Temat: warunek zawieszający w umowie przedwstępnej - pilne!!!
Przede wszystkim umowa zawiera poważny błąd polegający na tym, że jest zawarta pod warunkiem zawieszającym. Czym innym jest warunek zawieszający zawarty w umowie przedwstępnej, a czym innym warunek zawarcia umowy przyrzeczonej określony w umowie przedwstępnej.
Zakładam, że mimo, że treść wskazuje na opcję pierwszą, stronom chodziło o opcję drugą (ale sformułowanie tego zapisu jest podstawowym błędem).
Z samego tego zapisu wynika, że uzyskanie kredytu to podpisanie umowy kredytowej, bo "uzyskać kredyt" możesz tylko przez podpisanie umowy o kredyt. Sama decyzja banku nie tworzy żadnych praw po Twojej stronie, więc nie można jej brać pod uwagę przy zapisach umowy łączącej Cię z osobą trzecią względem banku. Nie ma też znaczenia (chyba, że wynika to z innych zapisów umowy) na jakich warunkach podpisałaś umowę. Bank potrzebuje dokumentów z banku do wglądu, ale z tego zapisu nie wynika w jakim celu.
Zastanawia mnie natomiast w jaki sposób sformułowane są zapisy dot. tej zaliczki. Być może zadatek został nazwany zaliczką, ale zgodnym zamiarem stron było danie zadatku i wtedy jest to zadatek (wynika to pewnie z innych zapisów umowy).
Jeżeli jest to zadatek, to w grę wchodzą przepisy kodeksu cywilnego o zadatku (zwracam uwagę, że te zasady mogą być modyfikowane przez strony):
Art. 394. § 1. W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.
§ 2. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.
§ 3. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.
Jeżeli natomiast jest to zaliczka, wtedy stosuje się przepisy ogólne kodeksu cywilnego:
Art. 395. § 1. Można zastrzec, że jednej lub obu stronom przysługiwać będzie w ciągu oznaczonego terminu prawo odstąpienia od umowy. Prawo to wykonywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie.
§ 2. W razie wykonania prawa odstąpienia umowa uważana jest za nie zawartą. To, co strony już świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Za świadczone usługi oraz za korzystanie z rzeczy należy się drugiej stronie odpowiednie wynagrodzenie.
Art. 491. § 1. Jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy. Może również bądź bez wyznaczenia terminu dodatkowego, bądź też po jego bezskutecznym upływie żądać wykonania zobowiązania i naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki.
§ 2. Jeżeli świadczenia obu stron są podzielne, a jedna ze stron dopuszcza się zwłoki tylko co do części świadczenia, uprawnienie do odstąpienia od umowy przysługujące drugiej stronie ogranicza się, według jej wyboru, albo do tej części, albo do całej reszty nie spełnionego świadczenia. Strona ta może odstąpić od umowy w całości, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez nią cel umowy, wiadomy stronie będącej w zwłoce.
Anna F.:
Witam. Proszę o odpowiedź w poniższej sprawie:
jeśli w umowie przedwstępnej jest zapis:
"Umowa przedwstępna zostaje zawarta pod warunkiem zawieszającym to znaczy skuteczność umowy przedwstępnej zależy od uzyskania przez Kupującego kredytu w banku, a kupujący zobowiązuje się przedstawić sprzedającemu dokumentację związaną z ubieganiem się o kredyt oraz ostateczną decyzję banku. "
to czy w przypadku gdy kupujący będzie się chciał wycofać z umowy ponieważ bank zaproponował kredyt na dużo gorszych warunkach,niż wstępnie przedstawiał i którym kupujący nie jest zainteresowany - dostanie on zwrot zaliczki . podkreślam - zaliczki