Temat: Spadek - Proszę o pomoc
Stosownie do art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego, zstępnym (dzieci, wnuki, itd.), małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).
Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia (art. 991 § 2 KC).
Według art. 993 KC, przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów i poleceń, natomiast dolicza się do spadku, stosownie do przepisów poniższych, darowizny uczynione przez spadkodawcę.
Art. 994 § 1 KC wskazuje natomiast, iż przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.
Stosownie do art. 1000 § 1 KC, jeżeli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może on żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny.
W pierwszej kolejności, stosownie do powyżej wskazanych przepisów, za zapłatę zachowku odpowiadają spadkobiercy. Jeżeli uprawniony do zachowku nie może otrzymać od spadkobierców należnego mu zachowku to zobowiązanymi są osoby, które otrzymały od spadkodawcy darowiznę doliczaną do spadku (tak jak brak żony ojca).
Jeżeli więc jest tak, że ojciec nie posiadał żadnego majątku w chwili śmierci to zobowiązanym do zapłaty zachowku jest brat żony ojca. Wynika to z tego, że darowiznę uczynioną przez ojca zalicza się do spadku po nim przy obliczaniu zachowku.
Należy jednak pamiętać, że roszczenie o zachowek przedawnia się z chwilą upływu 3 lat od ogłoszenia testamentu, a jeżeli spadkodawca nie pozostawił testamentu to z chwilą upływu 3 lat od śmierci spadkodawcy.