to również sposób na uniknięcie skutków odrzucenia spadku- w sytuacji odrzucenia spadku w wyniku błędu lub groźby.
Możliwość wycofania się ze skutków złego oświadczenia ma jednak swój termin:
w przypadku błędu – rok od daty jego wykrycia;
w przypadku groźby – rok od czasu ustania obawy.
W przypadku błędu należy również zwrócić uwagę na to, że aby skutecznie powołać się na błąd musi on być istotny- czyli uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści.
Uchylenie się od skutków oświadczenia woli w przedmiocie spadku musi nastąpić przed sądem.
W jaki sposób można odrzucić spadek
Oświadczenie o przyjęciu (odrzuceniu) spadku może być złożone na kilka sposobów:
przed notariuszem- przekazuje on później oświadczenie do sądu spadku (niedopuszczalne po przekroczeniu terminu);
przed sądem:
ustnie do protokołu
pisemnie, z podpisem urzędowo poświadczonym.
W przypadku wysłania wniosku pocztą liczy się data stempla pocztowego na liście poleconym. Oświadczenie może być również przez pełnomocnika- pełnomocnictwo musi być jednak sporządzone z podpisem urzędowo (np. notarialnie) poświadczonym.