Agnieszka T.

Agnieszka T. Maintenance &
Operation

Temat: Sp. z o.o. równocześnie komplementariuszem i...

Mam takie pytanie. Biorąc pod uwagę Kodeks spółek handlowych komplementariuszem i komandytariuszem w spółce komandytowej mogą zostać zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne. Czyli teoretycznie komplementariuszem może być np. „ABC sp. z o.o.” (z odpowiedzialnością „bez ograniczenia” jednakże w przypadku „ABC sp. z o.o” – odpowiedzialność ta ogranicza się do wysokości jej kapitału zakładowego) a komandytariuszem może być inna osoba prawna, np. „XY sp. z.o.o.” (z ograniczoną odpowiedzialnością do wysokości wniesionych wkładów komandytariusza). Mimo to, że komplementariszem i komandytariuszem są w tym przypadku osoby prawne, spółka komandytowa (np. „ABC sp. z o.o i wspólnicy sp.k”) pozostaje jednak spółką osobową i nie jest zobowiązana do płacenia podatku dochodowego (jak to jest w przypadku spółek kapitałowych), tylko jej wspólnicy podlegają opodatkowaniu [prosze o ewentualne sprostowanie, jeżeli tak nie jest].

Czy możliwe jest stworzenie takiej spółki komandytowej, w której zarówno komplementariuszem jak i komandytariuszem byłaby jedna i ta sama spółka z o.o. (np. tylko „ABC sp. z o.o.”)? Chodzi mi tu konkretnie o interpretacje §3 Art. 107 K.s.h, który mówi, że „jeżeli komplementariuszem jest sp. z o.o. lub sp.A., zaś komandytariuszem jest wspólnik tej spółki, wkładu komandytariusza nie mogą stanowić jego udziały w tej spółce z o.o. lub akcje tej sp.A.”
Jeżeli komandytariuszem może być wspólnik spółki „ABC sp.z o.o.”, to może i „ABC sp. z o.o.” mogłaby równocześnie być komandytariuszem. Powiedzmy że komplementariuszem byłaby „ABC sp. z o.o.” z odpowiedzialnością bez ograniczenia (jednakże w wysokości kapitału zakładowego) i ta sama osoba prawna „ABC sp. z o.o.” byłaby komandytariuszem i miała ograniczoną odpowiedzialność (oczywiście wkład komandytariusza nie pochodziłby z kapitału zakładowego, tylko z innego źródła).

Art. 102 K.s.h. mówi, że „sp.k jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własmną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowoązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona”. A więc jeżeli „ABC sp. z o.o.” jest komplementariuszem i równocześne „ABC sp. z o.o.” jest komandytariuszem, to „co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia” i równocześnie „odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika jest ograniczona”. Wracając do problemu, zastanawia mnie tutaj następujące sformułowanie: „co najmniej jeden wspólnik”. Konkretnie nie stoi tutaj nic, że muszą to być conajmniej dwa różne podmioty, tylko, że przynajmniej jeden ponosi nieograniczoną odpowiedzialność i przynajmniej jeden ma ograniczoną odpowiedzialność.
Czy kombinacja sp.k, w której ta sama sp z o.o. byłaby równocześnie komplementariuszem i komandytariuszem jest zatem możliwa? Prosze o poradę.
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: Sp. z o.o. równocześnie komplementariuszem i...

Agnieszka Taupitz:
komandytowa (np. „ABC sp. z o.o i wspólnicy sp.k”) pozostaje jednak spółką osobową i nie jest zobowiązana do płacenia podatku dochodowego (jak to jest w przypadku spółek kapitałowych), tylko jej wspólnicy podlegają opodatkowaniu

Zgadza się.
Czy możliwe jest stworzenie takiej spółki komandytowej, w której zarówno komplementariuszem jak i komandytariuszem byłaby jedna i ta sama spółka z o.o. (np. tylko „ABC sp. z o.o.”)?

Nie ma mowy. Nie można stworzyć jednoosobowej spółki osobowej.
Jeżeli komandytariuszem może być wspólnik spółki „ABC sp.z o.o.”, to może i „ABC sp. z o.o.” mogłaby równocześnie być komandytariuszem. Powiedzmy że komplementariuszem byłaby „ABC sp. z o.o.” z odpowiedzialnością bez ograniczenia (jednakże w wysokości kapitału zakładowego)

Nie "jednakże w wysokości", tylko bez ograniczenia
i ta sama osoba prawna „ABC sp. z o.o.” byłaby komandytariuszem i miała ograniczoną odpowiedzialność (oczywiście wkład komandytariusza nie pochodziłby z kapitału zakładowego, tylko z innego źródła).

Jest to dopuszczalne, jeżeli oprócz spółki będą też inni wspólnicy.
Czy kombinacja sp.k, w której ta sama sp z o.o. byłaby równocześnie komplementariuszem i komandytariuszem jest zatem możliwa? Prosze o poradę.

Jeszce raz - nie.

Następna dyskusja:

S.K.A ze sp. z o.o. jako ko...




Wyślij zaproszenie do