Temat: Sprzedaż prawa do wyłącznego korzystania z miejsca...
Przepraszam bardzo, ale napisał Pan jednoznacznie:
Skuteczna sprzedaż takiego prawa może wymagać zgody pozostałych współwłaścicieli i/lub
dokonania zmiany wpisu w księdze wieczystej nieruchomości.
Teraz znowu twierdzi Pan, że
Jeśli garaż stanowi odrębny lokal niemieszkalny,
to potrzebna jest sprzedaż udziałów w jego współwłasności. I to właśnie miałem na myśli pisząc - w konwencji pytającego - o sprzedaży tego prawa.
Z powyższego wynika zatem następujący wniosek - sprzedaż udziałów w lokalu użytkowym (które określił Pan jedynie, w ramach konwencji narzuconej przez zadającego pytanie, mianem sprzedaży prawa do korzystania ze stanowiska postojowego w garażu) może wymagać zgody pozostałych współwłaścicieli. Ponawiam zatem pytanie z czego taka zgoda ma wynikać ?
O ile jest to podział quod usum to można go zmienić za zgodą pozostałych współwłaścicieli.
Nadal nie rozumiem do czego odnosi się to stwierdzenie o zgodzie współwłaścicieli na zmianę umownego sposobu korzystania z rzeczy. Poproszę o sprecyzowanie. Czyżby sugerował Pan, że możliwość korzystania z rzeczy tak jak zbywca, przez nabywcę udziału w lokalu użytkowym, wymaga zmiany umowy quoad usum ?
Zaskakuje mnie tylko, że po zakupie i wpisie do księgi wieczystej, sprzedać takiego prawa nie można bez sprzedaży lokalu, ale przed zakupem i wpisaniem do księgi developer może przydziałem miejsc rozporządzać w sposób zupełnie dowolny, np. do jednego lokalu przypisać 10 miejsc postojowych, a do innych żadnego.
Przy ustanowieniu odrębnej własności lokalu deweloper albo deweloper i pierwszy nabywca lokalu określają rodzaj, położenie i powierzchnię lokalu oraz pomieszczeń do niego przynależnych, jak też wielkość udziałów przypadających właścicielom poszczególnych lokali w nieruchomości wspólnej. Wówczas też następuje podział quoad usum, któy będzie obowiązywać tak długo, jak długo nie zostanie zmieniony.
Dokonując sprzedaży dalszych lokali deweloper sprzedaje udziały w lokalu użytkowym albo udziały w nieruchomości wspólnej. Nie może sprzedać więcej udziaów w nieruchomości wspólnej niż wynika z pierwotnie określonych udziałów. Może natomiast sprzedać więcej udziałów w lokalu użytkowym. Nawet sprzedając określoną wielkość udziału w nieruchomości wspólnej deweloper zawiera umowę quoad usum z nabywcą co do korzystania z przysługującego mu wyłącznie uprawnienia do korzystania z powierzchni określonych w pierwotnej umowie quoad usum [np. deweloper ma uprawnienie do wyłącznego korzystania z 10 miejsc postojowych w garażu (11 miejsce jest w wyłącznym korzystaniu przez innego właściciela lokalu), a w drodze czynności prawnej umawia się z kolejnym nabywcą, że ten będzie mógł korzystać z ośmiu z nich]. Deweloper nie sprzedaje wóczas tych miejsc postojowych. Nie znaczy to oczywiście, że później właściciele lokali nie będą mogli zawrzeć umowy określającej korzystanie z garażu w odmienny sposób.
Jeśli garaż nie stanowi odrębnego lokalu, tylko część nieruchomości wspólnej, to deweloper nie może pozbawić części właścicieli lokali współwłasności garażu. Nie może tego zrobić w drodze czynności prawnej. Wówczas ci właściciele lokali, którzy nie posiadają uprawnienia do korzystania z garażu, są nadal jego współwłaścicielami. Może nastąpić natomiast następcza zmiana umowy quoad usum, wskutek której uzyskają oni uprawnienie do korzystania z takiego garażu.
I skoro właśnie tak to działa, to dlaczego developerzy mają prawo do sprzedaży prawa do wyłącznego korzystania z takiego miejsca? Jakie przepisy o tym stanowią, skoro inne stanowią, że takiego prawa sprzedać nie można?
Deweloper, jako właściciel lokali niewyodrębnionych czy wyodrębnionych, ma wynikające z umowy quoad usum wyłączne prawo do korzystania z określonych miejsc postojowych (np. 10). Dotyczy to zarówno samego używania, jak i pobierania pożytków. Sprzedając kolejne lokale i związane z nimi udziały w nieruchomości wspólnej deweloper wcale nie musi, w drodze umowy z kolejnymi nabywcami, określać ich uprawnienia do korzystania z takich miejsc postojowych. Tym samym, pomimo nabycia lokalu i udziałów w nieruchomości wspólnej, właściciel taki nie będzie uprawniony do korzystania z garażu - dopóki właściciele lokali nie zmienią pierwotnej umowy quoad usum. A że ktoś płaci deweloperowi za coś, czym ten deweloer nie jest uprawniony wyłącznie rozporządzać, to całkiem inna bajka.