Izabela P.

Izabela P. Team Leader

Temat: Sprzedaz mieszkania na kredyt - jak sie zabezpieczyc

W akcie notarialnym będzie zawarta informacja, że kupujący zobowiązuje się zapłacić do ustalonego dnia na podany rachunek bankowy sprzedającego pieniędzy (z wyszczególnieniem pochodzenia pieniędzy czyli w tym wypadku z kredytu bankowego udzielonego przez konkretny bank + numer umowy kredytowej), natomiast sprzedający zobowiązuje się do wydania lokalu do ustalonego wcześniej dnia.

Poddanie się przez obie strony egzekucji na podstawie konkretnego artykułu kodeksu postępowania cywilnego, jeśli zobowiązanie nie zostanie spełnione, zostanie również zawarte w podpisywanym akcie notarialnym przeniesienia własności.
Hubert Bogenryter

Hubert Bogenryter Ekspert Hipoteczny

Temat: Sprzedaz mieszkania na kredyt - jak sie zabezpieczyc

rozwiązaniem jest transakcja za gotówkę płatne przy akcie (to daje pewność, ze nie będzie problemów), z tym, że trzeba znaleźć chętnego, a raczej obecnie to kupujący stawia warunki. Z drugiej strony sytuacje, w których są problemy, z wypłata kredytu nabywcy są bardzo rzadkie. Nie ma banku który wypłaci kredyt przed aktem...oczywiście fakt zapisania w akcie rygoru egzekucji art. 777 nie zmienia faktu, że własność jest przeniesiona...
Artur R.

Artur R. Prawnik, AiM
Nieruchomości
Kancelaria Prawna

Temat: Sprzedaz mieszkania na kredyt - jak sie zabezpieczyc

Kamil Szewczyk:
Może przesadzam, ale nikt ale to nikt nie powiedział jak się przed taką sytuacją uchronić.
Dajmy na to, że Kupujący podpisał już umowę kredytową z Bankiem (jesteśmy > już po cywilnej umowie przedwstępnej), umawiamy się do notariusza,
przenoszę własność, a Kupujący nie zanosi tego aktu do Banku i nie
uruchamia kredytu. Mieszkanie ma? Ma. To po co mu teraz kredyt?

Przed taką sytuacją nie da się uchronić.].
Nawet jeżeli kupujący udzielą Panu pełnomocnictwa do reprezentowania przed bankiem, to jeżeli "coś kombinują", w banku mogą złożyć oświadczenie o jego odwołaniu. Jedyne wyjście to sprzedaż za gotówkę albo ze środków własnych kupujących i zapłatą całej ceny przed podpisem notariusza.
W razie problemów z zapłatą można skorzystać z 777 kpc lub po prostu od umowy odstąpić w trybie art. 491 kc, ale to tylko początek procedury.

pozdrawiam
a.r.Artur R. edytował(a) ten post dnia 28.10.11 o godzinie 21:44

Temat: Sprzedaz mieszkania na kredyt - jak sie zabezpieczyc

Artur R.:
Przed taką sytuacją nie da się uchronić..

A do końca miałem nadzieję...Kamil Szewczyk edytował(a) ten post dnia 29.10.11 o godzinie 20:16

konto usunięte

Temat: Sprzedaz mieszkania na kredyt - jak sie zabezpieczyc

Kamil Szewczyk:
nikt ale to nikt nie powiedział jak się
przed taką sytuacją uchronić.
Powiedział. Czytaj.
Paweł Pelczar

Paweł Pelczar Radca Prawny /
Analityk kredytowy

Temat: Sprzedaz mieszkania na kredyt - jak sie zabezpieczyc

niektóre klauzule wymogu uruchomienia kredytu mogą być spełnione dopiero po przeniesieniu własności lokalu. Nie ma zatem możliowości poświadczenia iż spełniło się warunki uruchomienia kredytu.
Zawsze jest ryzyko, iż kupujący po podpisaniu aktu notarialnego nie uruchomi kredytu. Poza wspomnianym art. 777 kpc nie istnieje skuteczne wyeliminowanie ryzyka nieuregulowania płatności przez kupującego.
Prawde mówiąc to czy zawrzemy przedwstępną umowę w formie aktu notarialnego czy w formie pisemnej (bez aktu) czy w ogóle jej nie zawrzemy nie ma kompletnie znaczenia odnośnie ryzyka uruchomienia kredytu.
Notariusz wpisuje w umowie sprzedaży (ostatecznej) źródło pochodzenia środków niezbędnych na zakup. Do notariusza powinniśmy przyjść z już podpisaną umową kredytową. Nie jest to jednak gwarancja uruchomienia środków
ZAWSZE JEST RYZYKO I STRES
Borys K.:
Kazimierz Hermanowicz:
Borys K.:
A co mi ma dać rozbicie sprzedaży na dwie czynności notarialne, skoro Bank wypłaci kredyt dopiero jeśli dostanie akt notarialny przeniesienia własności?

Tyle lub aż tyle, że pierwsza czynność notarialna dotyczyłaby li tylko spełnienia warunków stawianych przez Bank, od których warunkuje on wypłatę kredytu, a druga, po spełnieniu warunków tej pierwszej, dopiero przenosiłaby prawo do własności nieruchomości.
Życzę powodzenia w szukaniu banku, który zgodzi się najpierw wypłacić kredyt, a potem dokończyć transakcję.

Nie zrozumiałeś istoty mojej wypowiedzi.

Pierwsza czynność to czynność administracyjna, w której kupujący notarialnie poświadcza wywiązanie się wobec Banku z wymogów przez niego stawianych. Chodzi o to by nie okazało się, że potencjalny kredytobiorca czegoś nie dopełnił względem Banku. Druga czynność notarialna po spełnieniu pierwszej to dopiero przeniesienie własności, wpisanie Banku do działu 4 i wypłata przez Bank kapitału na konto sprzedającego.

Następna dyskusja:

Potrzebuje porady jak sie b...




Wyślij zaproszenie do