Temat: Umowa użyczenia nieruchomości w rodzinie do celów...

Witam,

Znajomy planuje uruchomić własną działalność gospodarczą i ma problem z miejscem jej zarejestrowania. Nie może tego zrobić u siebie, więc jego synowa zaoferowała, że może zarejestrować działalność u niej w domu. Nie chce jednak powodować u niej przychodu, od którego musiałaby pewnie zapłacić podatek, więc zastanawiamy się na umową użyczenia.

Stąd moje pytania:
- czy można uznać synową za członka bliskiej rodziny?

- czytałem, że jeśli umowa użyczenia dotyczy osób z bliskiej rodziny to nie powoduje to powstania przychodu ani nie stanowi kosztów uzyskania przychodów, czy to się zgadza?

- czy powyższy punkt dotyczy również użyczenia nieruchomości do celów działalności gospodarczej?

- jeśli mieszkanie jest własnością babci, która dopiero 'przepisuje' je dla swojej córki, to czy córka (która już korzysta z mieszkania) może użyczyć je innej osobie?

Pozdrawiam,
Piotrek

Temat: Umowa użyczenia nieruchomości w rodzinie do celów...

Jeśli chodzi tylko o zarejestrowanie to wystarczy pisemna zgoda właściciela lokalu, że nie ma nic przeciwko, tą zgodę załącza się do nip-1 składanedo w US i tyle. Nie powoduje to żadnego przychodu tej osobie. Sama niedawno rejestrowałam działalność w mieszkaniu, które nie jest moją własnością. Moi znajomi podobnie. Często nawet zdarza się, że US wcale nie chce takiego oświadczenia.

Temat: Umowa użyczenia nieruchomości w rodzinie do celów...

Katarzyna J.:
Jeśli chodzi tylko o zarejestrowanie to wystarczy pisemna zgoda właściciela lokalu, że nie ma nic przeciwko, tą zgodę załącza się do nip-1 składanedo w US i tyle.

Zgoda wystarczy? Jak taka pisemna zgoda wygląda. czy można znaleźć w necie? Czy może przez zgodę rozumiesz właśnie umowę użyczenia?
Nie powoduje to żadnego przychodu tej osobie.

Ja znalazłem takie coś:

"...umową użyczenia, oznacza to, że wartość nieodpłatnego świadczenia w postaci użytkowania środka trwałego będzie stanowić przychód dla użytkującego. Według przepisów podatkowych w takim przypadku przychód podatkowy stanowi wartość taka, jaką użyczający uzyskałby, gdyby przedmiotowy środek trwały wydzierżawił odpłatnie. W zależności od przedmiotu użyczenia - czy jest to nieruchomość, czy też inny przedmiot - wyceny świadczenia należałoby dokonać albo w oparciu o cenę czynszów podobnych lokali na danym terenie, a w przypadku innych środków trwałych - na podstawie cen rynkowych. "

Czyli chyba jednak umowa użyczenia powoduje skutki podatkowe.

Moi znajomi podobnie. Często nawet zdarza się, że US wcale nie chce takiego oświadczenia.

W moim przypadku akurat US chciał dokumentu potwierdzającego prawo użytkowania miejsca prowadzenia działalności, neistety ... :P

Pozdrawiam,
Piotrek

Temat: Umowa użyczenia nieruchomości w rodzinie do celów...

Pisemna, odręczna zgoda, nie ma formularza. To nie musi być użyczenie ale najlepiej zapytać w US.



Wyślij zaproszenie do