Temat: Urlop a umowa na czas określony
Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.
Sposób ustalania, kiedy mija miesiąc pracy danego pracownika, zależy od tego w którym dniu podjął on swoją pierwsza pracę. Inaczej liczy się miesiąc pracy, gdy pracownik rozpoczyna pracę z pierwszym dniem miesiąca, inaczej, gdy w trakcie miesiąca. Jeśli pracownik podejmuje pracę:
z pierwszym dniem miesiąca, wówczas miesiąc zatrudnienia upływa z ostatnim dniem tego miesiąca,
w trakcie miesiąca, wówczas miesiąc pracy upływa z upływem dnia w następnym miesiącu kalendarzowym, który datą poprzedza dzień nawiązania stosunku pracy.
W pierwszym roku pracy pracownikowi uprawnionemu do 20-dniowego rocznego wymiaru urlopu będzie przysługiwać 1,66 dnia urlopu po każdym miesiącu pracy.
Dzieje się tak, ponieważ pracownik zatrudniany po raz pierwszy w swoim życiu może doliczyć do swojego stażu urlopowego tylko lata nauki. Jego staż urlopowy da mu prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku.
Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.
Urlop w wymiarze ułamkowym przysługuje pracownikowi tylko w roku kalendarzowym, w którym podjął on swoją pierwszą pracę. Z początkiem następnego roku, czyli od dnia 1 stycznia, pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu w pełnym wymiarze. Wymiar kolejnego urlop wypoczynkowego ustala się:
albo na dzień 1 stycznia, jeśli pracownik ten kontynuuje zatrudnienie w następnym roku kalendarzowym,
albo na dzień rozpoczęcia przez niego pracy w następnym roku kalendarzowym.
Ustalając urlop wypoczynkowy, bierze się pod uwagę wszystkie okresy zaliczane do stażu urlopowego.
Podstawa prawna: Art. 153 Kodeksu pracy