Rafał M.

Rafał M. Radca prawny

Temat: Słuzebność mieszkania

Witam,

Moje pytanie dotyczy kwestii ponoszenia wydatków za tzw. media w przypadku ustanowienia służebności mieszkania bez dodatkowych postanowień umownych. Z tego co zauważyłem interpretacje przepisów o służeb. mieszkania idą w dwóch kierunkach:

1) Uprawniony jest całkowicie zwolniony z tych opłat, chyba że umowa przewiduje inaczej.

2) Uprawniony ponosi koszty napraw i nakładów związanych ze zwykłym korzystaniem z rzeczy (na podst. art. 260 kc w zw. z 302 par. 2 kc).

Co sądzicie na ten temat?

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Słuzebność mieszkania

Ja opowiadam się zdecydowanie za drugim rozwiązaniem. Nieodpłatność służebności oznacza moim zdaniem jedynie to, że z tytułu jej ustanowienia właściciel nie otrzymuje żadnego ekwiwalentu. Nie zmienia to jednak zasady, że za media płaci ten, który z nich faktycznie korzysta.

W ramach uzupełnienia podstawy prawnej widziałbym tutaj dodatkowo art. 302 par. 2 k.c. w zw. z art. 268 k.c. i art. 684 k.c. Z przepisów tych wynika, że posiadający służebność mieszkania może zakładać w wynajętym lokalu oświetlenie elektryczne, gaz, telefon i radio oraz inne podobne urządzenia. Skoro zatem ma prawo te urządzenia zakładać, to oczywistym jest, że może z nich korzystać jednak na własny koszt. Dostawy mediów odbywają się bowiem na podstawie umowy. Zatem mający służebność mieszkania może nie tylko założyć urządzenia, lecz także jest uprawniony do zawarcia umowy z odpowiednimi dostawcami. W takiej sytuacji jako strona konkretnej umowy będzie ponosił koszty realizacji dostaw energii, gazu itp.

W praktyce takie rozwiązanie jest dosyć częste. Właściciel może bowiem w każdym czasie wypowiedzieć przez siebie zawartą umowę na dostawę mediów (skoro z nich nie korzysta), lub takiej umowy nie zawierać. Nie uwłacza to w niczym interesom posiadającego służebność, ponieważ jak napisałem powyżej jest on wszak uprawniony do założenia np. własnych liczników i zawarcia umowy z dostawcą mediów.
Rafał M.

Rafał M. Radca prawny

Temat: Słuzebność mieszkania

Ja również przychylam się do zdania, iż osoba uprawniona z tytułu służebności mieszkania zobowiązana jest do ponoszenia tego typu kosztów, jeżeli nic innego nie wynika z umowy, a bezpłatność takiej służebności odnosi się do jej darmowego ustanowienia lub nie ponoszenia dodadkowych opłat w trakcie trwania służebności.

Doszły mnie jednak słuchy, że sądy przychylają się do pierwszej z wskazanych możliwości i chciałbym zweryfikować, czy faktycznie tak jest. Czy znane jest komuś orzeczenie, w którym sąd opowiedział się za całkowitą bezpłatnością służebności mieszkania?

Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: Słuzebność mieszkania

Rafał Minc:
Jarosław Markieta:

mam akt notarialny w którym jest zapis:
Nabywcy ustanawiają dożywotnio i nieodpłatnie na rzecz przekazujących rolników na nabytej nieruchomości:
a. służebność osobistą mieszkania polegającą na prawie korzystania z pokoju od strony pn-wsch. i kuchni w budynku mieszkalnym.

mam dwie sprzeczne opinie co do tego kto powinien ponosic koszty utrzymania, mediów w tej służebności?

posiłkowałam się kc ale wcale nie jest to dla mnie jasne. Proszę o interpretację.

Pozdrawiam AGA

Temat: Słuzebność mieszkania

Witajcie!

Ja mam podobny problem... w akcie jest zapis:

'X oświadcza, że na nabytej aktem tym zabudowanej nieruchomości oznaczonej jako działka nr ... we wsi .... ustanawia nieodpłatnie na rzecz Y dożywotnią służebność osobistą polegającą na prawie mieszkania w 2 izbach od strony zachodniej"

Co to oznacza? Czy Y ma obowiązek dokladania sie do opłat za media skoro z nich korzysta? czy ma obowiązek partycypowania w kosztach napraw domu, np. jego ocieplenie? Dodam, że X i Y mieszkanią razem.

Czy to X wyznacza te 2 izby skoro nie są one określone w akcie?
Skoro od strony zachodniej mieszczą się: pokój, kuchnia, wc i łazienka, to Y ma prawo korzystania np. z pokoju i łazienki, a z kuchni już nie?

Pomózcie mi....



Wyślij zaproszenie do