Elżbieta
Pawlak
pracownik
administracyjny
Wiesław Jan
Tomczak
doradca podatkowy
(wpis Min Fin.
03697)
Temat: Wpis do kw, uprawomocnienie a zamiana mieszkania
z tego co wiem, to nie ma pzrepisów zabraniających spzreazy nieruchomości niewpisanych do ksiegi wieczystej.Notariusz jest jednak zobowiazany do dokłądnego sparwdzenia czy nieruchomość nie ma żadnych wad prawnych i być może notariusz obawia się że ktoś może tuż pzred sprzedażą zaciągnąć kredyt hipoteczny pod zastaw tej nieruchomości i czynność ta nie byłaby wpisana jeszcze do ksiegi i kupujący mógłby mieć potem do niego pretensje.
W rzeczywstości jednak notariusz nigdy nie może mieć 100% pewności. Jeśli spzredajacy przyjdzie z wyciągiem z ksiegi wieczystej to też nie ma pewności czy kilka dni wczesniej nie został zaciągniety żaden kredyt lub czy też wcześniej ta sama nieruchomość nie została już spzredana kilku innym kupującym u innych notariuszy.
Odpowiedzialność karną w takich przypadkach ponosi zawsze sprzedający ale.. jest jeszcze coś takiego jak odpowiedzialnośc moralna, której każdy wolałby uniknać.
Wiesław Jan
Tomczak
doradca podatkowy
(wpis Min Fin.
03697)
Temat: Wpis do kw, uprawomocnienie a zamiana mieszkania
warto przeczytać http://www.rp.pl/artykul/230938,159115_Zakup_lokalu_be...
Elżbieta
Pawlak
pracownik
administracyjny
Temat: Wpis do kw, uprawomocnienie a zamiana mieszkania
W zasadzie to nieruchomość już jest wpisana,księga była założona wcześniej na prawo własnościowe spółdzielcze,teraz była tylko zmiana wpisu po podpisaniu aktu wyodrębnienia nieruchomości lokalu mieszkalnego, aczkolwiek ma Pan rację z tym że w tym czasie mogłabym dokonać innych czynności prawnych związanych z tą nieruchomością. Jednakże to drugiej stronie zależy na szybkiej zamianie, stąd też zastanawia mnie czy taki akt notarialny mógłby zostać w jakiś sposób podważony, oddalony przez sąd itp. gdyż będzie tam wpisane prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego które tak naprawdę widnieje na akcie notarialnym i z tego co się orientuje to mogę rozporządzać tym prawem dopiero po uprawomocnieniu się wpisu do kw, a może jednak się mylę i mogę tym prawem rozporządzać mając tylko akt notarialny.konto usunięte
Temat: Wpis do kw, uprawomocnienie a zamiana mieszkania
Powtórzę to, co było wyżej: fakt wpisania lub nie do księgi nie ogranicza w niczym Pani prawa do dysponowania lokalem.Ewentualne wahania notariusza wynikają zapewne z tego, że nie minął jeszcze czas zwyczajowo wymaganmy przy uprawomocnieniu się wpisu (zależy to m.in. od dat zwrotek listów poleconych z zawiadomieniami). To wahanie jednak wynika raczej z chęci całkowitego upewnienia sie co do wpisu - a jednocześnie przedmiotu transakcji - jest istotne choćby dla wysokości taksy (opłaty) notarialnej, czy sprzedaż dotyczy prawa własności czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Nie musi on jednak czekać - jeśli Pani ma dokumenty obrazujące ciągłośc prawną prawa własności.
konto usunięte
Temat: Wpis do kw, uprawomocnienie a zamiana mieszkania
Elżbieta Pawlak:
Mam ciekawą sytuację a mianowicie, zrobiłam wyodrębnienie własności lokalu mieszkalnego (akt notarialny), wniosek o zmianę wpisu w kw został złożony, niestety na wpis czekaliśmy bardzo długo. W sądzie dowiedzieliśmy się że wpis został dokonany 8 września ale do tej pory nie otrzymaliśmy powiadomienia o wpisie.Wybraliśmy jednak już odpis i chcemy dokonać zamiany mieszkania i teraz pytanie: czy musimy czekać 2 tyg. od otrzymania powiadomienia na uprawomocnienie się wpisu, czy możemy od razu dokonać zamiany u notariusza. Przyznam że zdania notariuszy na temat podpisania aktu notarialnego przed uprawomocnieniem są podzielone i nie wiem co zrobić
Nie mogę w pełni zgodzić się z przedmówcami.
Nie jest tak, iż wpis do księgi nie ma wpływu na możliwość obrotu nieruchomością.
O tym, czy sam wpis do księgi będzie miał wpływ na możliwość obrotu mieszkaniem decyduje to, czy wpis jest konstytutywny (prawo powstaje w momencie wpisu), czy też deklaratoryjny (prawo powstaje w momencie dokonania czynności prawnej).
Nie można dokonywać obrotu prawem własności lokalu, lub własnościowym spółdzielczym prawem do lokalu mieszkalnego w przypadku wpisów konstytutywnych.
W przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu każdy kolejny wpis jest wpisem konstytutywnym (jak wynika z orzecznictwa)
W przypadku lokali stanowiących odrębną własność wpisem konstytutywnym jest tylko pierwszy wpis przy kupnie lokalu od developera.
Nie zmienia to faktu, iż są sposoby na rozwiązanie tego problemu np. sprzedaż ekspektatywy (na co nie zawsze zgodzi się bank kredytujący kupującego).
Co chodzi o prawomocność... dziwię się notariuszom, którzy wahali się sporządzić taką czynność gdy miała Pani na ręku odpis z księgi wieczystej.
Jeśli jednak koniecznie chce Pani sporządzić akt u takiego notariusza, to na pocieszenie dodam, iż jeśli wpis był dokonany przez referendarza sądowego, to uprawomocni się po 7 dniach od odbioru. Tylko wpisy dokonywane przez sędziego - zazwyczaj przewodniczącego wydziału - uprawomacniają się 14 dni. Zazwyczaj proporcja między pierwszymi a drugimi waha się od 4:1 aż do 10:1, więc szansa jest spora.
Dodatkowo zawsze może Pani spróbować pójść do Sądu i odebrać korespondencję osobiście. Nie gwarantuję sukcesu, ale nie mówię, że to niemożliwe. Omija Pani w ten sposób czas jaki dane zawiadomienie będzie doręczać poczta.
Podobne tematy
-
Bezpłatne porady prawne » meldunek a zamiana mieszkania -
-
Bezpłatne porady prawne » zamiana mieszkania na segment z dopłata -
-
Bezpłatne porady prawne » Zamiana mieszkania komunalnego -
-
Bezpłatne porady prawne » zamiana mieszkania -
-
Bezpłatne porady prawne » zamiana mieszkania kwaterunkowego -
-
Bezpłatne porady prawne » Sprzedaż/zamiana/zakup mieszkania a rozdzielność majątkowa -
-
Bezpłatne porady prawne » zamiana, czy sprzedaż i kupno mieszkania -
-
Bezpłatne porady prawne » zamiana mieszkania niewlasnościowego na własnościowe -
-
Bezpłatne porady prawne » Zamiana mieszkania własnościowego na spółdzielcze -
-
Bezpłatne porady prawne » zamiana mieszkania na dom -
Następna dyskusja: