Agnieszka Olszewska

Agnieszka Olszewska specjalista ds
sprzedaży, PPHU

Temat: swiadectwo pracy

witam

Mam takie pytanie. Zostałam zwolniona dyscyplinarnie. Wniosłam sprawę do sądu i sprawę tą wygrałam. Odbyła się tylko jedna sprawa na której zawarłam ugodę z byłym pracodawcą polegającą na tym że wypłacił mi 3-miesięczne odszkodowanie (ponieważ zgodnie z prawem powinnam w razie konieczności zostać zwolniona za 3miesiecznym wypowiedzeniem ponieważ w firmie tej pracowałam ponad 7 lat bez przerwy) oraz na tym że pracodawca musiał zmienić mi świadectwo pracy ze zwolnienia dyscyplinarnego na zwolnienie za wypowiedzeniem przez pracodawcę. Otrzymałam wyrok sądu (ugodę) w którym nie ma żadnych informacji o tym jak powinno wyglądać poprawione świadectwo pracy i jakie powinny być art. prawidłowe wpisane. Poprawionego świadectwa jeszcze nie otrzymałam. Chciałabym więc wiedzieć czy na tym poprawionym świadectwie pracy powinna być taka formułka wpisana: ' stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy o pracę na podstawie wypowiedzenia umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia art. 30par. 1 pkt. 2 KP + dopisek przez pracodawcę oraz art. 36 par. 1 pkt 3 kp" - czy to jest prawidłowe brzmienie jeśli dotyczy to ugody sądowej czy jakoś inaczej powinno być to na świadectwie zapisane? Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: swiadectwo pracy

Pracodawca wystawia nowe (sprostowane) świadectwo pracy nie później niż w ciągu trzech dni od uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie. Świadectwo pracy będzie miało ,,nową" - bieżącą datę. Będzie różnić się tylko zmienionym zapisem dotyczącym trybu rozwiązania stosunku pracy.
Zapis: ''stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy o pracę na podstawie wypowiedzenia umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia art. 30 par. 1 pkt. 2 KP - wypowiedział pracodawca" - jest poprawny. Chociaż np. ,,wypowiedział pracodawca, z zachowaniem okresu wypowiedzenia, art. 30 par. 1 pkt 2" też jest poprawny. Chodzi, o to żeby był wskazany odpowiedni tryb: rozwiązanie za wypowiedzeniem i wskazana podstawa prawna (art. 30 par. 1 pkt 2) oraz strona, która dokonała wypowiedzenia tu: pracodawca. Nie powołuje się art. 36 w świadectwie pracy.
Co do uprawomocnienia się wyroku:
Orzeczenie sądu staje się prawomocne, jeżeli nie przysługuje od niego żaden środek zaskarżenia. Środkiem zaskarżenia, który uniemożliwia uprawomocnienie się wyroku jest apelacja (składana od wyroku pierwszej instancji). Apelację wnosi się do sądu w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku wraz z uzasadnieniem (na sporządzenie uzasadnienia sąd ma tydzień czasu od dnia złożenia wniosku). Jeżeli strona nie składała wniosku o uzasadnienie wyroku, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia (uzasadnienia można żądać w terminie tygodniowym od ogłoszenia sentencji wyroku). Wyrok staje się prawomocny, jeżeli żadnej ze stron nie przysługuje środek zaskarżenia. W zawiązku z tym, jeżeli jedna ze stron złoży wniosek o uzasadnienie wyroku, a druga tego nie uczyni, wyrok uprawomocni się dopiero wtedy, gdy upłynie termin na wniesienie apelacji przez stronę, która złożyła wniosek o uzasadnienie wyroku. Jeżeli żadna ze stron nie złoży wniosku o uzasadnienie wyroku wyrok stanie się prawomocny po upływie trzech tygodni od dnia ogłoszenia sentencji wyroku. Jeżeli wyrok był ogłoszony w poniedziałek, termin na wniesienie apelacji mienie również w poniedziałek, a więc dopiero we wtorek, po upływie trzech tygodni, wyrok stanie się prawomocny.Ten post został edytowany przez Autora dnia 16.04.14 o godzinie 13:07
Agnieszka Olszewska

Agnieszka Olszewska specjalista ds
sprzedaży, PPHU

Temat: swiadectwo pracy

Pani Anno

Dla mnie te sprawy są skomplikowane, były pracodawca twierdzi że jeszcze musi być w świadectwie jakiś dopisek że to przez ugodę w sądzie doszło do takiego rozwiązania umowy o pracę. Szczerze mówiąc dowiadywałam się jeszcze w innym miejscu o ta sytuację i również potwierdzono mi że taki zapis powinien być na świadectwie pracy i nie musi być żadnej informacji że to ugoda sądowa. Tak jak pisałam świadectwa jeszcze nie otrzymałam ale jak już je otrzymam to właśnie chciałam mieć pewność jak powinien brzmieć prawidłowy tryb rozwiązania tej umowy żeby już zakończyć tą sprawę i nie prosić ciągle byłego pracodawcy o nanoszenie zmian. Dlatego bardzo dziękuję Pani za pomoc w mojej sprawie.

Agnieszka

konto usunięte

Temat: swiadectwo pracy

Pani Agnieszko,
w świadectwie pracy nie może być żadnych adnotacji o tym, że jest to świadectwo pracy sprostowane w wyniku ugody sądowej lub wyroku sądowego. Pracodawca nie ma prawa zamieszczać takich informacji. Gdyby jednak kreatywny były pracodawca próbował wcisnąć Pani takie świadectwo pracy - proszę stanowczo odmawiać przyjęcia. Tego typu zapiski mogą być różnie interpretowane przez Pani przyszłych pracodawców - na Pani niekorzyść.
,,Stare" świadectwo powinno być zniszczone - powinna Pani zwrócić pracodawcy swój egzemplarz.
Gdyby były problemy z uzyskaniem właściwie wystawionego świadectwa pracy zawsze może Pani prosić o interwencję w Inspekcji Pracy. Zwłoka w wystawieniu świadectwa pracy jest wykroczeniem karanym grzywną.
Agnieszka Olszewska

Agnieszka Olszewska specjalista ds
sprzedaży, PPHU

Temat: swiadectwo pracy

Pani Aniu że tak sobie pozwolę napisać :)

Naprawdę jestem Pani bardzo wdzięczna za pomoc i udzieloną mi poradę w tym zakresie. Teraz jestem pewna co mi się należy i na pewno nie pozwolę być oszukana po raz kolejny. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za Pnia rady.

Agnieszka
Agnieszka Olszewska

Agnieszka Olszewska specjalista ds
sprzedaży, PPHU

Temat: swiadectwo pracy

Dzień dobry Pani Aniu

Jednak potrzebuje jeszcze raz pomocy od Pani cały czas w sprawie tego nieszczęsnego świadectwa pracy - chodzi o to że były pracodawca upiera się przy swoim wpisie na świadectwie czyli: stosunek pracy został rozwiązany przez pracodawcę z zachowaniem ustawowego okresu wypowiedzenia art. 97 par. 3" czy to w mojej sytuacji jest zgodne z prawem czy takie świadectwo moge przyjąć czy jednak powinien być taki art. o jakim wcześniej z Panią pisałam? Bardzo prosze o pomoc bo nie mogę zakończyć tej sprawy.

Agnieszka

konto usunięte

Temat: swiadectwo pracy

Pani Agnieszko,
Wzór świadectwa pracy oraz jego szczegółowa treść uregulowana jest w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania.
Zgodnie z paragrafem 5. pkt. 4.,, Jeżeli orzeczenie (sądowe), o którym mowa w ust. 3, zostało wydane w związku z rozwiązaniem przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu w tym trybie umów o pracę, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi, w terminie określonym w ust. 2, nowe świadectwo pracy zawierające informację o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę, powołującą art. 97 § 3 Kodeksu pracy."
W tym przypadku powołanie art. 97 par. 3 nie jest błędem ze strony pracodawcy. Pracodawca nie powinien tylko wpisywać innych adnotacji na świadectwie (np. o ugodzie).
Świadectwo pracy z takim zapisem może Pani spokojnie przyjąć.

pozdrawiam
Agnieszka Olszewska

Agnieszka Olszewska specjalista ds
sprzedaży, PPHU

Temat: swiadectwo pracy

Pani Aniu

Bardzo dziękuje za pomoc. Mam nadzieję że już zamknę tą sprawę raz na zawsze.

Pozdrawiam

Następna dyskusja:

umowa zlecenie a swiadectwo...




Wyślij zaproszenie do