Temat: współnota mieszkaniowa a odszkodowanie prośba o pomoc w...
Jeżeli rzeczywiście grzyby wynika z przyczyn o których Pani pisała to:
USTAWA
z dnia 24 czerwca 1994 r.
o własności lokali.
(tekst jednolity)
Art. 13. 1. Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.
Art. 14. Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:
1) wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
2) opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,
3) ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,
4) wydatki na utrzymanie porządku i czystości,
5) wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.
Jeżeli zarząd uważa, że nie ma pieniędzy to powinny być rozważone kroki zmierzające do podwyższenia wydatków na remont.
Art. 15. 1. Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca.
Art. 21. 1. Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali.
Art. 22. 1. Czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie.
3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:
3) ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu,
Art. 23. 1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.
3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.
Pisze Pani, że jest problem z głosowaniem, bowiem właściciele lokali nie interesują się nimi.
Art. 24. W razie braku zgody wymaganej większości właścicieli lokali zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich właścicieli. Sprawę sąd rozpoznaje w postępowaniu nieprocesowym.
Należy bowiem Pamiętać, że zarząd jest zobowiązany reprezentować interesy wspólnoty, jeżeli będzie miała Pani pewność, że grzyb jest wynikiem związanym z budynkiem, które można wyeliminować, to proszę "nastraszyć zarzad" , do podjęcia działań w tyk kierunku. Musi Pani wiedzieć, że w razie niewypełnienia swoich obowiązków zarząd odpowiada za szkody. Nalezy jednak wykazać im zawinienie w działaniu lub zaniechaniu.
Tak więc wezwanie ich do działania, z powołaniem się na ww. przepisy może zwrócić ich uwagę na potrzebę rzetelniejszego podejścia do kwestii zarządzenia nieruchomością.
nadto uwadze ujść nie może to, że:
Art. 26. (3) 1. Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania.