Temat: Udziały w spółkach - jak sprawa się przedstawia?
Odnośnie drugiego pytania - "spółka ABC zmieni się w spółkę z o.o."
Jeżeli ma Pan na myśli przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o.o.
Takie przekształcenie to zmiana formy organizacyjno-prawnej spółki z jednoczesnym "zachowaniem ciągłości podmiotowej" uczestników przekształcenia (co oznacz, iż zachowana zostaje tożsamość praw oraz obowiązków podmiotu przekształconego). Prawo dopuszcza możliwość przekształcenia każdej spółki, bez względu na jej rodzaj.
Nie ma przeszkód, aby dokonać przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową (wyjątek dotyczy jedynie spółki w likwidacji, która rozpoczęła proces !podziału majątku! oraz spółki w upadłości).
art. 551 § 2. Spółka cywilna może być przekształcona w spółkę handlową, inną niż spółka jawna. Przepis ten nie narusza przepisów art. 26 § 4-6.
§ 3. Do przekształcenia, o którym mowa w § 2 zdanie pierwsze, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące przekształcenia spółki jawnej w inną spółkę handlową, z tym że do skutków przekształcenia stosuje się art. 26 § 5.
Wspólnicy spółki przekształcanej nie mają obowiązku wyrażenia zgody na przekształcenia ani zgody na swój udział w spółce przekształconej. Wspólnik (po odpowiednim wezwaniu) ma obowiązek złożyć oświadczenie dotyczącego jego zamiaru uczestniczenia w spółce przekształconej (termin miesięczny od dnia powzięcia uchwały o przekształceniu). Wspólnik / wspólnicy mogą również złożyć takie oświadczenie w dniu podjęcia uchwały o przekształceniu (jeżeli natomiast złożą takie oświadczenie prze podjęciem uchwały o przekształceniu, będzie ono nieważne).
w przypadku, gdy wspólnik nie ma zamiaru uczestniczyć w spółce przekształconej i złoży takie oświadczenie przysługuje mu roszczenie o wypłatę kwoty odpowiadającej wartości jego udziałów.
Po przekształceniu spółce przekształconej ex lege (z mocy samego prawa) przysługują wszystkie prawa oraz obowiązki spółki przekształconej.