Zbigniew G.

Zbigniew G. HVACR HIBERNUS s.c.

Temat: Umowa lajalnościowa

witam. jeśli kogoś moge prosić o rade to chętnie wysłucham.

Problem jest nastepujący, od czerwca do wrzesnia pracowałem no okresie próbnym, w pewnej firmie. podpisalem lojalkę. Ja sam nie podpisałem kolejnej umowy na stałe - zrezygnowałem z tej pracy. Lojalka obowiązywała w trakcie stosunku pracy i rok po jego ustaniu. Jej treść wymagała od pracodawcy placenia odszkodowania za dotrzymanie umowy lojalnościowej. Od września do grudnia nie dostałem ani zlotówki. Wysłałem ponaglenie, to przysłali rozwiązanie lojalki z dniem 16 grudnia. A co z kasą za okrez od wrzesnia do 16 grudnia? umowa o prace juz ustala a lojalka obowiązywala i wywiązałem się z niej ok. CZy przysluguje mi ta kasa?? Dziękuje za pomoc i wskazówki.
Mikołaj Skajewski

Mikołaj Skajewski radca prawny -
partner Legalis
Kancelaria Radców
Prawnych...

Temat: Umowa lajalnościowa

Wyrok

z dnia 8 lutego 2007 r.

Sąd Najwyższy

II PK 159/06
W orzecznictwie Sądu Najwyższego utrwalił się pogląd, że zamierzając osiągnąć skutek w postaci zwolnienia z obowiązku wypłaty odszkodowania pracodawca musi zawrzeć z byłym pracownikiem stosowne porozumienie rozwiązujące umowę o zakazie konkurencji. Strony mogą także w umowie o zakazie konkurencji przewidzieć możliwość jej rozwiązania przed upływem terminu, na jaki umowa została zawarta, na przykład w drodze wypowiedzenia albo w razie ziszczenia się warunku rozwiązującego (art. 89 k.c. w związku z art. 300 k.p.), przykładowo przez zawarcie w umowie postanowienia, że zwolnienie pracownika z zakazu konkurencji, spowodowane ustaniem przyczyn uzasadniających taki zakaz, wywoła skutek w postaci wygaśnięcia umowy lub wreszcie przez zobowiązanie się pracodawcy do wypłaty odszkodowania pod pewnymi warunkami. Do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy może również zostać wprowadzone prawo odstąpienia od niej (art. 395 k.c.), o ile nie pozostaje to w sprzeczności z zasadami prawa pracy (art. 300 k.p.), rozumianymi jako ogólne normy mające zasadnicze znaczenie dla tej gałęzi prawa.
Warunki umowy o zakazie konkurencji nie mogą być tak ustalone, aby umożliwiały pracodawcy w każdej dogodnej dla niego chwili i bez wskazywania jakiegokolwiek powodu doprowadzenie swoim jednostronnym oświadczeniem do ustania obowiązywania umowy i uwolnienia się od zapłaty odszkodowania. Taka sytuacja pozostawia bowiem pracownika w czasie trwania umowy w stanie ciągłej niepewności i w sposób istotny ogranicza nie tylko swobodę podjęcia innego zatrudnienia, ale także możliwość przygotowania się do podjęcia zgodnej z kwalifikacjami działalności zarobkowej. Warunki i podstawy realizacji przez pracodawcę takiego uprawnienia muszą być zatem przez strony wyraźnie określone w postanowieniach umowy. Z jednej strony zapewni to pracownikowi względną stabilizację, wyrażającą się tym, że skrócenia czasu trwania umowy o zakazie konkurencji będzie mógł się spodziewać tylko w razie wystąpienia ściśle określonych w umowie sytuacji, z drugiej zaś spowoduje, że pracodawca będzie musiał liczyć się z okolicznością, iż rozwiązanie umowy o zakazie konkurencji przed terminem, na jaki umowa ta została zawarta, wywrze skutek tylko wówczas, gdy spełnią się przesłanki i warunki uzgodnione wcześniej przez strony i że w razie sporu, to do pracodawcy będzie należało wykazanie, iż przyczyną wcześniejszego rozwiązania umowy była przyczyna z góry w umowie przewidziana.

Wyrok

z dnia 28 marca 2002 r.

Sąd Najwyższy

I PKN 6/01
1. Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (klauzula konkurencyjna) jest normatywnie ukształtowana jako umowa terminowa. Przepisy kodeksu pracy nie przewidują możliwości jej wcześniejszego rozwiązania w drodze jednostronnych czynności pracodawcy. Może więc być rozwiązana przed upływem terminu tylko wtedy, gdy strony, zawierając umowę, uzgodniły dopuszczalność jej rozwiązania czynnościami jednostronnymi lub gdy w czasie trwania zakazu konkurencji (obowiązywania umowy) porozumieją się co do jej ustania.

Wyrok

z dnia 26 lutego 2003 r.

Sąd Najwyższy

I PK 139/02

W czasie trwania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia strony mogą zmienić swoje zobowiązania, a nawet rozwiązać taką umowę. Mogą w szczególności wprowadzić do takiej umowy postanowienia dopuszczające jej rozwiązanie za wypowiedzeniem pracodawcy, jednak pod warunkiem wskazania okoliczności stanowiących przesłanki wypowiedzenia.

Tak więc wszystko zależy od umowy o zakazie konkurencji, którą zawarłeś z pracodawcą. Jeżeli nie określiliście w niej w sposób szczegółowy przypadków umożliwiających wcześniejsze rozwiązanie, to moim zdaniem możesz dochodzić odszkodowania za cały okres, w którym zakaz konkurencji miał obowiązywać - czyli za cały rok, a nie tylko za wrzesień - grudzień. Powyższe orzeczenia będą bardzo przydatne w przypadku ewentualnego sporu z pracodawcą.

warto zajrzeć tu:
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/395795,kiedy_pra...

i tu

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/6614,odszkodowan...

i np. tu

http://e-rachunkowosc.pl/artykul.php?view=614

pozdrawiamMikołaj Skajewski edytował(a) ten post dnia 05.02.10 o godzinie 23:55
Zbigniew G.

Zbigniew G. HVACR HIBERNUS s.c.

Temat: Umowa lajalnościowa

Niestety w umowie jst wyszczególnione,ze pracodawca moze z miesiecznym wypowiedzeniem rozwiązac lojalkę. No ale o kase za ten okres bede walczył. A czy stosowny prawnie jest zapis w lojalce,ze wszelkie spory dotyczące tej umowy rozwiązywane będę w sądzie właściwym dla siedziby pracodawcy?

Dziękuje za obszerną pomoc i pozdrawiam
Mikołaj Skajewski

Mikołaj Skajewski radca prawny -
partner Legalis
Kancelaria Radców
Prawnych...

Temat: Umowa lajalnościowa

co do właściwości sądu, to moim zdaniem takie postanowienie jest dopuszczalne. Podstawa:
Art. 46. § 1 kpc Strony mogą umówić się na piśmie o poddanie sądowi pierwszej instancji, który według ustawy nie jest miejscowo właściwy, sporu już wynikłego lub sporów mogących w przyszłości wyniknąć z oznaczonego stosunku prawnego. Sąd ten będzie wówczas wyłącznie właściwy, jeżeli strony nie postanowiły inaczej lub jeżeli powód nie złożył pozwu w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Strony mogą również ograniczyć umową pisemną prawo wyboru powoda pomiędzy kilku sądami właściwymi dla takich sporów.

"...w umowie jst wyszczególnione,ze pracodawca moze z miesiecznym wypowiedzeniem rozwiązac lojalkę..."

a czy zostały wskazane okoliczności stanowiące przesłanki wypowiedzenia?? czy jest tylko goły zapis, że pracodawca może rozwiązać umowę za miesięcznym wypowiedzeniem?Mikołaj Skajewski edytował(a) ten post dnia 08.02.10 o godzinie 19:26
Zbigniew G.

Zbigniew G. HVACR HIBERNUS s.c.

Temat: Umowa lajalnościowa

fragment ten brzmi: "Pracodawca w każdym czasie uprawniony jest, do wypowiedzenia niniejszej umowy z zakresie zakazu konkurencji po ustaniu umowy o pracę...(tu o formie zawiadomienia i terminach)...; w szczególności w przypadku gdy:
- ustaną przyczyny uzasadniające stosowanie zakazu konkurencji
- gdy pracodawca zaprzestanie działalności w zakresie w jakim pracownik świadczył pracę na rzecz pracodawcy.".Zbigniew G. edytował(a) ten post dnia 16.02.10 o godzinie 14:32
Zbigniew G.

Zbigniew G. HVACR HIBERNUS s.c.

Temat: Umowa lajalnościowa

up
Mikołaj Skajewski

Mikołaj Skajewski radca prawny -
partner Legalis
Kancelaria Radców
Prawnych...

Temat: Umowa lajalnościowa

:D
Qrcze, tak na szybko, w oparciu o to co wiem, to wezwał bym pracodawcę do zapłaty odszkodowania za cały okres zakazu konkurencji - za cały rok. I takie samo żądanie wniósł do Sądu Rejonowego (gdy dochodzone pozwem roszczenie nie przekroczy 75 tys. zł) abo Okręgowego (powyżej 75 tys. zł). Postępowanie w pierwszej instancji jest wolne od opłat (do 50 tys. zł, powyżej 50 tys zł - opłata wynosi 5 % od tego co żądasz, nie mniej niż 30 zł). Jednak należy pamiętać, iż w przypadku, gdy były pracodawca będziereprezentowany przez adwokata/radcę prawnego, sąd w wyroku - w razie częściowego przyznania racji (tj. w przypadku uznania za zasadne odszkodowania za kilka miesięcy i odmowie przyznania racji co do pozostałych miesięcy) może Cie obciążyć kosztami zastępstwa procesowego.

no i zastanowił bym się nad skorzystaniem z usług profesjonalnego prawnika, który mając wgląd w dokumenty, pochyliłby się nad sprawą i trochę pokombinował:)Mikołaj Skajewski edytował(a) ten post dnia 21.02.10 o godzinie 21:50
Zbigniew G.

Zbigniew G. HVACR HIBERNUS s.c.

Temat: Umowa lajalnościowa

Dzięki bardzo. Niedługo umowę przejży prawnik. Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Umowa lajalnościowa

Podziel się wiedzą :)

Następna dyskusja:

umowa doradztwa finansowego




Wyślij zaproszenie do