Małgorzata Skóra

Małgorzata Skóra Student, Akademia
Medyczna im. Karola
Marcinkowskiego w
P...

Temat: Wlasciciel nie chce oddac kaucji

Witam, ponad miesiac temu wyprowadzilam sie z kolezankami z pewnego mieszkania poniewaz wygasla nam umowa. Mialysmy tam kaucje w kwocie 1500 zl(mam potwierdzenie wplaty), przy oddaniu mieszkania zostaly zapisane drobne usterki typu ( przepalona zarowka) i z powazniejszych rozprute od dolu obicie do drzwi ( takie ala skorzane) Same drzwi nie zostaly w zaden sposob uszkodzone. Nie naprawilysmy tego wczesniej z powodu braku czasu jednak zaproponowalysmy,ze to naprawimy juz po zdaniu mieszkania, ale wlascicielka sie nie zgodzila - powiedziala,ze potraci za to z kaucji. (w umowie byla adnotacja,ze jesli cos zepsujemy to mamy prawo naprawic)
Dodatkowo w jednym pokoju , na scianie, byly jakies zarysowania (jakby olowkiem) dlugosci kilkunastu cm. Wlascicielka nie wspomniala,ze bedzie cos z tym robila. Nie mowila tez o zadnych naprawach tego mieszkania, tylko ,ze zostanie zrobione nowe obicie.
Rozliczenie i oddanie kaucji po umniejszeniu kwoty za drzwi mialo odbyc sie po 30 dniach, czyli 1 pazdziernika.

Wlascicielka jednak nie odezwala sie do nas przez prawie 3 tygodnie po terminie, dzwonilysmy z pytaniem kiedy bedzie rozliczenie jednak nie odbierala telefonu, po jakims czasie odebrala i powiedziala,ze cytuje " remont nadal trwa" i rzucila sluchawka. Dzwonil tata kolezanki przez pare dni, bez odzewu. Dzis jednak udalu mu sie z nia skontaktowac i uslyszal,ze ten prawie miesiac zwloki z rozliczeniem to dlatego ,ze nie miala pieniedzy na remont.
Uwazam,ze nie powinno mnie to obchodzic, ja pieniadze wplacalam w terminie, nie zostalam poinformowana o opoznieniu. W umowie pisze 'wlasciciel ma obowiazek rozliczyc sie z kaucji w ciagu 30 dni" Czy skoro bedzie ponad miesiac zwloki, bo to rozliczenie to niewiadomo kiedy ma sie odbyc moge sprobowac wystapic o uniewaznienie umowy czy cos w tym stylu? Wlascicielka nas zwyczajnie olewa, jest niemila (to akurat zadna nowosc) ale chce od nas wyludzic pieniadze bo juz tam nie mieszkamy (taki typ czlowieka) , kiedy powiedzialam jej ,ze to nie fair ,ze nie powiadomila nas,ze bedzie jakas zwloka,ze nie odbiera telefonow i ewidentnie nas unika odpowiedziala,ze nie bedzie ze mna rozmawiala bo nie ma ochoty sie denerwowac.
Dodala tylko,ze ma rachunek za remont mieszkania i wyniosl on 1700 zl wiec musze doplacic do kaucji.
Uwazam,ze to jakies kpiny, naprawiane mialo byc tylko obicie, o zadnymremoncie nie bylo mowy. Poza tym uwazam,ze nawet gdyby chciala pomalowac ta sciane to przeciez pomalowanie sciany farba nie kosztuje ponad 1000 zl.
Co zrobic zeby odzyskac nalezna czesc kaucji?

Czy moge wystapic na droge sadowa skoro wlasciciel nie wywiazal sie ze swojej czesci umowy?Małgorzata Skóra edytował(a) ten post dnia 20.10.10 o godzinie 02:21
Leszek Ś.

Leszek Ś. Jednoślad.pl

Temat: Wlasciciel nie chce oddac kaucji

No jasne, że tak. Czy zostały gdzieś zapisane na papierze te usterki?
Małgorzata Skóra

Małgorzata Skóra Student, Akademia
Medyczna im. Karola
Marcinkowskiego w
P...

Temat: Wlasciciel nie chce oddac kaucji

Leszek Śledziński:
No jasne, że tak. Czy zostały gdzieś zapisane na papierze te usterki?

Tak , jak oddawalysmy mieszkanie wszystkie usterki zostaly zapisane. (mowa o drzwiach i scianie) Obawiam sie,ze wlascicielka bedzie probowala przedstawiac nam jakies fikcyjne rachunki. Zorientowalam sie w cenie takiego obicia na drzwi, przedstawilam ta kwote wlascicielce, chcialam to naprawic we wlasnym zakrecie, jednak uslyszalam,ze ona wezmie "majstra" Po czym zaczela mowic,ze taki majster to za przykrecenie obicia wezmie z 400 zl itd itp.
Kwoty dla mnie troche z kosmosu. Czy jesli wlasciciel ma zamiar cos wyremontowac za nasza kaucje powinien nas o tym powiadomic?
Jak wybrnac z tej sytuacji? Nie wiedzialam o zadnym remoncie, do tej pory bym nie wiedziala gdybym nie probowala skontaktowac sie z wlascicielka. Ciagle jestem zbywana, dzwonilam nawet do biura nieruchomosci z ktorym mialysmy z wlascicielka podpisana umowe. Mowili,ze jak tylko bedzie cos wiadomo odnosnie tych drzwi to zostaniemy powiadomione, jednak caly czas byla cisza. Zadzwonilam do biura po jakims czasie i uslyszalam,ze ich to juz nie obchodzi bo skoro wygasla nam umowa to oni reprezentuja jedynie wlascicielke a nas juz nie, wiec beda bronic wylacznie jej praw.
Czyli moge powiedziec wlascicielce ,ze jesli wiarygonie nie rozliczy sie z tej kaucji to wystepuje na droge sadowa bo wg mnie nie wywiazala sie z umowy?
Czy argumentem w sadzie moze byc zapis,ze nie rozliczyla sie z nami w terminie???

Przeciez po cos zostalo zapisane, ze musi rozliczyc sie w ciagu 30 dni, nie zostalam poinformowana o tym,ze bedzie jakies opoznienie.Małgorzata Skóra edytował(a) ten post dnia 20.10.10 o godzinie 02:57
Małgorzata Skóra

Małgorzata Skóra Student, Akademia
Medyczna im. Karola
Marcinkowskiego w
P...

Temat: Wlasciciel nie chce oddac kaucji

I jeszcze jedno pytanie ,czy normalne zuzycie mieszkania tzn. przybrudzone obicia fotela itp ( zadnych plam,przetarc) tylko zwyczajne przybrudzenie , wlasciciel moze brac za to z kaucji?
Czytalam,ze takie rzeczy naleza do jego obowiazkow bo jest to normalne zuzycie mieszkania. A wlascicielka powiedziala nam wczoraj ,ze zadzwonila po firme czyszczaca obicia foteli itp bo przez to ,ze z nich korzystalysmy sa przybrudzone i ,ze za to rowniez mamy zaplacic kilkaset zlotych.

konto usunięte

Temat: Wlasciciel nie chce oddac kaucji

Witam serdecznie,

proszę zapoznać się z ustawą o ochronie praw lokatorów, to ona jest nadrzędna nad umową podpisaną przez Panią z właścicielem lokalu i to na jej podstawie będzie toczyło się ewentualne postępowanie sądowe, jeśli na taką drogę zdecyduje się jedna ze stron.

Art. 6. 1. ww ustawy: Zawarcie umowy najmu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu.
2. Kaucji nie pobiera się, jeżeli umowa:
1) dotyczy najmu lokalu zamiennego lub socjalnego;
2) jest zawierana w związku z zamianą lokalu, a najemca uzyskał zwrot kaucji bez dokonania jej waloryzacji.
3. Zwrot zwaloryzowanej kaucji następuje w kwocie równej iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu zwrotu kaucji i krotności czynszu przyjętej przy pobieraniu kaucji, jednak w kwocie nie niższej niż kaucja pobrana.
4. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę, po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu.

Art. 6b. 1. Najemca jest obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia, do używania których jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym określonym odrębnymi przepisami oraz przestrzegać porządku domowego. Najemca jest także obowiązany dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego użytku, jak dźwigi osobowe, klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia zsypów, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku.
2. Najemcę obciąża naprawa i konserwacja:
1) podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych;
2) okien i drzwi;
3) wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą;
4) trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą;
5) osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej;
6) pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów;
7) etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku gdy nie zostało ono zainstalowane na koszt wynajmującego, także jego wymiana;
8) przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności;
9) innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych przez:
a) malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów,
b) malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych.


Art. 6c. Przed wydaniem lokalu najemcy strony sporządzają protokół, w którym określają stan techniczny i stopień zużycia znajdujących się w nim instalacji i urządzeń. Protokół stanowi podstawę rozliczeń przy zwrocie lokalu.

Art. 6e. 1. Po zakończeniu najmu i opróżnieniu lokalu najemca jest obowiązany odnowić lokal i dokonać w nim obciążających go napraw, a także zwrócić wynajmującemu równowartość zużytych elementów wyposażenia technicznego, wymienionych w art. 6b ust. 2 pkt 4, które znajdowały się w lokalu w chwili wydania go najemcy. Jeżeli najemca w okresie najmu dokonał wymiany niektórych elementów tego wyposażenia, przysługuje mu zwrot kwoty odpowiadającej różnicy ich wartości między stanem istniejącym w dniu objęcia lokalu oraz w dniu jego opróżnienia. Należne kwoty oblicza się według cen obowiązujących w dniu rozliczenia.
2. Wynajmujący może żądać usunięcia ulepszeń wprowadzonych przez najemcę z naruszeniem art. 6d i przywrócenia stanu poprzedniego, jeżeli nie naruszy to substancji lokalu, albo ulepszenia zatrzymać za zwrotem ich wartości uwzględniającej stopień zużycia według stanu na dzień opróżnienia lokalu.

Jednak istotny jest tu Art. 6f:

Art. 6f. W umowie najmu lokalu niewchodzącego w skład publicznego zasobu mieszkaniowego, strony mogą ustalić odmiennie prawa i obowiązki wymienione w art. 6a-6e.

Podsumowując, wszystko zależy od tego co zostało zapisane w protokole zdawczo-odbiorczym. Jeśli w nim nie zostały wprowadzone przez Wynajmującego zapisy o koniecznych remontach, a Pani się pod tym nie podpisała to koszt takich napraw nie ma pokrywać Najemca. Istotne jest to iż zgodnie z ustawą Wynajmujący ma miesiąc czasu na wyliczenie kosztów koniecznych napraw wskazanych w protokole zdawczo-odbiorczym i w ciągu 30 dni ma obowiązek zwrócić Najemcy kaucję po potrąceniu kosztów napraw wymienionych w protokole. Wynajmujący nie może dokonywać dodatkowych napraw nie uwzględnionych w protokole i obarczać ich kosztami Najemcę.

Proponuję poinformować listem poleconym na adres wskazany w umowie przez Wynajmującego iż wzywa Pani Wynajmującego do natychmiastowego zwrotu kaucji. W liście proszę zamieścić artykuły ww ustawy dotyczące Pani sprawy. Musi Pani zaznaczyć, że zna swoje prawa i wie, że w sądzie tą sprawę wygra. Jeśli to nie poskutukje to pozostaje Pani droga sądowa o odzyskanie kaucji + odsetek ustawowych.

Pozdrawiam i życzę szybkiego załatwienia sprawy w sposób polubowny.
Małgorzata Skóra

Małgorzata Skóra Student, Akademia
Medyczna im. Karola
Marcinkowskiego w
P...

Temat: Wlasciciel nie chce oddac kaucji

Adam Dybza:
Witam serdecznie,

proszę zapoznać się z ustawą o ochronie praw lokatorów, to ona jest nadrzędna nad umową podpisaną przez Panią z właścicielem lokalu i to na jej podstawie będzie toczyło się ewentualne postępowanie sądowe, jeśli na taką drogę zdecyduje się jedna ze stron.

Art. 6. 1. ww ustawy: Zawarcie umowy najmu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu.
2. Kaucji nie pobiera się, jeżeli umowa:
1) dotyczy najmu lokalu zamiennego lub socjalnego;
2) jest zawierana w związku z zamianą lokalu, a najemca uzyskał zwrot kaucji bez dokonania jej waloryzacji.
3. Zwrot zwaloryzowanej kaucji następuje w kwocie równej iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu zwrotu kaucji i krotności czynszu przyjętej przy pobieraniu kaucji, jednak w kwocie nie niższej niż kaucja pobrana.
4. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę, po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu.

Art. 6b. 1. Najemca jest obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia, do używania których jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym określonym odrębnymi przepisami oraz przestrzegać porządku domowego. Najemca jest także obowiązany dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego użytku, jak dźwigi osobowe, klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia zsypów, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku.
2. Najemcę obciąża naprawa i konserwacja:
1) podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych;
2) okien i drzwi;
3) wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą;
4) trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą;
5) osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej;
6) pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów;
7) etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku gdy nie zostało ono zainstalowane na koszt wynajmującego, także jego wymiana;
8) przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności;
9) innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych przez:
a) malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów,
b) malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych.


Art. 6c. Przed wydaniem lokalu najemcy strony sporządzają protokół, w którym określają stan techniczny i stopień zużycia znajdujących się w nim instalacji i urządzeń. Protokół stanowi podstawę rozliczeń przy zwrocie lokalu.

Art. 6e. 1. Po zakończeniu najmu i opróżnieniu lokalu najemca jest obowiązany odnowić lokal i dokonać w nim obciążających go napraw, a także zwrócić wynajmującemu równowartość zużytych elementów wyposażenia technicznego, wymienionych w art. 6b ust. 2 pkt 4, które znajdowały się w lokalu w chwili wydania go najemcy. Jeżeli najemca w okresie najmu dokonał wymiany niektórych elementów tego wyposażenia, przysługuje mu zwrot kwoty odpowiadającej różnicy ich wartości między stanem istniejącym w dniu objęcia lokalu oraz w dniu jego opróżnienia. Należne kwoty oblicza się według cen obowiązujących w dniu rozliczenia.
2. Wynajmujący może żądać usunięcia ulepszeń wprowadzonych przez najemcę z naruszeniem art. 6d i przywrócenia stanu poprzedniego, jeżeli nie naruszy to substancji lokalu, albo ulepszenia zatrzymać za zwrotem ich wartości uwzględniającej stopień zużycia według stanu na dzień opróżnienia lokalu.

Jednak istotny jest tu Art. 6f:

Art. 6f. W umowie najmu lokalu niewchodzącego w skład publicznego zasobu mieszkaniowego, strony mogą ustalić odmiennie prawa i obowiązki wymienione w art. 6a-6e.

Podsumowując, wszystko zależy od tego co zostało zapisane w protokole zdawczo-odbiorczym. Jeśli w nim nie zostały wprowadzone przez Wynajmującego zapisy o koniecznych remontach, a Pani się pod tym nie podpisała to koszt takich napraw nie ma pokrywać Najemca. Istotne jest to iż zgodnie z ustawą Wynajmujący ma miesiąc czasu na wyliczenie kosztów koniecznych napraw wskazanych w protokole zdawczo-odbiorczym i w ciągu 30 dni ma obowiązek zwrócić Najemcy kaucję po potrąceniu kosztów napraw wymienionych w protokole. Wynajmujący nie może dokonywać dodatkowych napraw nie uwzględnionych w protokole i obarczać ich kosztami Najemcę.

Proponuję poinformować listem poleconym na adres wskazany w umowie przez Wynajmującego iż wzywa Pani Wynajmującego do natychmiastowego zwrotu kaucji. W liście proszę zamieścić artykuły ww ustawy dotyczące Pani sprawy. Musi Pani zaznaczyć, że zna swoje prawa i wie, że w sądzie tą sprawę wygra. Jeśli to nie poskutukje to pozostaje Pani droga sądowa o odzyskanie kaucji + odsetek ustawowych.

Pozdrawiam i życzę szybkiego załatwienia sprawy w sposób polubowny.


Witam, dziekuje za odpowiedz.
Protokol jest z dnia 31 sierpnia, jest w nim opisana tylko i wylacznie zniszczona tapicerka drzwi i porysowanie sciany w duzym pokoju.
Nie ma zadnej adnotacji o tym,ze wlasciciel ma zamiar robic jakis remont.
Dlatego tak zdziwila mnie suma 1700 zl. Wlascicielka chce zebym jej jeszcze doplacila.

Czyli w takim razie moge wyslac do niej pismo z wyzej wymienionymi paragrafami,aby poinformowac ja ,ze nie dotrzymala umowy i zadam natychmiastowo zwrotu kaucji poniewaz umowa wg mnie jest niewazna?

Czy samo to,ze wlasciciel nie rozliczyl sie z nami w ciagu 30 dni jest na tyle powaznym argumentem zebym mogla dochodzic swoich praw?Małgorzata Skóra edytował(a) ten post dnia 20.10.10 o godzinie 11:16

konto usunięte

Temat: Wlasciciel nie chce oddac kaucji

Witam serdecznie,

raz jeszcze powtarzam, że powinna się Pani zapoznać z ustawą. Zgodnie z jej artykułami, które dotyczą opisanej przez Panią sytuacji, Wynajmujący ma prawo pobrać koszty napraw przez Panią wymienionych i przedstawić rachunki potwierdzające koszt takich napraw. W ciągu miesiąca od momentu podpisania przez strony protokołu zdawczo-odbiorczego (czyli do 31 września), ma obowiązek zwrócić Najemcy kaucję po potrąceniu faktycznych kosztów napraw wymienionych w protokole.

Jeśli chodzi o Pani pytanie "Czy samo to,ze wlasciciel nie rozliczyl sie z nami w ciagu 30 dni jest na tyle powaznym argumentem zebym mogla dochodzic swoich praw?" Wynajmujący złamał postanowienia umowy i postąpił nie zgodnie z ustawą. Więc ma Pani wszelkie prawa, by w razie nieudanego załatwienia sprawy w sposób polubowny, wystąpić z pozwem do sądu.

Pozdrawiam
Adam Dybza
Małgorzata Skóra

Małgorzata Skóra Student, Akademia
Medyczna im. Karola
Marcinkowskiego w
P...

Temat: Wlasciciel nie chce oddac kaucji

Adam Dybza:
Witam serdecznie,

raz jeszcze powtarzam, że powinna się Pani zapoznać z ustawą. Zgodnie z jej artykułami, które dotyczą opisanej przez Panią sytuacji, Wynajmujący ma prawo pobrać koszty napraw przez Panią wymienionych i przedstawić rachunki potwierdzające koszt takich napraw. W ciągu miesiąca od momentu podpisania przez strony protokołu zdawczo-odbiorczego (czyli do 31 września), ma obowiązek zwrócić Najemcy kaucję po potrąceniu faktycznych kosztów napraw wymienionych w protokole.

Jeśli chodzi o Pani pytanie "Czy samo to,ze wlasciciel nie rozliczyl sie z nami w ciagu 30 dni jest na tyle powaznym argumentem zebym mogla dochodzic swoich praw?" Wynajmujący złamał postanowienia umowy i postąpił nie zgodnie z ustawą. Więc ma Pani wszelkie prawa, by w razie nieudanego załatwienia sprawy w sposób polubowny, wystąpić z pozwem do sądu.

Pozdrawiam
Adam Dybza


Witam , oczywiscie,ze sie zapoznalam. Wiedzialam,ze wynajmujaca pobierze ode mnie koszty napraw.
Jeszcze raz dziekuje za pomoc. Tak jak Pan mi radzil wysle do wlascicielki list , mam nadzieje,ze sprawa zostanie zalatwiona polubownie.
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Wlasciciel nie chce oddac kaucji

Bardzo proszę, życzę powodzenia.
Wojciech K.

Wojciech K. realizator pomysłów
własnych

Temat: Wlasciciel nie chce oddac kaucji

Właścicielka miała prawo potrącić z kaucji usterki wymienione w protokole zdawczo-odbiorczym - czyli jak w protokole jest wymienione jedynie uszkodzenie drzwi, to ma 30 dni na przedstawienie, ile kosztowała naprawa (lub ile będzie kosztować) i zwrot reszty pieniędzy. Czasem przy oddawaniu mieszkania właściciel prosi o podpisanie papieru, że np. 200-300 zł z kaucji zachowa na dłużej ze względu na to, że musi poczekać na rozliczenie mediów (woda/ogrzewanie) i wtedy dojdzie do ostatecznego rozliczenia.

Moi sąsiedzi wyprowadzali się niedawno z mieszkania, nie mieli czasu i siły go odmalować - właściciel potrącił im za to 70zł z kaucji (malutka kawalerka). To tyle w kwestii kosztów :)

konto usunięte

Temat: Wlasciciel nie chce oddac kaucji

Wojciech K.:
Moi sąsiedzi wyprowadzali się niedawno z mieszkania, nie mieli czasu i siły go odmalować - właściciel potrącił im za to 70zł z kaucji (malutka kawalerka). To tyle w kwestii kosztów :)
A to dużo czy mało według ciebie ? Bo nie bardzo rozumiem kontekst tej wypowiedzi.

konto usunięte

Temat: Wlasciciel nie chce oddac kaucji

sprawa jest bezprzedmiotowa moim zdaniem, babka jeśli nie pokaże rachunków na 1700 to na pewno da rade wykazać ze remont kosztował ją 1000PLN. Zostaje 500 - bez sensu się o to bić niech szanowna Pani sobie weźmie kupi za to jedzenie a potem się nim udławi...

konto usunięte

Temat: Wlasciciel nie chce oddac kaucji

Dzień dobry,

podłączę się z pytaniem. Przeczytałam uważnie zacytowany w tym wątku fragment ustawy i widzę, że jest tam mowa o meblach wbudowanych i odpowiedzialności najemcy za nie. A co z meblami typu krzesła - jeśli uszkodzone zostało ich obicie, czy właściciel ma prawo potrącić za to z kaucji, czy też traktowane jest to jako skutek eksploatacji tego mieszkania? Mebel nie jest oczywiście zdewastowany, natomiast obicie zostało podrapane przez zwierzę domowe. :]

Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
Wojciech K.

Wojciech K. realizator pomysłów
własnych

Temat: Wlasciciel nie chce oddac kaucji

Tomek P.:
A to dużo czy mało według ciebie ? Bo nie bardzo rozumiem kontekst tej wypowiedzi.

Małgorzata wspomniała o porysowanej ścianie, oraz o 4-cyfrowej sumie za malowanie (jeśli przyjąć, że 300-400 zł mogła maksymalnie kosztować naprawa drzwi, pozotaje 1300-1400zł do uzasadnienia przez właścicielkę) - co jest więc niezrozumiałego?
gdyby właścicielka jakimś cudem w sądzie np. uzyskała zasadność opłat za odmalowanie (chociaż nie było w protokole uszkodzeń ściany), to drugim bastionem będzie fakt zawyżenia kosztów tego malowania.
Małgorzata Skóra

Małgorzata Skóra Student, Akademia
Medyczna im. Karola
Marcinkowskiego w
P...

Temat: Wlasciciel nie chce oddac kaucji

Wyslalam list do wlascicielki, niestety bez odzewu.
Dokladnie o to mi chodzi co Tomasz napisal. Wlascicielka ma prawo pobrac pieniadze z kaucji za te zniszczenia,ale niech nie zawyza sum:-) Przez telefon uslyszalam,ze mam jej jeszcze doplacic;)
Jezeli do tej pory sie ze mna z tej kaucji nie rozliczyla i nie odpowiada na telefony, list pozostal bez odezwu - zostaje mi tylko droga sadowa?Małgorzata Skóra edytował(a) ten post dnia 10.11.10 o godzinie 14:12
Blanka Dobrowolska

Blanka Dobrowolska Chcę tylko nie być
byle kim, nie robić
byle czego, byle
g...

Temat: Wlasciciel nie chce oddac kaucji

owszem, życzę powodzenia
Małgorzata Skóra

Małgorzata Skóra Student, Akademia
Medyczna im. Karola
Marcinkowskiego w
P...

Temat: Wlasciciel nie chce oddac kaucji

Witam ponownie,
Sprawa wyglada tak,ze mimo upomnienia (pisma)wlascicielka nie wywiazala sie z tej kaucji.
Pogodzilam sie z tym,ze jej nie odzyskam,jednak dzis dostalam pismo z "rozliczeniem" i wg wlascicielki musze doplacic 1000 zl.
Wszystkie rachunki byly uregulowane w terminie i poczatkowo wlasciciel twierdzil,ze odda mi ta kwote pomniejszana o naprawde drzwi i odnowienie sciany( jak wczesniej wspominalam w jednym z pokoi na jeden ze scian byly rysy) Wyszlo na to,ze calosc "wyniosla" wlasciciela 2,5 tys zlotych z tego 1000 musze doplacic.
Dostalam rachunek za material do drzwi i inne drobnostki, jednak za pomalowanie malego pokoju, a konkretnie sciany (kwota 500 zl ,brak faktury) to samo tyczy sie robocizny za naprawe drzwi.
Wlascicielka twierdzi,ze faktury posiada. Poprosilam o ich wyslanie. Wspomniala,ze nie bedzie mnie upominala tylko jesli nie zaplace do konca miesiaca tych pieniedzy podaje mnie do sadu.

Czy ma takie prawo, jesli nie rozliczyla sie ze mna w terminie,tylko prawie 8 miesiecy od czasu kiedy to mieszkanie opuscilam?

Jaka mam pewnosc,ze za 500 zl nie odnowila sobie calego mieszkania a nie tylko tego pokoju? Mieszkanie ma 42 metry
To spora dla mnie kwota, wlascicielka w zaden sposob nie chce sie dogadac , nie mam prawa rozlozyc tego w ratach itp.
Ja na rozliczenie musialam czekac 8 miesiecy a czas zaplaty mam niecale 2 tygodnie.
Wczesniej Pani zbywala mnie mowiac,ze nie ma pieniedzy na oddanie mi kaucji, teraz wiem,ze chciala za ta kwote odnowic sobie mieszkanko.

Wyszlo na to,ze jestem stratna 1500 zl z kaucji + 1000 zl doplaty = 2,5 tys zlotych!

PS. Odnosnie tego pokoju, zamieszkiwaly go moje 2 wspollokatorki, (umowa na 3 nazwiska) Czy musze to placic, skoro nie dosyc,ze ja tej sciany nie pobrudzilam bo zamieszkiwalam osobne pomieszczenie a do mojego pokoju nie bylo zadnych zastrzezen?

Pozdrawiam i prosze o pomoc, nie bardzo juz wiem co mam robic...

konto usunięte

Temat: Wlasciciel nie chce oddac kaucji

Witam ponownie,

przede wszystkim proszę powiedzieć, czy list od właścicielki nieruchomości został do Pani wysłany w formie listu poleconego? Nie rozumiem dlaczego tak Pani zostawiła tą sprawę skoro nie zostały rozliczone pieniądze. Trzeba było złożyć pozew przeciwko tej Pani i odzyskać środki finansowe + odsetki ustawowe, a koszty rozprawy w przypadku wygranej sprawy poniosłaby właścicielka nieruchomości. Czy ma Pani pewność, że właścicielka nieruchomości zgłosiła to w Urzędzie Skarbowym? Co do rachunków to może ta Pani podać nawet kwotę 100 tys. zł za wymalowanie ściany. Liczy się faktura i udowodnienie ile faktycznie wynosi koszt wykonania danej usługi np. wymalowania małego pokoju.

Szkoda, że wiele osób ma taką awersję do działania na drodze sądowej. Przez to właściciele lokali mają świadomość, że mogą działać w dowolny sposób. Najemca nie jest świadom swoich praw, albo mu się nie chce ich wyegzekwować. Proszę raz jeszcze przeczytać ustawę o ochronie praw lokatorów i zastanowić się jakie kroki nie podjęła Pani i co powinno zostać wykonane przez Panią i właścicielkę z którą ma Pani problem, który najwyraźniej polubownie nie może być rozwiązany. Na przyszłość polecam przy najmie nieruchomości w protokole załączyć zdjęcia nieruchomości w momencie wynajmu. Powinny być z tyłu podpisane przez Panią, właściciela i 2 świadków + data. W momencie zdania mieszkania znów je zrobić i wtedy wszystko jest jasne, rozliczenie na pewno będzie uczciwe.

Ps. Proponuję wstawić tutaj skan Pani umowy z zakrytymi danymi osobowymi. Wtedy zobaczymy co dokładnie zobaczymy jakie ma Pani zapisy w umowie i czy są zgodne z ustawą.

Pozdrawiam
Małgorzata Skóra

Małgorzata Skóra Student, Akademia
Medyczna im. Karola
Marcinkowskiego w
P...

Temat: Wlasciciel nie chce oddac kaucji

Witam Serdecznie. Oczywiscie polak madry po szkodzie:) Teraz zaluje,ze tego nie zglosilam, poniewaz sprawa bylaby juz w toku. Rodzina przekonala mnie,ze nie warto sie wyklocac poniewaz jest to osoba,ktora na pewno nie odpusci.Szczerze powiedziawszy przystalam na to, stwierdzilam,ze z ta Pania nie chce miec juz nic do czynienia. Nie przypuszczalam,ze bedzie zadala ode mnie po tak dlugim czasie jakiejkolwiek doplaty. Pismo dostalam listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Wszelkie skany postaram sie wkleic tutaj w czasie swiat, niestety nie mam ich przy sobie. Nie mam pewnosci,ze wlascicielka zglaszala mnie i osoby mieszkajace przed nami do Urzedu Skarbowego. Kiedys jednak podczas najmu stwierdzila,ze mozemy sie tymczasowo zameldowac w tym miejscu.
Zdjecia byly robione zarowno przed podpisaniem umowy jak i przy zdawaniu mieszkania, jednak dysponuje nimi posrednik z ktorym do tej pory wspolpracuje ta Pani. Nie mam tych zdjec dolaczonych do umowy.
Małgorzata Skóra

Małgorzata Skóra Student, Akademia
Medyczna im. Karola
Marcinkowskiego w
P...

Temat: Wlasciciel nie chce oddac kaucji

Jeszcze jedno pytanie, czy przybrudzenie sciany przy włączniku swiatla jest normalnym zuzyciem? Wlasnie czytalam protokol zdawczo-odbiorczy i tam jest taki zapis. Czy moge zadac od posrednika,ktory zajmowal sie ta sprawa o przekazanie mi zdjec mowiacych o stanie mieszkania zarowno przy podpisywaniu umowy i jego opuszczaniu?

Na szczescie przy wynajmowaniu obecnego mieszkania nie mam takich problemow,nie mam kaucji, poza tym wszelkie zdjecia mam dolaczone do umowy.

Ps. Tak jak wspominalam, w swieta zeskanuje zarowno umowe jak i oba protokoly.

Pozdrawiam



Wyślij zaproszenie do