Jadwiga M.

Jadwiga M. Właściciel, JAGMAL

Temat: Sprzedaz firmy

Dobry wieczór
...mam pytanie: czy mozna sprzedac firme jednoosobową?Ten post został edytowany przez Autora dnia 18.02.14 o godzinie 21:56
Maciej Hedrych-Ozimina

Maciej Hedrych-Ozimina IT - problem ? jaki
problem ? nowe
wyzwanie
+48_503_970_286

Temat: Sprzedaz firmy

raczej sprzedac srodki trwale, know-how biznesu, baze klientów, "przekazac" tajniki a potem zamknac swoja dzialalnosc lub zmienic profil.

konto usunięte

Temat: Sprzedaz firmy

Jadwiga M.:
...mam pytanie: czy mozna sprzedac firme jednoosobową?

W języku prawniczym firma, to nazwa pod którą przedsiębiorca prowadzi działalność. W przypadku osoby fizycznej jest to imię i nazwisko (+ ewentualne dodatki). Więc tak rozumianej firmy nie można sprzedać (no, może p. Wedel by się nie zgodził).

Można sprzedać przedsiębiorstwo albo jego część. W praktyce jednak nie bardzo wiem, jak miałoby to działać w przypadku osoby fizycznej. Ale były tu dyskusje i wypowiedzi takich, co upierają się, że nie ma problemu. Nie wiem, czy teoretyzują, czy przećwiczyli coś takiego w praktyce.

Oczywiście osoba fizyczna może sprzedać składniki swojego majątku* (niezależnie od tego czy wykorzystywane w DG, czy nie).

*pewne ograniczenia mogą wynikać z umów czy przepisów i np. sprzedaż bazy danych klientów osób fizycznych bez DG może być niemożliwa bez ich zgody. Podobnie cesja umów - bo dla kogoś może być ważne, że ma umowę na np. szkolenie kierowców swojej floty z p. X, znanym kierowcą rajdowym i z inną firmą nie chce gadać.Ten post został edytowany przez Autora dnia 18.02.14 o godzinie 22:25
Maciej Hedrych-Ozimina

Maciej Hedrych-Ozimina IT - problem ? jaki
problem ? nowe
wyzwanie
+48_503_970_286

Temat: Sprzedaz firmy

ja w 2007 roku pozbylem sie sieci komputerowej jako ISP. na zasadzie inwentaryzacja, wycena i odsprzedaż środków trwałych oraz ustalona cena w umowie , przepisanie umow z klientami [aneks do umowy, bo warunki techniczne/parametry sie nie zmienialy. Klienci, ktorzy mieli opory byli odpowiednio zachecani np lepsza opcja internetu za te sama cene. Przekazanie calej "operacji" i tajnikow sieci nowemu wlascicielowi..zapis w umowie o zakazie konkurencji [zebym nie zaczał od nowa cos budowac jako ISP na 12mcy]

po tym jak juz mialem zerowy stan srodkow trwalych - remanent i zamkniecie działalności w i KW 2008. Ksiegowo mi ksiegowa to rozliczyła.

Odpukac do dzis - ani ZUS ani US po nic sie nie zglaszaja - ale to byla b.mała DG..

Akurat u mnie wzgledy osobiste wpłynely na zamkniecie DG, a ze nie chcialem userow zostawic na lodzie przed faktem - ze nie bedzie netu - to sprzedałem sie "konkurencji"

Temat: Sprzedaz firmy

Można sprzedać przedsiębiorstwo czyli zorganizowany zespół składników zarówno materialnych, jak i niematerialnych służących do prowadzenia działalności gospodarczej (art. 55(1) k.c.). Ustawodawca wyliczył przykładowo w art. 55(1) k.c., co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, tj.:
• oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
• własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
• prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
• wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
• koncesje, licencje i zezwolenia;
• patenty i inne prawa własności przemysłowej;
• majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
• tajemnice przedsiębiorstwa;
• księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Sprzedaż przedsiębiorstwa jako zorganizowanej całości wymaga formy pisemnej z notarialnie poświadczonymi podpisami (art. 75 () par. k.c.)

Zbycie zarówno całego przedsiębiorstwa, jak i jego zorganizowanej części jest transakcją, względem której nie stosuje się przepisów art. 6 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą VAT). Oznacza to, że podatnik sprzedający takie przedsiębiorstwo nie ma obowiązku zapłaty podatku VAT z tego tytułu.

Następna dyskusja:

Urlop wychowawczy a likwida...




Wyślij zaproszenie do