Jacek S.

Jacek S. Zarządzanie procesem
budowlanym

Temat: Sprawa spadkowa po zmarłym 1988 roku

Witam.

Sprawa dotyczy spadku po zmarłych rodzicach. Matka (M) umarła jako pierwsza a ojciec (O) zmarł w 1988 roku. Małżonkowie mieli 3 dzieci (A, B, C) z których obecnie żyje dwójka zmarłe dziecko (C) było bezdziedzietną rozwiedzioną. Obecnie z pewnych powodów postanowili uporządkować sprawy związane z spadkiem po rodzicach, przy czym przedmiotem spadku jest mieszkanie. Ojciec w testamencie zapisał całośc swojego majątku córce (A). Obecnie mieszkanie użytkowane jest od wielu lat przez córkę osoby (A)

Pytania:

1. Jaka część spadku należy się dziecku (B) ?
2. Czy wnioskodawca (A) może żądać zasądzenia od uczestnika (B) pokrycia całości kosztów złożenia wniosku oraz zastępstwa procesowego zleconego przez (A) bez wiedzy i zgody (B)?
3. najważniejsze: zakładając, że w wyniku orzeczenia Sądu część spadku otrzymana przez (B) będzie znacząco mniejsza od (A), czy (A) może żądać spłaty swojej części spadku? A jeżeli tak to w jaki sposób można przeciwdziałać, tak by to (A) musiał spłacić (B)?
4. Czy jeżeli (B) zrzekłby sie swojej części na rzecz (A) będzie musiał płacić jakikolwiek podatek od spadku?
Z góry dziękuję za poradę.
Joanna  Miśkiewicz-Wędro wska

Joanna
Miśkiewicz-Wędro
wska
radca prawny, TRUST
Kancelaria Radcy
Prawnego Joanna
Miśk...

Temat: Sprawa spadkowa po zmarłym 1988 roku

1. dziecko B dziedziczy po matce 1/8. Jeśli nie podważy testamentu, to ma też prawo do zachowku w wysokości 1/2 udziału, który przypadłby mu od ojca (1/2 z 3/8 = 3/16)
2. postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku są postępowaniami nieprocesowymi, co do zasady każdy uczestnik ponosi własne koszty zastępstwa, opłatę sądową sąd waży w zależności jaki uczestnicy mieli interes w postępowaniu (jak duży)
3. przy dokonywaniu działu spadku sąd przyzna nieruchomość 1 osobie z obowiązkiem spłaty drugiej. Jeśli nikt nie będzie w stanie udźwignąć spłaty drugiego spadkobiercy, nieruchomość zostanie sprzedana, a pieniądze proporcjonalnie rozdzielone
4.nie
Anna L.

Anna L. Lepiej, żebyś
zapomniał i się
uśmiechał niż
pamiętał i by...

Temat: Sprawa spadkowa po zmarłym 1988 roku

Prawo do zachowku dawno uległo przedawnieniu.
Łukasz Obrał

Łukasz Obrał Radca prawny

Temat: Sprawa spadkowa po zmarłym 1988 roku

No niekoniecznie.

Jeżeli ojciec pozostawił testament, a ten nie został ogłoszony lub został ogłoszony nie więcej niż 5 lat od chwili obecnej licząc wstecz to roszczenie o zachowek po ojcu się nie przedawniło.

Art. 1007 § 1 KC - roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu.



Wyślij zaproszenie do