Temat: urlop a okres wypowiedzenia bez świadczenia pracy

Witam,
mam pytanie. Od 01 marca jestem na 3-mieś okresie wypowiedzenia. Dostałam od firmy pismo że do 18 kwietnia udzielają mi urlopu a od 20.04 zwalniają mnie z świadczenia pracy. Zaraz po złożeniu wypowiedzenia zachorowałam i dostałam L4. Wiem, że urlop z dniem L4 zostaje anulowany, ponieważ nie można mieć urlopu jak się jest chorym. Pytanie brzmi:czy pracodawca może mi ten urlop przenieść na okres po 20.04 kiedy to jestem zwolniona ze swiadczenia pracy? w jaki sposób musi mnie o ewentualnym urlopie poinformować?nie ukrywam, że wolałabym dostać za ten okres ekwiwalent
proszę o pomoc

konto usunięte

Temat: urlop a okres wypowiedzenia bez świadczenia pracy

Jak jesteś zwolniona ze świadczenia pracy, to nie możesz jednocześnie być na urlopie.

Chyba, że jest tam zapis w stylu, że "po wykorzystaniu urlopu w ilości x dni zwalniam z obowiązku świadczenia pracy".

Więc prawdopodobnie, żeby Cię posłać na urlop, którego nie wykorzystałaś ze względu na chorobę, pracodawca musi najpierw odwołać zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy.

Temat: urlop a okres wypowiedzenia bez świadczenia pracy

dokładny zapis pisma jest następujący: w zwiazku z majacym nastapić w dniu 31 maja 2009 rozwiązaniem umowy o pracę informujemy iż zgodnie z art 167 Kodeksu Pracy udzielamy Pani urlopu wypoczynkowego w okresie od 27 lutego do 17 kwietnia w ilości 35 dni roboczych. Od dnia 20 kwietnia 2009 zwalniamy Panią z obowiazku świadczenia pracy z zachowaniem wszelkich uprawnień pracowniczych. W okresie zwolnienia z obowiązku swiadczenia pracy jest pani zobowiazana do stawienia sie w miejscu pracy na kazde wezwanie pracodawcy.

Co o tym sadzisz?

konto usunięte

Temat: urlop a okres wypowiedzenia bez świadczenia pracy

Magdalena Kaszuba:
informujemy iż zgodnie z art 167 Kodeksu Pracy udzielamy

po 167 brakuje mi [1]
urlopu wypoczynkowego w okresie od 27 lutego do 17 kwietnia w ilości 35 dni roboczych.

To zaległy + 5/12 za ten rok? Jeżeli tak, to OK.
uprawnień pracowniczych. W okresie zwolnienia z obowiązku swiadczenia pracy jest pani zobowiazana do stawienia sie w miejscu pracy na kazde wezwanie pracodawcy.

Jak nie wykorzystałaś tych 35 dni z powodu choroby, to IMO nie zostaje ten urlop automatycznie udzielony w innym terminie. Pracodawca musi teraz odwołać Cię z nieświadczenia pracy (ale to dopiero po urlopie - bo jak odwoła z urlopu, to będzie zobowiązany zwrócić koszty). I dopiero "anulując" zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy może "posłać na siłę" na urlop bez Twojej zgody.

Powyższe działa przy założeniu, że umowa jest rozwiązywana przez wypowiedzenie, a nie na mocy porozumienia stron.

Temat: urlop a okres wypowiedzenia bez świadczenia pracy

w jaki sposób muszą mi anulować zwolnienie z obowiazku świadczenia pracy? na piśmie? czy moga to zrobić z datą wsteczną? np pismo wręczone w połowie maja z informacją że anulują mi zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy od 20 kwietnia?i w tym czasie że udzielaja mi urlop od tego dnia, albo w najgorszym wypadku wyślą mi to pismo razem ze świadectwem pracy informując mnie że poczynili takie kroki? czy taka opcja, że ja nie wiem że mi anulowali to zwolnienie i udzielili w tym czasie urlopu może mieć miejsce?

Temat: urlop a okres wypowiedzenia bez świadczenia pracy

O ile mogę kilka groszy, jak Mariusz wspomniał art 167 (1) daje pracodawcy prawo do wysłania pracownika na urlop bez jego zgody. "W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu."
Jest tam sformułowanie w okresie wypowiedzenia, zatem jedna mała porawka w tym wypadku pracodawca nie mógł nakazać pójść na urlop w dniu 27 lutego (to nie był jeszcze okres wypowiedzenia). Zatem mógł to zrobić na okres od 2 marca (rozumiem, że 35 dni to urlop proporcjonalny z tego roku 11 dni i zaległy z 2008 - 25 dni) do 20 kwietnia.
Póżniej masz zwolnienie ze świadczenia pracy, za który i tak ci przysługuje wynagrodzenie ustalane na podstawie odpowiednich przepisów (nie wchodzę w szczegóły).
Również za słowami Mariusza, zgadzam się za art 166 kodeku pracy, który mówi, że część urlopu nie wykorzystaną z powodu między innymi czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym.
Nie zauważyłem informacji na jaki okres miałaś wystawione zwolnienie lekarskie... ten okres urlopu ulaga zawieszeniu. I, aby pracodawca udzielił ci go w terminie późniejszym, po 20 kwietnia, musi cię podkreślę "skutecznie" odwołać z nieświadczenie pracy.
Tutaj w grą wchodzą przepisu kodeksu cywilnego art 60 i 61 o oświadczeniach woli.
Zatem jak cię skutecznie odwoła, będziesz zobligowana do powrotu do pracy, aby prawdopodobnie zostać skierowana na zaległy urlop do końca okresu wypowiedzenia. Jeżeli pracodawcy się to nie uda (nie będziesz odbierała maili, terefonów, awizo itp) na koniec okresu wypowiedzenie pracodawca będzie zobligowany do wypłaty ekwiwalentu za zaległy i niewykorzystany urlop.

konto usunięte

Temat: urlop a okres wypowiedzenia bez świadczenia pracy

Andrzej Soliwoda:
Jest tam sformułowanie w okresie wypowiedzenia, zatem jedna mała porawka w tym wypadku pracodawca nie mógł nakazać pójść na urlop w dniu 27 lutego (to nie był jeszcze okres wypowiedzenia).

No, tu często pojawiają się spory. Przepisy jasno definiują, kiedy okres wypowiedzenia się kończy, nie definiują, kiedy się zaczyna.
I ja nie znam ostatecznego rozstrzygnięcia, czy zaczyna się w momencie złożenia wypowiedzenia, czy pierwszego dnia następnego miesiąca (bądź tygodnia). IMVHO to pierwsze.
zaległy urlop do końca okresu wypowiedzenia. Jeżeli pracodawcy się to nie uda (nie będziesz odbierała maili, terefonów, awizo itp) na koniec okresu wypowiedzenie pracodawca będzie zobligowany do wypłaty ekwiwalentu za zaległy i niewykorzystany urlop.

Nieodbieranie nie wystarczy. Jeżeli strona MOGŁA skutecznie zapoznać się z oświadczeniem woli, to jest ono ważne. I nie ma znaczenia, że listu nie odebrała, uszy zasłoniła czy oczy zamknęła - w takich sytuacjach oświadczenie woli działa. Co innego, gdy była na wakacjach na drugim końcu Polski czy w szpitalu i nie mogła odebrać listu a telefon był poza zasięgiem.

Temat: urlop a okres wypowiedzenia bez świadczenia pracy

a co z zapisem, że mam być na ich ewentualne wezwanie? nie mam kom służbowej ani dostępu do maila słuzbowego. Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji? czy moze się okazać, że wystawią takie pismo, że mnie odwołują i dają mi zaległy urlop a otrzymam to pismo kilkanaście dni po 20 kwietnia? będzie ono działało wstecz?np dostanę je w połowie maja lub w najgorszym razie razem ze świadectwem pracy.

Czy ma znaczenie treść mojego wypowiedzenia, ktore złożyłam? tj: proszę o rozwiazanie umowy o pracę z dniem 31 maja 2009 z zachowaniem 3 misięcznego okresu wypowiedzeniabiegnacego począwszy od 1 marca 2009. Jednocześnie proszę o udzielenie przysługujacego urlopu wypoczynkowego a w pozostałym okresie trwania wypowiedzenia zwolnienie z obowiazku swiadczenia pracy.
Odpowiedz pracodawcy na pismie jak w poprzednim poście.

Temat: urlop a okres wypowiedzenia bez świadczenia pracy

Co do okresu wypowiedzenia, to wszędzie w kodeksie pracy jest mowa o dniach, tygodniach lub miesiącach. Zatem nie jest okresem wypowiedzenia czas poprzedzający nawet po wręczeniu wypowiedzenia. Ale tutaj nie o to chodzi, wspomniałem o tym tylko na marginesie. Co do oświadczeń woli, dlatego napomniałem zapisy kodeksu cywilnego, żeby nie oceniać, jak pracodawca może to zrobić. Tak, jak Mariusz wspomina, jeżeli strona mogła skutecznie zapoznać się z oświadczeniem woli, to jest ono ważne. Ale to też temat na dłuższą dyskusję.
A co do sytuacji Magdaleny, ja bym zasugerował, aby nie robiła nic. Urlop wypoczynkowy uległ przerwaniu na czas niezdolności do pracy, jeżeli pracodawca będzie chciał ją odwołać z nieświadczenia pracy to zrobi tak. I wtedy wyśle na zaległy urlop. Jak nie to Magdalenie będzie przysługiwał ekwiwalent.Andrzej Soliwoda edytował(a) ten post dnia 27.03.09 o godzinie 11:34

Temat: urlop a okres wypowiedzenia bez świadczenia pracy

tak też zrobię, będę czekać na ich reakcję. Mam tylko jedna wątpliwość tzn czy mogą mnie poinformować wstecz? tzn dostarczyć mi pismo w czerwcu razem ze swiadectwem pracy, że mnie odwołali z nieświadczenia pracy i udzielili mi urlopu po 20.04? czy ja mogę nie wiedzieć że mnie odwołali i udzielili mi w tym czasie urlopu? to trochę nielogiczne, ale...w mojej firmie okazuje się jest wszystko możliwe.Załóżmy, że będę odbierać telefony, maile, pocztę i nic mi wcześniej nie przyslą. bo rozumiem, że odwołanie i udzielony nowy urlop powinien mieć formę pisemną?
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: urlop a okres wypowiedzenia bez świadczenia pracy

Andrzej Soliwoda:
Co do okresu wypowiedzenia, to wszędzie w kodeksie pracy jest mowa o dniach, tygodniach lub miesiącach. Zatem nie jest okresem wypowiedzenia czas poprzedzający nawet po wręczeniu wypowiedzenia.

Nie zgadzam się. Ustawa nie mówi, że okres wypowiedzenia się zaczyna w innym terminie, tylko, że w określonym terminie się kończy,. W związku z tym uważam, że okres wypowiedszenia zaczyna się w dniu wpowiedzenia, a kończy się po upływie określonego czasu z przedłużeniem o dodatkowe dni do końca tygodnia lub miesiąca.

Temat: urlop a okres wypowiedzenia bez świadczenia pracy

Odbiegamy od tematu, oczywiście toleruję inne poglądy, ale biorąc literalnie kodeks pracy:
Art. 36
§ 1. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Jest tutaj dokładnie napisane co to jest okres wypowiedzenia i ile trwa, a zaczyna biec, jak wszyscy powini wiedzieć w sobotę dla okresów tygodniowych i od początku miesiaca dla okresów miesięcznych.
A art. 167 (1) pozwala wysłać pracownika na zaległy urlop "w okresie wypowiedzenia umowy o pracę".

W przykładzie powyżej okres wypowiedzenia zatem zaczyna się z dniem 1 marca i zakonczy się 31 maja (3 miesiące).
Okres poprzedzający dzień 1 marca nie jest "okresem wypowiedzenia", chociaż pracownikowi wręczono wypowiedzenie umowy o pracę.
Grzegorz P.:
Andrzej Soliwoda:
Co do okresu wypowiedzenia, to wszędzie w kodeksie pracy jest mowa o dniach, tygodniach lub miesiącach. Zatem nie jest okresem wypowiedzenia czas poprzedzający nawet po wręczeniu wypowiedzenia.

Nie zgadzam się. Ustawa nie mówi, że okres wypowiedzenia się zaczyna w innym terminie, tylko, że w określonym terminie się kończy,. W związku z tym uważam, że okres wypowiedszenia zaczyna się w dniu wpowiedzenia, a kończy się po upływie określonego czasu z przedłużeniem o dodatkowe dni do końca tygodnia lub miesiąca.Andrzej Soliwoda edytował(a) ten post dnia 27.03.09 o godzinie 19:14
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: urlop a okres wypowiedzenia bez świadczenia pracy


a zaczyna biec, jak wszyscy powini wiedzieć w sobotę dla okresów tygodniowych i od początku miesiaca dla okresów miesięcznych.

A to już kolega sobie wymyślił. Z żadnego przepisu to nie wynika.

Temat: urlop a okres wypowiedzenia bez świadczenia pracy

Magdalena Kaszuba:
tak też zrobię, będę czekać na ich reakcję. Mam tylko jedna wątpliwość tzn czy mogą mnie poinformować wstecz? tzn dostarczyć mi pismo w czerwcu razem ze swiadectwem pracy, że mnie odwołali z nieświadczenia pracy i udzielili mi urlopu po 20.04? czy ja mogę nie wiedzieć że mnie odwołali i udzielili mi w tym czasie urlopu? to trochę nielogiczne, ale...w mojej firmie okazuje się jest wszystko możliwe.Załóżmy, że będę odbierać telefony, maile, pocztę i nic mi wcześniej nie przyslą. bo rozumiem, że odwołanie i udzielony nowy urlop powinien mieć formę pisemną?

mnie głównie interesuje powyższa kwestja. Sprawa wypowiedzenia czy się liczy tak czy inaczej troszkę mniej. Sprawa dla mnie ważna to okres w którym zostałam zwolniona ze swiadczenia pracy i urlopu w tym czasie czyli od 20.04 do 31.05. Możecie na powyższe rzucić fachowym okiem?

Temat: urlop a okres wypowiedzenia bez świadczenia pracy

Art. 30 § 1. Umowa o pracę rozwiązuje się:
§ 2(1). Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

Czyli kiedy się zaczyna?
Grzegorz P.:

a zaczyna biec, jak wszyscy powini wiedzieć w sobotę dla okresów tygodniowych i od początku miesiaca dla okresów miesięcznych.

A to już kolega sobie wymyślił. Z żadnego przepisu to nie wynika.
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: urlop a okres wypowiedzenia bez świadczenia pracy

No własnie, kiedy?

Art. 61. § 1. kc; "Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią."

Temat: urlop a okres wypowiedzenia bez świadczenia pracy

Pozostawię to bez komentarza.
Pozdrawiam
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: urlop a okres wypowiedzenia bez świadczenia pracy

Może to będzie przekonujące:

Wyrok z dnia 28 czerwca 2005 r.
III PK 44/05

1. Przez użyty w art. 60 k.p. zwrot ,,w okresie wypowiedzenia" należy ro-
zumieć czas od dokonania wypowiedzenia (złożenia pracownikowi przez praco-
dawcę oświadczenia woli o wypowiedzeniu) do upływu okresu wypowiedzenia
(rozwiązania umowy o pracę).

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/wyrok...

Temat: urlop a okres wypowiedzenia bez świadczenia pracy

Wyrok niestety, jak wiesz obowiązuje w danym stanie faktycznym i nie jest uchwałą, którą powinny kierować się inne sądy.
Ten stan faktyczny dotyczy wykładni art. 60 kodeksu pracy:
"Jeżeli pracodawca rozwiązał umowę o pracę w okresie wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia...."
Niestety nie czuję się przekonany, ale dzięki za sygnaturę wyroku.
Chociaż w codziennej pracy pozostanę przy swoim stanowisku.
Pozdrawiam, spokojnych i rodzinnych Świąt.

Grzegorz P.:
Może to będzie przekonujące:

Wyrok z dnia 28 czerwca 2005 r.
III PK 44/05

1. Przez użyty w art. 60 k.p. zwrot ,,w okresie wypowiedzenia" należy ro-
zumieć czas od dokonania wypowiedzenia (złożenia pracownikowi przez praco-
dawcę oświadczenia woli o wypowiedzeniu) do upływu okresu wypowiedzenia
(rozwiązania umowy o pracę).

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/wyrok...Andrzej Soliwoda edytował(a) ten post dnia 10.04.09 o godzinie 08:41
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: urlop a okres wypowiedzenia bez świadczenia pracy

Panie Andrzeju :)

Dałby Pan spokój z tego typu argumentami.

Następna dyskusja:

zwolnienie z pracy bez okre...




Wyślij zaproszenie do