Marek Starzak

Marek Starzak Pasja, perfekcja i
żadnych wymówek!!!

Temat: urlop zaległy

W skutek długotrwałej choroby znajoma ma zaległy urlop z 2008,2009 i 2010 roku.
Obecnie nadal przebywa na L4 i chciała aby jej wypłacono ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Pracodawca nie chce wypłacić ( no chyba że się sama zwolni, wówczas zapłacą). Jak odzyskać ekwiwalent?

Marek

Temat: urlop zaległy

wypłacenie ekwiwalentu jest możliwe tylko w jednym przypadku- zakończeniu zatrudnienia.
Nie ma możliwości "odzyskania ekwiwalentu" bo nie ma należnego ekwiwalentu - na tę chwilę należy się jej urlop a nie ekwiwalent. Niewykorzystany urlop zmienia się w ekwiwalent w dniu zakończenia pracy.
Niestety, skoro jest tak długi czas na l4, to musi liczyć się z tym, ze lada moment jej przepadnie część zaległego urlopu.
Swoją drogą, przy takiej absencji chorobowej ma szczęście, że się pracodawca z nią nie rozstał jeszcze.
Marek Starzak

Marek Starzak Pasja, perfekcja i
żadnych wymówek!!!

Temat: urlop zaległy

rozumiem Ewo, że w 2011 przepadnie urlop za 2008?
a dla czego pracodawca się z nią jescze nie rozstał? trudno powiedzieć. kadrowa nalega aby zwolniła się sama, odmówili jej możliwości konsultacji lekarza zakładowego. Dopuścić jej do pracy nie chcą. ostatnio swierdzono u niej chorobę zawodową ale dokumenty z kliniki jeszcze do kadr nie dotarły.

konto usunięte

Temat: urlop zaległy

Art. 53. § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) (42) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
§ 2. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić w razie nieobecności pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem - w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną - w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.
§ 3. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.
§ 4. Przepisy art. 36 § 11 i art. 52 § 3 stosuje się odpowiednio.
§ 5. Pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, z przyczyn wymienionych w § 1 i 2, zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn.

konto usunięte

Temat: urlop zaległy

Ewa F.:
wypłacenie ekwiwalentu jest możliwe tylko w jednym przypadku- zakończeniu zatrudnienia.

Też tak kiedyś uważałem. Jednak Sąd Najwyższy jest innego zdania - II PK 313/07

"że gdy zachodzą okoliczności uniemożliwiające lub usprawiedliwiające odmowę wykorzystania zaległego urlopu do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego po tym, za który wypoczynek się należał, pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za ten urlop. Żądanie jego wypłaty nie jest wówczas nadużyciem ze strony zatrudnionego"

Więc w sytuacji, gdy pracownik choruje - napisałbym pismo oficjalne do pracodawcy podparte powyższym orzeczeniem z żądaniem wypłacenia ekwiwalentu.
Marek Starzak

Marek Starzak Pasja, perfekcja i
żadnych wymówek!!!

Temat: urlop zaległy

Nie jest to prosta sprawa. i nie jest to jedna długotrwała choroba. było zachorowanie (serducho) 182 dni L4,świadczenie rechabilitacyjne, potem następne chorubsko i świadczenie rechabilitacyjne i teraz też kończy się L4 po 182 dniach i lekarz proponuje świadczenie rechabilitacyjne. w miedzychorobiu była kilka w dni w pracy ale niestety zdrowie nie pozwalało na wykonywanie swoich obowiązków ( pracuje w służbie zdrowia) jeśli teraz po takim L4 wykorzysta urlop to pozbędzie się prawa dio świadczenia rechabilitacyjnego. nadmienię że chce wrócić do pracy ale każdy powrót kończył się szybko na SORze.
Marek Starzak

Marek Starzak Pasja, perfekcja i
żadnych wymówek!!!

Temat: urlop zaległy

i jescze mam kolejne pytanie.
składając papiery o przyznanie renty czy musi sama rozwiązać umowę o pracę? czy przyzjnajac rente umowa ulega sama rozwiazniu?
kobita nie ma znikąt pomocy a boi sie zostać bez środków do życia i leczenia

Temat: urlop zaległy

skoro w międzyczasie było kilka dni wolnych to czemu wtedy nie poszła na urlop? próbowała?
co do tego wyroku SN, nie przesądzałabym sprawy - urlop należy się przede wszystkim w naturze.

w przytoczonym wyroku sądu stoi:
"urlop wypoczynkowy - ze względu na cel jakiemu służy - powinien być udzielany w naturze, a zasada ta dotyczy także urlopów zaległych."

zatem moim zdaniem, tak długo jak długo bohaterka wątku nie zostanie przywrócona do pracy (czyt: nie dostanie zaświadczenia o braku przeciwwskazań) nie może być tematu urlopu.
Jeśli wróci do pracy to wtedy dopiero można rozpatrzyć sytuację. Teraz wyglądało by to moim zdaniem tak:
2008 i 2009 od razu z marszu.
2010 - póki co nie ma zmartwienia, ma czas do końca marca.Ewa F. edytował(a) ten post dnia 13.10.10 o godzinie 13:51
Marek Starzak

Marek Starzak Pasja, perfekcja i
żadnych wymówek!!!

Temat: urlop zaległy

Dziękuję wszystkim serdecznie
Marek

Następna dyskusja:

Wypowiedzenie, urlop i zawa...




Wyślij zaproszenie do