Temat: Sp z o.o. - Kilka ważnych pytań
Pozwolę sobie zaprezentować nieco odmienną wersję.
Dominuje koncepcja, iż powołanie na członka zarządu spółki tworzy tzw. stosunek organizacyjny pomiędzy spółką a osobą powołaną. Czyli - pomimo stworzenia więzi prawnej pomiędzy, nie powoduje to w konsekwencji nawiązania stosunku pracy. Możliwe jest bowiem, by powołany członek zarządu pełnił swoją funkcję nieodpłatnie, a podstawą do jego działania może być wyłącznie akt powołania (201 KSH). „Darmowa” praca jest jednak rzadkością.
Zawierany jest albo kontrakt menedżerski albo umowa o pracę
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 lipca 1999 roku (sygnatura akt I PKN 171/99, OSNAPiUS 2000/21 poz. 785) Powołanie członka zarządu spółki przez właściwy organ nie oznacza nawiązanie stosunku pracy w drodze powołania w rozumieniu art. 68 kp, lecz może być tylko powierzeniem funkcji organu spółki.
Zatem przepisy o minimalnym wynagrodzeniu – nie są miarodajne.
Ustanowienie Rady Nadzorczej (RN) w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest obowiązkowe. Wspólnicy mogą (ale nie muszą) w umowie spółki ustanowić radę nadzorczą. Jednakże w spółkach, w których kapitał zakładowy przewyższa kwotę 500.000 PLN a wspólników jest więcej niż 25 powołanie jednego z organów nadzoru jest OBOWIĄZKOWE. Hipotetycznie – spółka z o.o. (2 wspólników) może powołać RN – o ile jest to w umowie spółki
Zasada: 215 KSH – RN składa się co najmniej z 3członków powoływanych i odwoływanych uchwałą wspólników. Zatem jeśli RN już jest, to minimum 3 osoby..
Wyjątek: Umowa spółki może przewidywać inny sposób powoływania lub odwoływania członków rady nadzorczej.
Można postanowić w umowie Spółki, że członków RN powoływać będą konkretni wspólnicy lub nawet osoby obce/inne/trzecie. Możliwe rozwiązania pośrednie, np. że jednego członka rady nadzorczej powołuje i odwołuje w drodze jednostronnego oświadczenia woli wskazany w umowie spółki wspólnik, pozostałych zaś powołuje się i odwołuje w drodze uchwały wspólników.
Zakaz powoływania członków RN przez zarząd spółki.
(organ nadzorowany nie może powoływać organu, który go nadzoruje).
Wspólnik (wspólnicy) uchwałą ZAWSZE mają prawo do odwołania członków RN.
214 KSH zakazuje łączenia przez jedną osobę stawiska członka RN z funkcją członka zarządu, prokurenta, likwidatora, kierownika oddziału lub zakładu oraz zatrudnionego w spółce głównego księgowego, radcy prawnego lub adwokata. Wspomniany zakaz stosuje się również do innych osób, które podlegają bezpośrednio członkowi zarządu albo likwidatorowi. Innymi słowy osoby podległe członkowi zarządu lub likwidatorowi nie mogą być członkiem rady nadzorczej. Osobami takimi są najczęściej pracownicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Jeśli udowodnisz że asystent prezesa nie jest mu bezpośrednio podległy (a da się, i to nie tylko w sytuacji gdy nie jest pracownikiem) to mógłby być członkiem RN.
RN może mieć obowiązek zebrania się jeśli tak stanowi np. Regulamin RN. RN może zaskarżyć uchwały wspólników, reprezentuje spółkę (przy braku pełnomocnika) w umowach i sporach z członkami zarządu, RN rozstrzyga o ważnych powodach z 220 KSH, itp. Wykonywanie funkcji nadzorczych, celem usunięcia wątpliwości, powinno być dokonywane na posiedzeniach (spisywany protokół).
Funkcję członka RN można wykonywać odpłatnie i nieodpłatnie.
Dopóki wynagrodzenie nie zostanie członkom RN wypłacone, nie będzie ono kosztem podatkowym. Wynagrodzenie to stanowi bowiem dla tych osób(członków RN) przychód z działalności wykonywanej osobiście. Koszty z tytułu wynagrodzenia nie mogą być zaliczone do KUP, jeśli nie zostaną faktycznie wypłacone.
Członek RN może pełnić swoją funkcję nieodpłatnie. Nie jest to tożsame ze zrzeczeniem się wynagrodzenia po powstaniu wierzytelności z tego tytułu. W tym przypadku Sp. Z o.o. uzyskuje przychód z nieodpłatnego świadczenia. Członkowie RN nie otrzymają przychodu, w zw. z czym nie powstaną żadne obowiązki podatkowe. Gdy członkowie RN zostali powołani do pełnienia swojej funkcji za wynagrodzeniem to nabyli prawo do wynagrodzenia i powstała po ich stronie wierzytelność z tytułu tego wynagrodzenia (odpowiadająca długowi spółki w tym zakresie). Zrzeczenie się przez członków RN wynagrodzenia - kiedy stało się należne - w istocie oznacza umorzenie spółce wierzytelności. Wartość tych wierzytelności jest dla spółki przychodem podatkowym.