Temat: umowa o dzieło, a kara za jej niewykonanie
Poprzez zawarcie umowy o dzieło pomiędzy stronami powstaje stosunek zobowiązaniowy, nie zawiera on jednak elementów zależności czy podporządkowania (w odróżnieniu np. od umowy o pracę). Przyjmujący zamówienie zawsze działa samodzielnie, na własny rachunek i na własną odpowiedzialność.
Zawarcie umowy o dzieło podlega ogólnym regułom dotyczącym umów. Kodeks cywilny nie wymaga dla jej zawarcia formy szczególnej. Oznacza to, że może być ona zawarta zarówno w formie ustnej, jak i pisemnej. Oczywiste jest, że bezpiecznej zawrzeć umowę o dzieło w formie pisemnej z uwagi na ewentualny późniejszy spór między stronami co do tego, czy taka umowa w ogóle była zawarta, lub która strona jakie świadczenie miała spełnić.
Przyjmujący zamówienie odpowiedzialny jest jak za własne działanie lub zaniechanie za działania i zaniechania osób, z których pomocą zobowiązanie wykonuje, jak również osób, którym wykonanie zobowiązania powierza (art. 474 k.c.).
Jeżeli zajdą okoliczności, które mogą przeszkodzić właściwemu wykonaniu, przyjmujący zamówienie powinien niezwłocznie zawiadomić o tym zamawiającego (art. 634 k.c.). W przeciwnym razie zamawiający może żądać naprawienia powstałej szkody stosownie do przepisów o zwłoce dłużnika (art. 477 i 478 k.c.) lub skorzystać z rękojmi na wady dzieła (art. 637 k.c.).
W celu dodatkowej ochrony interesów zamawiającego w umowie o dzieło mogą znaleźć się tzw. klauzule dodatkowe służące zabezpieczeniu wykonania zobowiązania. Chodzi tu przede wszystkim o wprowadzenie do umowy kary umownej. Kara umowna musi mieć formę pieniężną. Wysokość kary umownej określa się procentowo w stosunku do wartości przedmiotu zobowiązania. Można więc w umowie umieścić zapis, że w razie niewykonania lub nienależytego wykonania umowy o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się zapłacić karę umowną w wysokości 10% wynagrodzenia. Kara umowna ułatwia realizację odpowiedzialności dłużnika, ponieważ w przypadku jej zastrzeżenia wierzyciel nie musi wykazywać szkody i jej wysokości, lecz otrzymuje sumę z góry oznaczoną w umowie.
Zamawiający musi pamiętać, że nie może odmówić zapłaty wynagrodzenia mimo niewykonania dzieła, jeżeli przyjmujący zamówienie był gotów je wykonać, lecz doznał przeszkody z przyczyn dotyczących zamawiającego.
Źródło:
http://podatki.biz (25.11.2009)