konto usunięte

Temat: Służebność / droga konieczna

Mam taki problem:
Przez moją działkę, do sąsiedniej działki przechodzi/przejeżdża właściciel tamtej działki w celu jej uprawy (działka rolnicza).
Nie jest to jedyna możliwa droga dojazdu, ale jest najdogodniejsza dla niego. Nie jest ustanowiona notarialnie, ale grzecznościowo.
W związku z roszczeniem sąsiada do owej drogi (która jest drogą polną, o szerokości 2,3m) nie mam możliwości ogrodzić swojej posesji, ponieważ tracę znacznie na funkcjonalności.
Sąsiad uważa, że TA troga jest mu przypisana, bo zawsze nią chodził, na mapach 1:500 jest zaznaczona linią przerywaną - ale tylko na części wymaganego dojazdu ze względu na dawny przebieg tej drogi, około 10m musi przebyć po moim terenie, który nie jest już ową polną drogą.
Czy mogę zamknąć ten przejazd bez konsekwencji, i zażądać od sąsiada zmiany drogi dojazdu? (pomijam groźby i zastraszenia :), które miały już miejsce ze strony sąsiada w przypadku zmniejszenia swobody przejazdu z 4m na 2,3m przez postawienie słupa energetycznego)
proszę o odpowiedź

Temat: Służebność / droga konieczna

Służebność drogi koniecznej wymaga wpisu w księdze wieczystej. Ustanowienie tej służebności na podstawie tych dokumentów zasadniczo jest podstawą żądania jej ustanowienia, nieruchomość z prawnego punktu widzenia nie jest obciążona służebnością drogi koniecznej. Gdy nieruchomość nie ma bezpośredniego dostępu do drogi publicznej, ustanowienia dla niej służebności drogi koniecznej nie wyklucza możliwość dojścia lub dojazdu do drogi publicznej przez nieruchomość sąsiednią, oparta na grzecznościowym zezwoleniu właściciela lub tolerowaniu przez niego korzystania z jego nieruchomości. W art. 145 § 1 k.c. chodzi bowiem o prawną gwarancję dostępu nieruchomości do drogi publicznej, a obecnie takiej prawnej gwarancji nie ma.
Należy ponadto pamiętać, że służebność drogi koniecznej zawsze jest dokonywana za opłatą, a ponadto zgodnie z art. 293 § 1 k.c. służebność gruntowa wygasa wskutek niewykonywania przez lat dziesięć.

Temat: Służebność / droga konieczna

prosze sobie jeszcze przeczytać ten artykuł http://www.dominformator.pl/baza.php?mod=articles&op=p...

konto usunięte

Temat: Służebność / droga konieczna

czyli jeżeli użytkownik posiada inną, ale mniej dogodną drogę dojazdu, to mogę mu ograniczyć przejazd przez moją działkę?
Co można rozumieć przez: „...nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej ...”.
Dojazd może być realizowany inną drogą "polną"

PS:
Dzięki za odpowiedźBartłomiej C. edytował(a) ten post dnia 17.04.09 o godzinie 14:35
Bogdan Dębiec

Bogdan Dębiec operator, REMBOR sp.
z.o.o.

Temat: Służebność / droga konieczna

Witam. Kto ma obowiązek dbania o jakość drogi koniecznej tj. oczyszczanie kałuż, odśnieżanie itp.? Czy osobą tą jest właściciel tej drogi czy sąsiad/osoba prawnie upoważniona do korzystania z tej drogi? Dziękuję za odpowiedź.
Dorota Lurka

Dorota Lurka terapeuta, pedagog

Temat: Służebność / droga konieczna

Czy dla uzyskania pozwolenia na budowę wystarczy oświadczenie pisemne o możliwości korzystania z drogi należącej do sąsiada czy trzeba ustanawiać notarialnie służebność?
Piotr Dobrowolski

Piotr Dobrowolski Dobrowolski -
Adwokaci i Radcowie
Prawni radca prawny

Temat: Służebność / droga konieczna

Trochę przepisów dotyczących służebności :

Art. 285. § 1. Nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa).
§ 2. Służebność gruntowa może mieć jedynie na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej lub jej oznaczonej części.

Art. 287. Zakres służebności gruntowej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych.

Art. 288. Służebność gruntowa powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej.

Art. 289. § 1. W braku odmiennej umowy obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności gruntowej obciąża właściciela nieruchomości władnącej.
§ 2. Jeżeli obowiązek utrzymywania takich urządzeń został włożony na właściciela nieruchomości obciążonej, właściciel odpowiedzialny jest także osobiście za wykonywanie tego obowiązku. Odpowiedzialność osobista współwłaścicieli jest solidarna.

Art. 291. Jeżeli po ustanowieniu służebności gruntowej powstanie ważna potrzeba gospodarcza, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać za wynagrodzeniem zmiany treści lub sposobu wykonywania służebności, chyba że żądana zmiana przyniosłaby niewspółmierny uszczerbek nieruchomości władnącej.

Z opisywanego przypadku wynika, że na razie nie ma ustanowionej służebności, a jedynie pozwala Pan korzystać sąsiadowi ze swojej nieruchomości. Pytanie - jak długo ten proceder trwa? Odpowiedź na to pytanie jest istotna, ponieważ :

Art. 292. Służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia.

Do zasiedzenie służebności stosuje się odpowiednio przepisy o nabyciu własności przez zasiedzenie. Okresy potrzebne do zasiedzenia to 20 lat przy pozostawaniu w dobrej wierze i 30 lat w złej wierze.

Jeżeli służebność nie została zasiedziana, a w dodatku sąsiad ma inną drogę dojazdową do nieruchomości, nie wiedzę podstaw, dla których nie mógłby Pan ograniczyć mu możliwości korzystania z Pańskiej działki. Może w takiej sytuacji wystąpić o sądowne ustanowienie służebności, jednakże będzie musiał wykazać, iż jego nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej, albo że dostęp tamtą drogą jest znacząco utrudniony.
Zbigniew Nowak

Zbigniew Nowak Student, Uniwersytet
Łódzki

Temat: Służebność / droga konieczna

Witam.
Mam pytanie dotyczące służebności drogi. Chodzi mi o bardziej formalny aspekt tego zagadnienia.
Otóż jest 6 działek rolnych położonych obok siebie, dostęp do drogi publicznej ma tylko pierwsza z nich. Właścicele działek przez lata przechodzili przez działki sąsiadów, aż do ostatniej - szóstej dziłaki. Właściciel ostatniej - szóstej działki pokonywał więc, w celu dojazdu do swojej nieruchomości aż 5 działek wcześniejszych. W chwili obecenj właściciel pierwszej działki zabronił przejazdu przez swoją działkę, przez co pozbawił dojazdu pozostałych 5 włascicieli do swoich nieruchomości. Pozostali właściciele postanowili więc uregulować sprawę drogi sądownie i tu pojawił się dylemat. Czy mają skałdać odrębne wnioski o służebność drogi przeciwko właścicielowi pierwszej działki, czy mogą to zrobić w jednym wniosku? Jeśli tak, to jak wygąda wtedy sprawa wpisu sądowego od wniosku?
Poza tym póki co między włąscielami pozostałych działek jest zgoda i każdy z nich może poruszać się po nieruchomości sąsiada. Chcieli by jednak rozwiązać kwestię przejazdu między sobą, bo nigdy nie wiadomo, czy w pzrszłości nie będzie między nimi sporów. W związku z tym, czy można to jakoś rozwiązać w jednym wniosku, kierowanym już przeciwko właścicielowi pierwszej działki?
Sporo zagadnień, ale jakakolwiek podpowiedź przyda się do rozwiązania tego problemu. Dziękuję więc za jakąkolowiek informację.



Wyślij zaproszenie do