Krystyna Kieć sprzedawca, sklep
Piotr
Laskowski
Nikt, do kogo
zwrócisz się o
pomoc, nie wykryje
żadnego b...
Temat: szkolenie pracownika
Wstępnie :Pracownikowi należy się zwrot kosztów podróży.
Pracownik ma prawo do dnia wolnego w innym terminie.
ale to wszystko jest oczywiście uzależnione od wielu innych czynników....
Krystyna Kieć sprzedawca, sklep
Temat: szkolenie pracownika
czy mozesz mi napisać jakie czynniki na to maja wpływ jeżeli w umowie o pracę nie ma wzmianki o szkoleniach czy też zwrotach za szkolenia przez pracownika
Piotr
Laskowski
Nikt, do kogo
zwrócisz się o
pomoc, nie wykryje
żadnego b...
Temat: szkolenie pracownika
Jeżeli w umowie nie ma wzmianki to nic nie szkodzi kodeks pracy, kodeks cywilny i inne ustawy regulują nie uregulowane kwestie w umowie lub też regulaminie pracy.Uzaleznione jest od np. tego jaki rodzaj umowy jest podpisany z pracownikiem, o pracę, zlecenie itp. ? oraz pare innych podobnych czynników.
Jeżeli dobrze rozumiem to : wysyła się pracownika w przysługującym mu dniu wolnym na szkolenie, gdzie normalnie nie musiałby się stawiac w pracy, na szkolenie na którym normalnie będzie wykonywał czynnosci związane bezposrednio z jego praca, bo uczestnictwo w szkoleniu wlicza sie normalnie do czasu pracy i szkolenie to jest bezpośrednio zwiazane z pracą, którą wykonuje lub będzie wykonywał, to nie widze powodów w takiej sytuacji zeby pracownikowi nie zwracać kosztów podróży z i do miejsca pracy oraz żeby nie mógł odebrac dnia wolnego w innym terminie ?
Aneta
S.
trener, doradca
zawodowy, coach
Temat: szkolenie pracownika
krystyna kieć:
Pracodawca wysyła pracownika w dniu wolnym na szkolenie do siedziby firmy oddalonym od miejsca pracy 150 km ,jest to szkolenie jednodniowe ,czy pracownikowi nalezy sie zwrot kosztów podróży ,czy ma prawo do dnia wolnego jeżeli w tym czasie w grafiku jest zaznaczony dzień wolny.
Art. 128 par. 1 kodeksu pracy, definiuje czas pracy jako czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Czas szkolenia nie jest więc czasem pracy. W tym czasie pracownik nie jest przecież w dyspozycji pracodawcy, czyli w gotowości do wykonywania zadań, które wynikają z umowy o pracę.
Zastępca dyrektora Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy, Piotr Wojciechowski informuje, że pracodawca wysyłając pracownika na szkolenie w sobotę, która jest dla niego dniem wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, nie ma obowiązku udzielić pracownikowi dnia wolnego w zamian za taką sobotę. Uważa on, że pracownik nie wykonywał bowiem pracy, tylko odbywał szkolenie. Art. 1513 kodeksu pracy mówi, że dzień wolny od pracy należy się pracownikowi, który ze względu na szczególne okoliczności wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Szkolenie nie jest wykonywaniem pracy.
Eksperci inspekcji pracy twierdzą, że jest wyjątek od tej zasady. Czas szkolenia zaliczany jest do czasu pracy, jeżeli szkolenie przypada w normalnych godzinach pracy pracownika."
http://dlafirmy.info.pl/884.htm
Co z kosztami przejazdu? Wszystko zależy od tego, jaki charakter ma wyjazd poza miejsce zamieszkania pracownika. Jeżeli udział w szkoleniu to polecenie przełożonego, wówczas należałoby traktować udział w takim szkoleniu jako swoistą delegację (podróż służbową). Wówczas pracodawca pokrywa koszty związane z dojazdem na szkolenie oraz koszty związane z utrzymaniem pracownika w trakcie tej podróży. Podróż służbowa uregulowana jest w art. 775 kodeksu pracy oraz dwóch wydanych na jego podstawie rozporządzeniach. Pracownikowi, który na polecenie pracodawcy wykonuje zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Jeśli natomiast brak jest wskazań do tego, aby ocenić taki wyjazd jako podróż służbową, wówczas należałoby odpowiedzieć negatywnie. W takim przypadku uznaje się bowiem, że pracownik bierze udział w określonym szkoleniu z własnej woli – wobec czego koszty uczestnictwa w takim szkoleniu obciążają wyłącznie jego."
http://www.oficynamm.pl/porada.php?id=250
Osobiscie notorycznie jestem wysylana na szkolenia w dniach wolnych od pracy i nie otrzymuje za to wolnego, natomiast mam zwrot kosztow podrozy.
Piotr
Laskowski
Nikt, do kogo
zwrócisz się o
pomoc, nie wykryje
żadnego b...
Temat: szkolenie pracownika
Pani krystyna Kiec podała za mało informacji, dotyczących tej sprawy, wobec czego mozna zakładac, że chodzi o prace 40 godzinnym tygodniu pracy, gdzie sobota to dzień wolny i takie założenie przyjąłem, ale nie musi to byc zgodne z prawda.Zgadza sie że pracodawca wysyłając pracownika na szkolenie w przyslugujacym mu dniu wolnym od pracy,np. w sobotę, nie musi mu w zamian udzielic dnia wolnego,
ALE :
k.p.- czy w tej sytuacji chodzi o szkolenie BHP - które jest obowiązkowe dla pracownika, wlicza sie do czasu pracy i przysługuje dzień wolny lub uregulowanie za godziny nadliczbowe, czy jednak chodzi o inny rodzaj szkolenia ? - ja przyjałem wstepnie że BHP, akurat jest jednodniowe
- art. 133 k.p. - czy czas przebywania na szkoleniu z polecenia pracodawcy nie narusza przypadkiem 35 godzinnego nieprzerwanego okresu odpoczynku przysługujacego pracownikowi raz w tygodniu ?
- czy obowiązek szkolenia wynika z umowy o pracę, postanowien ogólnych obowiązujących w regulaminie u danego pracodawcy, postanowien układu zbiorowego pracy ?
- czy takie szkolenie stanowi element obowiązków pracowniczych ?
Proszę tylko nie odpowiadac co wypada a co nie wypada ustalac z pracodawcą, bo to akurat jest oczywiste, że przy wnikaniu w najmniejsze niuanse pracodawca będzie zawsze na nas krzywo patrzył, ale tu akurat rozmawiamy czysto przepisowo
pozdrawiam
Piotr
Podobne tematy
-
Bezpłatne porady prawne » zmiana zakrsu czynności pracownika -
-
Bezpłatne porady prawne » Zgon pracownika -
-
Bezpłatne porady prawne » Prośba o pomoc (dane pracownika) -
-
Bezpłatne porady prawne » System wynagradzania i karania pracownika -
-
Bezpłatne porady prawne » śmierć pracownika -
-
Bezpłatne porady prawne » wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika -
-
Bezpłatne porady prawne » Dodatek za pracę na II zmianie pracownika nie... -
-
Bezpłatne porady prawne » Porozumienie zmieniające czy pozbycie się tą drogą... -
-
Bezpłatne porady prawne » karta pracy pracownika -
-
Bezpłatne porady prawne » czy pracodawca ma obowiazek informowac o zajeciu... -
Następna dyskusja: