Emma K.

Emma K. IT security /
cybersecurity

Temat: Spadek - nabycie praw w sądzie, prawomocność i podatki

Witam,

chciałabym dowiedzieć się, jak wygląda sprawa spadkowa w Sądzie, czy należy się do niej jakoś przygotować? Czy potrzebuję znac wartość spadku, przynieść jakieś dokumenty?

Jestem jedyną spadkobierczynią, nabędę m.in. mieszkanie. Jak wygląda sprawa podatków? Czy gdy zgłoszę nabycie spadku w US nie będę musiała go płacić? Jak sprawa ma się w stosunku do ruchomości?

Bardzo proszę o jasną odpowiedź, gdyż czytanie wszystkich artykułów i przepisów przyprawiło mnie jedynie o ból głowy.

Dziękuję za pomoc.
Anna L.

Anna L. Lepiej, żebyś
zapomniał i się
uśmiechał niż
pamiętał i by...

Temat: Spadek - nabycie praw w sądzie, prawomocność i podatki

Należy złożyć wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Na sprawie sąd zapyta, czy w skład spadku wchodzą nieruchomości posiadające księgę wieczystą i gospodarstwo rolne.
Trzeba odczekać 3 tygodnie, odebrać prawomocne postanowienie, a następnie w ciągu 6. miesięcy zgłosić nabycie spadku w U.S. Na tej podstawie U.S. wyda decyzję o zwolnieniu z podatku.
W razie zbycia nieruchomości w ciągu 5 lat od dnia nabycia, należy zapłacić podatek dochodowy w wys. 19%, chyba że w ciągu 2. lat wydamy środki, uzyskane z jej sprzedaży na cele mieszkaniowe.

konto usunięte

Temat: Spadek - nabycie praw w sądzie, prawomocność i podatki

ja niedawno nabylam spadek i zrobiłam to przed notariuszem - znacznie szybciej i łatwiej niz w drodze sadowej. nalezy mu tylko dostraczyc nr księgi wieczystej lokalu.

konto usunięte

Temat: Spadek - nabycie praw w sądzie, prawomocność i podatki

Przed notariuszem jest rzeczywiście znacznie szybciej tyle że ciut drożej niż przed sądem ( u notariusza będzie to zapewne około 200- 300 zł, w sądzie - wniosek o stwierdzenie nabycia spadku 50 zł, jeśli jest testament, to za ogłoszenie testamentu bodajże też kolejne 50 zł).

Nie wiem jakiej podstawie Pani dziedziczy, tj. z ustawy czy na mocy testamentu, jeśli na podstawie testamentu, a na podstawie ustawy dziedziczyłby ktoś inny, to te osoby, które dziedziczyłyby z ustawy, powinny być we wniosku do sądu o stwierdzenie nabycia spadku wskazane, a w przypadku poświadczania dziedziczenia u notariusza powinny być obecne celem sporządzenia odpowiedniego protokołu dziedziczenia.

W obu przypadkach będzie oczywiście potrzebny akt zgonu spadkodawcy, notariusze proszą też dokument, z którego wynika numer pesel spadkodawcy.
Jeśli dziedziczy Pani z ustawy, to będą potrzebne dokumenty wykazujące pokrewieństwo ze spadkodawcą.

Następna dyskusja:

spadek a podatki




Wyślij zaproszenie do