Temat: Ustne wypowiedzenie umowy najmu

Moja sytuacja jest skomplikowana ale w skrócie: Wynajmuję od starszej kobiety małą kawalerkę w tym samym bloku w ktorym ona mieszka. Mieszkam tutaj od lutego 2010r. W tym roku 22 lutego zameldowała mnie u siebe na okres 1 roku. Nasze relacje były dobre, pomagałem jej, sprzątałem, miesiąc temu zaczęła remont swojego mieszkania i sama zaproponowała mi ze za moja pomoc przy tym remoncie nie bede musiał jej płacić za miesiąc czynszu. W sobote 2kwietnia po moim wyjściu od niej (zostalo tam jeszcze 2pracownikow wynajetych) oskarżyła mnie o kradzież aparatu fotograficznego, wezwala policję i kazała sie wynosic. Wątek policji i kradzieży pomine bo to jakiś absurd- kobieta ma demencje starczą i większość mieszkańców bloku juz o to oskarżała. I sedno teraz: Zawarłem z nią umowe ustną, nie mam nic na papierze, płaciłem gotówka (nie korzysta z karty i przelewów), nie mam świadków (mieszka sama), jedyne co mam to zaświadczenie o zameldowaniu u niej w mieszkaniu na okres 1roku (nie zalegam z płatnościami). Moje pytanie: co było by dla mnie najlepsze i jak się bronić przed wyrzuceniem z dnia na dzień (tym bardziej że straszy mnie wymianą zamków i policją)? Potraktować daty zameldowania jako wynajem na czas określony? Czy mam jakieś prawa w tej sytuacji?arek C. edytował(a) ten post dnia 09.04.11 o godzinie 09:28

Temat: Ustne wypowiedzenie umowy najmu

To jest najem lokalu na cele mieszkalne, nie może wyrzucić Pana z dnia na dzień - i jeśli zjawi się policja tak właśnie trzeba sprawę przedstawić.

Temat: Ustne wypowiedzenie umowy najmu

- czy obowiazuje mnie miesieczny czy 3 miesieczny okres wypowiedzenia przy platnosci co miesiac?
- czy mozna ta umowe ze wzgledu na zameldowanie (1 rok) potraktowac jako na czas okreslony?
- czy wypowiedzenie ustne umowy najmu mieszkania jest ważne (z racji ze umowa byla tez ustna) czy wypowiedzenie musi byc pisemne?

bardzo prosze o odpowiedz.

konto usunięte

Temat: Ustne wypowiedzenie umowy najmu

Witam,

W przedstawionej sytuacji mają zastosowanie przepisy Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Polecam zapoznanie się z dość rozbudowanym art. 11 powyższego aktu prawnego. Generalnie należy uznać, że w tym wypadku umowa zawarta pomiędzy wynajmującym a najemcą nie spełnia wymogów stawianych najmowi okazjonalnemu, a zatem należy do tego podejść na zasadach ogólnych.

Ogólne zasady wypowiadania przez wynajmującego stosunku najmu są ustanowione właśnie w podanym przepisie, który stanowi, że okres wypowiedzenia wynosi, w dużym uproszczeniu, od miesiąca do trzech lat, zależnie od przyczyny wypowiedzenia. Wypowiedzenie musi być dokonane na piśmie pod rygorem nieważności. Przyczyna wypowiedzenia musi być w nim podana. Wypowiedzenie w innej formie należy uznać po prostu za nieważne.

Zagłębianie się w dalszą analizę przepisu jest w tym wypadku zbędne, bowiem nie została zachowana forma pisemna ad solemnitatem (pod rygorem nieważności). No chyba, że Wynajmująca złożyła Panu wypowiedzenie na piśmie i jest to w stanie udowodnić.

Temat: Ustne wypowiedzenie umowy najmu

Dziękuję pięknie.
Wypowiedzenie (jak i umowa) nie miało formy pisemnej- więc nie ma możliwości udowodnienia tego. No chyba, że napisze teraz takie wypowiedzenie z datą wcześniejszą i podpisze się ona pod tym -tylko w takim przypadku konieczny jest chyba mój podpis lub przynajmniej potwierdzenie odbioru pocztowego?
I jeszcze jedno pytanie uprzedzające- czy w przypadku próby wręczenia osobistego wypowiedzenia pisemnego przy świadku jest to traktowane jako "dostarczone" i przyjęte?

Następna dyskusja:

Wypowiedzenie Umowy najmu, ...




Wyślij zaproszenie do