konto usunięte

Temat: urlop macierzyński+wypoczynkowy+zwolnienie z pracy

witam
bardzo proszę o poradę prawną.
byłam na urlopie macierzyński. po jego zakończeniu pracodawca udzielił mi zaległego urlopu wypoczynkowego. gdy ten się skończył, chciałam wrócic do pracy. niestety pracodawca kazał mi iść na zwolnienie lekarskie lub urlop wychowawczy i szukać w tym czasie nowej pracy (na moje miejsce przed urodzeniem dziecka została zatrudniona inna osoba, teraz nie ma dla mnie wolnego wakatu).
moje pytanie brzmi: czy po zakończeniu u.macierzyńskiego i wykorzystaniu wypoczynkowego pracodawca ma ten sam obowiązek przyjęcia mnie do pracy? czy ma teraz prawo mnie zwolnić gdy powiem że nie chcę iśc na urlop wychowawczy?
Renata  Bogacka-Andrzeje wska

Renata
Bogacka-Andrzeje
wska
HR , edukacja, III
sektor

Temat: urlop macierzyński+wypoczynkowy+zwolnienie z pracy

"Dział ósmy Kodeksu pracy (Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem), wprowadzając dwa szczególne rodzaje urlopów związanych z rodzicielstwem - macierzyński oraz wychowawczy - reguluje sytuację pracownika korzystającego z takiego urlopu w sposób bardzo dla niego dogodny, chroniąc w tym czasie stosunek pracy w sposób szczególny (art. 177 k.p.), o czym była mowa w poprzednich artykułach na temat urlopów. Zdarza się jednak, że pracownik w krótkim czasie, często nawet następnego dnia po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego bądź wychowawczego otrzymuje wypowiedzenie. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Urlop macierzyński

Zgodnie z treścią art. 177 § 1 k.p., pracodawca nie może wypowiedzieć pracownicy umowy o pracę w czasie ciąży ani w okresie urlopu macierzyńskiego za wyjątkiem sytuacji, w której istnieją przyczyny uzasadniające wypowiedzenie umowy z jej winy. Z powyższej regulacji explicite wynika, iż w momencie powrotu z urlopu macierzyńskiego okres ochronny kończy się i takiej pracownicy można wypowiedzieć stosunek pracy. Nie oznacza to jednak, że takiego wypowiedzenia w niektórych przypadkach nie można by skutecznie kwestionować. Z brzmienia obowiązującego od 18 stycznia 2009 r. art. 183(2) k.p., zgodnie z którą pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu wynika kilka istotnych kwestii dla pracownika. Po pierwsze, pracodawca powinien umożliwić pracownikowi powrót do pracy po okresie urlopu. Powrót powinien nastąpić na to samo, bądź na równorzędne z zajmowanym przed urlopem, stanowisko. Pracodawca powinien więc najpierw podjąć pewne starania w celu umożliwienia pracownikowi dalszej pracy. Dopiero jeżeli natomiast powrót na stanowisku równorzędnym bądź zgodnym z kwalifikacjami pracownika nie byłby możliwy, wówczas taka sytuacja uzasadniałaby wypowiedzenie umowy o pracę (por. wyrok SN z dnia 3 listopada 1994 r., I PRN 77/94, OSNP 1995/2/24). Po drugie, powrót powinien nastąpić na warunkach finansowych, na jakich pracownik pracowałby, gdyby nie korzystał z urlopu. Takie sformułowanie przepisu oznacza, że jeżeli w czasie przebywania przez pracownika na urlopie na stanowisku przez niego zajmowanym były podwyżki, to pensja pracownika po powrocie powinna ulec wyrównaniu. A zatem - praca na stanowisku tym co przed urlopem, ale wynagrodzenie takie, jakie byłoby gdyby pracownik na urlop się nie udał. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, by po powrocie do pracy pracodawca dokonał wypowiedzenia umowy (bądź wypowiedzenia zmieniającego).

Co więc zrobić w sytuacji, gdy pracodawca po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego wręczy nam wypowiedzenie? Można podjąć próbę zakwestionowania przyczyny podanej w uzasadnieniu i wystąpić do właściwego sądu z roszczeniem o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia, albo o przywrócenie do pracy, albo o zasądzenie odszkodowania. W zależności od stanu faktycznego, możliwe są różnego rodzaju zarzuty. Istotne są tu przepisy Kodeksu pracy wprowadzające zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu (Rozdział IIa). Często ciąża pracownicy i związana z tym długotrwała nieobecność z różnych względów skutkują negatywnym osobistym nastawieniem pracodawcy do pracownicy. Wypowiedzenie dokonane zaraz po jej powrocie do pracy można kwestionować jako godzące w zasady równego traktowania w zatrudnieniu, podnosząc iż prawdziwą przyczyną była ciąża, a nie przesłanki merytoryczne. Zbieżność czasowa ułatwi udowodnienie faktu, iż pracodawca czekał na koniec okresu ochronnego i zamiar wypowiedzenia umowy powziął już dużo wcześniej. Możliwe jest też wykazanie, iż pracodawca nie podjął wszelkich starań w celu umożliwienia pracownicy powrotu do pracy w sytuacji, gdy pracodawca w uzasadnieniu wypowiedzenia podaje jako przyczynę likwidację stanowiska i związaną z tym niemożność zatrudnienia zgodnie z art. 183(2) k.p."

konto usunięte

Temat: urlop macierzyński+wypoczynkowy+zwolnienie z pracy

dziękuję za info.
stanowisko pracy nie zostało zlikwidowane.
czy przysługuje mi 3m-czny okres wypowiedzenia (jestem zatrudniona w tej firmie 6lat? czy jesli dostanę wypowiedzenie na 3-m-ce bez koniecznosci przychodzenia do pracy, to moge w tym czasie podjąć inną pracę lub załozyć działalnosć gospodarczą?Paulina C. edytował(a) ten post dnia 13.02.11 o godzinie 19:08
Renata  Bogacka-Andrzeje wska

Renata
Bogacka-Andrzeje
wska
HR , edukacja, III
sektor

Temat: urlop macierzyński+wypoczynkowy+zwolnienie z pracy

Kodeks Pracy:
"Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
Art. 32.
§1. Każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na:

1.okres próbny,
2.(uchylony),
3.czas nie określony.
§2. Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia.

Art. 33.
Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Art. 331.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony w okolicznościach, o których mowa w art. 25 § 1 zdanie drugie, wynosi 3 dni robocze.

Art. 34.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

1.3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
2.1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
3.2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Art. 35.
(uchylony)

Art. 36.
§1. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1.2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
2.1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
3.3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
§11. Do okresu zatrudnienia, o którym mowa w § 1, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.

§2. (uchylony)

§3. (uchylony)

§4. (uchylony)

§5. Jeżeli pracownik jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, strony mogą ustalić w umowie o pracę, że w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 1, okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc, a w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 2 - 3 miesiące.

§6. Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy; ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.

Art. 361.
§1. Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

§2. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.

Art. 37.
§1. W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

§2. Wymiar zwolnienia wynosi:

1.2 dni robocze - w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia,
2.3 dni robocze - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1."

"...zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę jest dopuszczalne za jego zgodą. Pracodawca może zwolnić pracownika za jego zgodą z obowiązku świadczenia pracy w każdym terminie i na każdy okres. Wnika to m.in. z zasady zgodnie z którą nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy, bez względu na podstawę prawną tego stosunku, wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. Dopuszczalność takiego porozumienia potwierdza również zasada swobody umów wynikająca z Kodeksu cywilnego.

Do zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy powinno dochodzić zawsze w formie pisemnej. Z dokumentu powinno wynikać, że pracownik wyraził zgodę na zwolnienia go z obowiązku świadczenia pracy. Należy podać datę zawarcia porozumienia i określić jego strony - pracodawcę i pracownika, a następnie jego treść. Z dokumentu powinno wynikać: w jakim okresie pracownik zostaje zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, a w jakim np. korzysta z urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia) oraz jakie są uprawnienia płacowe pracownika z tym związane".

"...W zakresie możliwości założenia działalności gospodarczej w okresie wypowiedzenia zależne jest to od okoliczności towarzyszących. Co do zasady dopuszczalne jest podejmowanie dodatkowego zatrudnienia, nawet na podstawie umowy o pracę, jeżeli przepisy prawa nie stanowią inaczej.

Podejmowanie dodatkowego zatrudnienia nie może kolidować z pracą pierwotnie wykonywaną, w tym nie może z pewnością stanowić działalności konkurencyjnej.


Podejmowanie działalności w trakcie pozostawania w stosunku pracy (w tym w okresie wypowiedzenia), która może być określona jako działalność konkurencyjna w przeważającej części przypadków może być uznane za naruszenie art. 100 § 2 pkt 4 K.p., a tym samym może stanowić podstawę do wypowiedzenia pracownikowi umowy bądź nawet rozwiązania z pracownikiem umowy w trybie art. 52 K.p."

Renata B. edytował(a) ten post dnia 13.02.11 o godzinie 20:42

konto usunięte

Temat: urlop macierzyński+wypoczynkowy+zwolnienie z pracy

Ostatnio w Gazecie Wyborczej był obszerny artykuł na ten temat. Z tego co pamiętam to po urlopie macierzyńskim nic już kobiety nie chroni przed zwolnieniem, chyba że......(pójdzie na urlop wychowawczy)przed powrotem do pracy z urlopu macierzyńskiego złoży do kadr, lub pracodawcy podanie o pracę na np. 7/8 etatu (nie mniej jednak niż 1/2 etatu). Wtedy ma "ochronę" jeszcze przez 12 miesięcy. Tzn przez te 12 msc pracodawca nie może jej zwolnić.Aneta Babicz edytował(a) ten post dnia 14.02.11 o godzinie 12:52



Wyślij zaproszenie do