konto usunięte

Temat: Umowa najmu okazjonalnego; ważność umowy; oszustwo?

Witam,

Sprawa jest odrobinę skomplikowana.
Zacznijmy może od początku.
Jestem najemcą.
Do umowy najmu okazjonalnego, potrzebny jest akt notarialny. Notariusz powiadomił mnie, że mam najpierw podpisać umowę, pójść do niego z umową (lub wysłać mailem) i otrzymam ten akt.
Podpisałem umowę, teraz zamierzam uzyskać ten akt, ale nie podoba mi się kilka rzeczy.
Po pierwsze, w tej umowie jest napisane:

"§ 6
1. Do niniejszej umowy załącza się:

a. oświadczenie Najemcy w formie aktu notarialnego(...)
b. wskazanie przez Najemcę innego lokalu (...)
c. oświadczenie właściciela lokalu (...)"

Wygląda na to, że on mi podpisał, że już dostał te załączniki, a żadnego z nich mu nie dałem. Powiedziałem, że dam mu je, jak będę odbierał klucze.
Nie ma żadnego zapisu, co się stanie jak tych załączników nie dostarczę (poza tym, że on po prostu nie da mi kluczy). Czy jest jakaś regulacja prawna, ile mam na to czasu, co się stanie jak to nie zostanie dopełnione?

Pytanie teraz najważniejsze...
Do umowy najmu okazjonalnego, z tego co wyczytałem, wynajmujący musi być właścicielem lokalu.
W umowie natomiast mam taki myczek...

"§ 1
1. Wynajmujący oświadcza, że jest upoważniony przez właściciela na piśmie do wynajmu lokalu (...)"

Czy ta umowa w ogóle jest ważna? Czy traci status umowy najmu okazjonalnego i jest zwykłą umową najmu, czy nie ma żadnej mocy prawnej?

Najśmieszniejsze jest to, co wynajmujący wpisał jako adres swojego zamieszkania. Podał ten sam adres, który ja mam wynająć. To gdzie mam mu wysłać pismo np z wypowiedzeniem umowy? Sam do siebie pod wynajmowany lokal?

Teoretycznie jest zapis "strony Umowy są obowiązane informować się nawzajem na piśmie o każdej zmianie adresu swojego zamieszkania, przebywania, korespondencyjnego lub siedziby. W razie zaniedbania tego obowiązku, korespondencję wysłaną na ostatni adres listem poleconym, za potwierdzeniem odbioru i nieodebraną, uważa się za doręczoną".

Czyli jeśli wyślę coś pod ten adres, czyli pod adres który wynajmuję jako najemca, on tego nie odbierze, to znaczy, że i tak ma to moc prawną i on się z tym jakby "zapoznał"?

Zdaję sobie sprawę z tego, że to najprawdopodobniej jest oszustwo. Tylko w sumie co mi grozi? Zapłacę kaucję i kasę za najem, załóżmy że on się zwinie z tą kasą. Co wtedy? To by było około 2500 zł. Można z tym iść na policję? Co jest potrzebne, żeby odzyskać pieniążki?
Załóżmy, że on po prostu jest kompletnie zielony.. Wpisał adres miejsca najmu, bo myślał że ma wpisać adres zameldowania z dowodu i załóżmy że nie wiedział, że musi być właścicielem. Wtedy co? Ja sobie spokojnie wynajmuję, w dodatku te "przywileje" eksmisji tracą ważność, bo umowa przeistacza się w zwykłą umowę najmu.

Bardzo proszę o opinie, co o tym myślicie, jakie kroki podjąć, bawić się w ryzykowanie i potem pozwać delikwenta w razie próby wyłudzenia pieniędzy, czy odpuścić sobie i po prostu znaleźć inne lokum?

Z góry bardzo dziękuję za wasze zdanie na temat którychkolwiek moich wątpliwości.

P.S.
Zapomniałem o jeszcze jednym. Załóżmy, że teraz po podpisaniu oleję temat. Nie odbiorę kluczy, nie dostarczę załączników, nie zapłacę mu, bo się boję i on nie będzie w stanie mnie zapewnić, czy by mnie nie wykiwał. Ma prawo żądać ode mnie jakichkolwiek pieniędzy, jeśli nie jest tym właścicielem lokalu? W umowie jest, że umowa najmu jest od dnia 1 listopada i wtedy też będzie wydany lokal. Słyszałem, że jeśli źle jest określony on jako strona umowy, to umowa zwyczajnie jest nieważna. Czy to prawda?Dominik Rogala edytował(a) ten post dnia 19.10.10 o godzinie 22:03

konto usunięte

Temat: Umowa najmu okazjonalnego; ważność umowy; oszustwo?

Nie odpowiem na wszystkie problemy, ale:

1. Najem okazjonalny może oznaczać wynajęcie części mieszkania a osoba nadal tam zamieszkuje, jest zameldowana: http://www.morizon.pl/pages/najem-okazjonalny . Zawiadomienia wysyłasz na adres umowy - Ciebie interesują w razie czego tylko zwrotki pocztowe, nic poza tym. Nawet, gdy ktoś nie odbierze, traktuje się to jak zawiadomienie skuteczne.

2. Możliwe, że ma pełnomocnictwo i zwyczajnie reprezentuje właściciela, ale takie pełnomocnictwo powinieneś zobaczyć.

3. Jeśli zobaczysz pełnomocnictwo (skserujesz sobie lub sfotografujesz), to raczej nie ma obaw z drobnymi błędami jakie mogłyby się znaleźć w umowie... problem załączników rodzi się wtedy, gdy dwie strony zaczynają drzeć między sobą koty.

Jak obejrzysz dowód osobisty (sfotografujesz), zobaczysz jego pełnomocnictwo/akt własności/lub wart 50 zł wypis z księgi wieczystej - to masz pewność, z kim gadasz. Tego w 90% przypadków się nie robi...
w razie przekrętu są to dowody oszustwa i poświadczenia nieprawdy z jego strony.

Nie wiem, czy odpowiedziałem dokładnie, nie jestem też prawnikiem a jedynie mam drobne doświadczenie w tej mierze...

konto usunięte

Temat: Umowa najmu okazjonalnego; ważność umowy; oszustwo?

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/393603,niesolidn...

konto usunięte

Temat: Umowa najmu okazjonalnego; ważność umowy; oszustwo?

Dziękuję bardzo za informację, znalazłem jeszcze taki zapis:

"Aby zawrzeć umowę najmu okazjonalnego, właściciele muszą dysponować prawem własności do lokalu. Jednak, po stronie wynajmujących, oprócz tych posiadających prawo własności, mogą znaleźć się także posiadacze spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu tyle że muszą oni uzyskać zgodę spółdzielni, jak również, posiadacze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, mimo tego że właścicielem formalnym jest spółdzielnia. "

Czyli teoretycznie Wynajmujący musi być właścicielem lokalu, który chce wynająć.
Załóżmy że ma to pełnomocnictwo, nie chce mnie oszukać, wszystko jest w porządku. Czy ta umowa jest w ogóle ważna?

konto usunięte

Temat: Umowa najmu okazjonalnego; ważność umowy; oszustwo?

Za mało szczegółów i za mała precyzja by odpowiedzieć jednoznacznie, ...

... ale zazwyczaj - jeśli żadna ze stron nie podważa umowy - to do czasu aż pójdzie na noże nie ma żadnych problemów.

Jeśli chcesz mieszkać spokojnie - dopełnij swoich obowiązków... a później poproś o dane.

Jeśli chcesz narobić kłopotów - odczekaj zdaje się 14 dni i zgłoś do Urzędu Skarbowego...

EDIT: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/393603,niesolidn...
"Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów za właściciela należy uważać wynajmującego lub inną osobę, z którą wiąże lokatora stosunek prawny uprawniający go do używania lokalu. Może nim być więc także osoba posiadająca spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych nie stwarza też przeszkód, aby wynajmowali lokale także członkowie posiadający prawa spółdzielcze lokatorskie. "Jerzy Bielec edytował(a) ten post dnia 20.10.10 o godzinie 00:52
Ewa Z.

Ewa Z.
http://www.youtube.c
om/watch?v=u5HRzaOFh
ec

Temat: Umowa najmu okazjonalnego; ważność umowy; oszustwo?

>>
Czyli teoretycznie Wynajmujący musi być właścicielem lokalu, który chce wynająć.
Załóżmy że ma to pełnomocnictwo, nie chce mnie oszukać, wszystko jest w porządku. Czy ta umowa jest w ogóle ważna?


umowa najmu okazjonalnego ma to do siebie jest opodatkowana podatkiem ryczałtowym ale zeby tak bylo musi ona spelniac okreslone kryteria tzn. zawarta na czas nie dluzszy niz 10 lat i zgloszona z wymienionymi przez Ciebie zalacznikami do US

zalaczniki sporzadza sie u notariusza,

Tresc umowy a nie tytuł decyduje o faktycznie zawartej umowie.

Pelnomocnictwo do wynajmu sporzadzone na pismie jest prawidlowe i stanowi jeden z zalacznikow do umowy pomiedzy najemca a wynajmujacym

Adres wynajmujacego powinien byc wpisany w dowodzie osobistym (w przypadku jego zmiany - w terminie 3 m-cy zobowiazny jest go wymienic - inaczej z mocy prawa dowod jest niewazny - mozna zastapic paszportem i oswiadczeniem o miejscu zamieszkania - tutaj nie ma problemow)

Jednym slowem - umowa jest wazna, jesli od niej odstapisz mozesz sie liczyc z kosekwencjami wynikajacymi z umowy oraz na zasadach ogolnych - naprawienie wyrzadzonej szkody (to dziala w dwie strony wynajmujacego i najemcy)

najprosciej sprawdzic wiarygodnosc takiej osoby :

1)prosisz o nr ksiegi wieczystej dla lokalu,

2)http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html - tu sprawdzasz dział II tam znajdziesz wlasciciela,

3) ksiazka telefoniczna/google/panorama firm/itp itd:) i szukasz nr telefonu do tak owego;) moze troche zajac - mozesz tez poprosic nr od wynajmujacego ( w dziale II znajdziesz tez informacje o rodzicach wlasciciela tzn ich imiona oraz pesel - wiec latwo zweryfikowac z kim rozmawiasz:)
pamietaj pesel - pierwsze 6 cyfr to data urodzenia przedostatnia zas to cyfra kontrolna - 0 i parzyste liczby oznacza kobiete,

4) glowa do gory nie wszyscy sa oszustami - mysl pozytywnie, urzadzaj sie milo i mieszkaj, nie szukaj nadmiaru problemow tam gdzie ich nie ma:)

konto usunięte

Temat: Umowa najmu okazjonalnego; ważność umowy; oszustwo?

Ufff, teraz jestem spokojniejszy, bardzo dziękuję za porady :)
Może faktycznie to tylko moje paranoje ;)

Zdziwił mnie fakt, że najpierw lokal miał być od zaraz, potem nagle coś się zmieniło i mieliśmy czekać do końca miesiąca, potem zauważyłem w umowie zapis, że to ja mam pokryć ubezpieczenie mieszkania (na szczęście usunęliśmy ten zapis), a dopiero przy samym podpisaniu umowy Pan oznajmił, że tak właściwie to nie on jest właścicielem tylko jego mama.

Fakt, poproszę o ten nr księgi i kserokopię jego dowodu osobistego/pełnomocnictwa do wynajmu, bo tych papierków w sumie nawet nie widziałem (tak, wiem, to naiwne, podpisałem umowę, ale nie wiem czy ma prawo do lokalu, ale jeśli teraz go poproszę i się okaże, że go nie ma, to umowa i tak nie jest ważna, a ja pieniążków mu nie wpłaciłem jeszcze, więc chyba nic mi nie grozi).

Jeszcze raz bardzo dziękuję Panie Jerzy i Pani Ewo za porady, wydaje mi się, że wszelkie wątpliwości zostały rozwiane na chwilę obecną :)

Mam nadzieję, że przy wymienianiu się załącznikami/dokumentami nie będzie już żadnych zgrzytów i nie będę musiał odświeżać tematu :) Ma Pani rację, Pani Ewo, będę dobrej myśli :)

Pozdrawiam!



Wyślij zaproszenie do