Sylwia C.

Sylwia C. Regional
Intercompany GP
Analyst

Temat: Ważność pełnomocnictwa potwierdzonego notarialnie

Witam,
Zaistniała taka sytuacja, że osoba X czyli właściciel mieszkania udzielił pełnomocnictwa osobie Y do zarządzania i administrowania tym mieszkaniem. W tymże pełnomocnictwie potwierdzonym notarialnie zostało zapisane, że "... X ustanawia pełnomocnikiem Y, zameldowanego na pobyt stały w mieście A, legitymującego się dowodem osobistym serii ZZ 1234567 i upoważnia go do..." Po jakimś czasie od ustanowienia tego pełnomocnictwa osoba Y zmienia miejsce zameldowania stałego na miasto B oraz dowód osobisty:
1. Czy wobec takich zmian pełnomocnictwo jest nadal w mocy obowiązywania (żadna ze stron nie ma zamiaru zrywać pełnomocnictwa)?
2. Czy może należałoby spisać nowy dokument?
3. Czy na podstawie tego pełnomocnictwa (lub nowego) osoba Y może upoważnić osobę Z do popisywania w jej imieniu umów najmu?
Wszelkie sugestie mile widziane za co z góry dziękuję i pozdrawiam.
Paweł Pelczar

Paweł Pelczar Radca Prawny /
Analityk kredytowy

Temat: Ważność pełnomocnictwa potwierdzonego notarialnie

pełnomocnictwo jest ważne bo odnosi się do konkretnej osoby a ta się nie zmieniła. Adres zamieszkania (bądź zameldowania na pobyt stały) i nr DO służą do jednozncznego zidentyfikowania pełnomocnika. Jeśli się jednozncznie zidentyfikuje w inny sposób (innym dokumentem) to nie będzie problemu. Ale to będzie trudne bo jeśli w pełnomocnictwie nie ma innych danych pełnomocnika to może być trudno z identyfikacją.
Wygodniej ustanowić nowe pełnomocnictwo (pomimo, że tamto jest ważne) i zawrzeć w nim np. PESEL, który się nie zmienia.
Sylwia C.

Sylwia C. Regional
Intercompany GP
Analyst

Temat: Ważność pełnomocnictwa potwierdzonego notarialnie

Dziękuję za wyjaśnienie. Na "starym" pełnomocnictwie widnieje PESEL, więc z identyfikacją pełnomocnika nie będzie problemu.
Teraz nurtuje mnie jeszcze tylko jedna kwestia. Czy ten pełnomicnik może upoważnić osobę trzecią do zawierania umów najmu?

konto usunięte

Temat: Ważność pełnomocnictwa potwierdzonego notarialnie

Zgodnie z art. 106 kodeksu cywilnego: Pełnomocnik może ustanowić dla mocodawcy innych pełnomocników tylko wtedy, gdy umocowanie takie wynika z treści pełnomocnictwa, z ustawy lub ze stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

Nie przypominam sobie, aby w zakresie "zarządu" nieruchomością istniał jakiś przepis ustawowy umożliwiający udzielenie dalszego pełnomocnictwa. Jeśli zatem w treści pełnomocnictwa, bądź w umowie dotyczącej zarządu, będącej podstawą takiego stosunku prawnego (jeśli w ogóle taka umowa została podpisana), nie zostało przewidziana taka możliwość - to moim zdaniem nie można.Piotr Grzegorz Łada edytował(a) ten post dnia 16.02.12 o godzinie 11:15



Wyślij zaproszenie do