Temat: ugoda przed sadem
Sąd może uznać ugodę za niedopuszczalną, jeżeli jej treść jest niezgodna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa. Jeżeli jest Pan w stanie udowodnić, że występuje któraś z przesłanek, może Pan spróbować powiadomić o tym sąd orzekający w sprawie (powinien Pan podać sygnaturę sprawy). Podejrzewam jednak, że sąd już uznał dopuszczalność ugody i stała się ona ostateczna.
Ugoda staje się ostateczna z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia umarzającego postępowanie w związku z jej zawarciem. Postanowienie to uprawomocni się, jeśli w terminie 7 dni od daty doręczenia albo od daty ogłoszenia postanowienia nie zostanie wniesione zażalenie.
W wypadku uprawomocnienia się postanowienia, pozostaje Panu powództwo o ustalenie nieważności ugody (jeśli ugoda jest sprzeczna z ustawą, z zasadami współżycia społ. albo zmierza do obejścia ustawy) albo skarga pauliańska uregulowana w Tytule X Kodeksu cywilnego:
Art. 527.
§ 1. Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.
§ 2. Czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności.