Temat: W jakich przypadkach gmina musi (może) odkupić teren?

Posiadamy działkę rekreacyjną na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Graniczy z nami gmina. Działka ma kilkanaście punktów załamania, jej wymiar to ok 10x150-160m. Pisaliśmy 2 lata temu do gminy pismo z propozycją odsprzedaży działki by gmina zwiększyła sobie teren, jednak nie była zainteresowana. Podczas wznawiania granic, geodeta ustalił, iż podczas prac wykopywania ziemi i piasku z terenu gminy, nasz teren został uszczuplony o ok 200m (powstała skarpa o wymiarach ok 10x20m). Czy w związku z powyższym istnieją przepisy zmuszające gminę do przywrócenia stanu pierwotnego, wykupu działki, dzierżawy, ew. zamiany działki na inną bądź też zmianę przeznaczenia z rekreacyjnej na budowlaną czy też przemysłowo-usługową skoro ze swojego terenu wybierana była ziemia w celach przemysłowych czy też komercyjnych?

konto usunięte

Temat: W jakich przypadkach gmina musi (może) odkupić teren?

To zależy czy przekroczenie granicy nastąpiło z winy umyślnej.

Jeżeli przekroczenie granicy nastąpiło bez takiej winy, to właściciel nieruchomości, której granice zostały naruszone nie może żądać przywrócenia stanu poprzedniego.

Chyba że bez nieuzasadnionej zwłoki sprzeciwił się przekroczeniu granicy albo że grozi mu niewspółmiernie wielka szkoda, to wówczas również może żądać przywrócenia stanu poprzedniego.

Właścicielowi któremu nie przysługuje prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego lub z jakiś względów z niego rezygnuje może żądać stosownego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie odpowiedniej służebności gruntowej, albo wykupienia zajętej części gruntu, jak również tej części, która na skutek budowy straciła dla niego znaczenie gospodarcze.

Dowód że przekroczenie granicy nastąpiło bez winy umyślnej obciąża w tym przypadku gminę, natomiast na właścicielu nieruchomości sąsiedniej, której granice zostały przekroczone, spoczywa obowiązek udowodnienia, że sprzeciwił się przekroczeniu granicy bez nieuzasadnionej zwłoki albo że grozi mu niewspółmiernie wielka szkoda.

Roszczenia z tego zakresu są realizowane w postępowaniu cywilnym.



Wyślij zaproszenie do